Hei kaikki! Tarvitsisin apua erään asian tiimoilta. Olen yrittänyt etsiä infoa ja keskusteluja, jotka valaisisivat Usan mantereelle muuttavaa henkilöä, joka on avioliitossa Yhdysvaltojen kansalaisen kanssa.
Avioiduimme Suomessa n. 6 kk sitten. Onko kenelläkään kokemusta tai tietämystä kuinka paperiasiat tapahtuvat ja mitä minun tulisi tehdä?? Olen pihalla kuin lumiukko.. Tuleeko minun hakea viisumi Suomesta vai Usasta? Vai tuleeko minun hakea viisumia ollenkaan? Voinko vain pöllähtää Usan lentokentälle 90vrk viisumin kanssa ja hoitaa maahanmuuttoasiat siellä? Onko minun mahdollista matkustaa maahan 90vrk viisumin avuin, mutta yhden suuntaisella lentolipulla? Sillä tarkoituksenani olisi kuitenkin jäädä maahan. Kuinka nopeasti maahanmuuttopäätös tulee? Onko minun palattava Suomeen jos paperisota pitkittyy?
Minulla on puhdas rikostausta ja ammattitutkinto, terveystilanne on hyvä, mutta tietenkään töitä minulla ei vielä rapakon toisella puolella ole.
Kiitos paljon avusta!!
Muutto USAan - aviopuoliso amerikkalainen
1
401
Vastaukset
- eiole_
Hei ramira,
Voit kayda USAssa visa waiverilla, mutta matkan tarkoitus ei saa olla maahanmuutto. Yksisuuntaisella lipulla visa waiveria kayttava ei paase maahan. Jos yritat ilman viisumia ja paattavat - tai luulevat - sinun olevan muuttoaikeissa, DHS kaantaa sinut rajalla ja sen jalkeen et voi enaa koskaan kayttaa VWP:ta.
Hankkikaa sinulle IR-1/CR-1 viisumi. Siina kestaa muutamasta kk:sta ylospain. Sita hakiessa voit asua Suomessa (tai missa asutkin mutta USAn ulkopuolella).
Aiemmin oli olemassa K-3 viisumi myos, jota ei enaa myonneta. Noilla IR-1/CR-1 viisumeilla saat vihrean kortin saman tien USAan muutettuasi, eli saastyy aikaa, vaivaa ja rahaa paperisodassa.
Kannattaa tutkia tarkemmin lisatietoja ennen hakemista.
Noista 3 linkista loytyy lisaa:
http://www.naimisiin.info/yhteiso/index.php?/forum/77-monikulttuuriset-avioliitothaeaejuhlat-haeaejuhlan-vietto-ulkomailla/ (USA ketjuissa)
http://usansuomalaiset.maxforum.org/ (myos useampi puolisoviisumilla muuttanut)
http://www.visajourney.com/forums/ (katso IR-1/CR-1 osiot)
Asuuko puolisosi Suomessa vai USAssa? Jos asuu USAssa, kun on viisumihakemus menossa, voit kayda puolisoa tapaamassa joko VWP:lla tai turistiviisumilla. Tuolla naimisiin-ketjussa on tarkemmin asiaan vaikuttavia tekijoita.
Minne pain maata olette muuttamassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673