Minulla on 250 litran akvaario. Siellä on 1 sinirihmakalanaaras, 30 kirsikkabarbia (5 urosta, 15 naarasta), 8 kuparimonnista ja partamonnipariskunta. Tarvitseeko akvaarioon vaihtaa vettä ainakaan kovin usein? Minä vaihdan minun akvaarioon vettä vain noin 2-3 kuukauden välein, mutta silloin vaihdan sen vedestä ainakin 80% kerralla.
Tarvitseeko akvaarioon vaihtaa vettä?
7
356
Vastaukset
- ....................
Josko aloittaisit ensin lukemalla nämä sivut ajatuksella läpi.
http://www.aquahoito.info/suomi/aloittelija/index.html - ;))
Eli palikkavastaus:
Vettä vaihdettava 1/3-1/2 osaa viikottain.
Toivottavasti partamonnisi eivät ole uros ja naaras, sillä muuten tulee poikastulva, eikä niistä pääse millään eroon. - Monnipoikas<3
Ei hyvä luoja noita : Toivottavasti ei ole uros ja naaras... Mulla on 4 monnia ja ehkä noin 12 poikasta... ja ne on kivoja eikä niistä ole haittaa. Sitäpaitsi mä myyn niitä netissä.!!!! Nii ja joo mäki vaihan kerran 3 kuukaudessa kun on isoo akvaario :)
- ....................
Monnit ovat juu kivoja kun lisääntyvät vaikka vessan pöntössä. Se ei kuitenkaan tarkoita että lajille parhaat asumisolot täyttyisi.
Eihän akvaarion vettä tosiaan tarvitse vaihtaa joka viikko tai edes joka kuukausi. (olettaen että kyseessä tyhjä allas)
Kun eihän sitä koiraakaan tarvitse turhaan ulkoiluttaa edes ihan joka viikko...tai itse käydä vessassa...
Vähän järkeä nyt tähänkin toivoisin!
Älkää ajatelko että ne on VAIN kaloja....jos hankkii lemmikin, oli se sitten kala tai norsu, perushoito oltava riittävä. Mitä harvemmin vettä vaihtaa, sitä suurempi on veden laadun vaihdos, joka voi aiheuttaa kaloille ainakin ylimääräistä stressiä, ellei jopa kuoleman. Pienet, useat vedenvaihdot takaavat veden tasalaatuisuuden ja puhtauden.
- hoitsukki
Etsipäs tietoa "vanhavesiakvaariosta" , hakekaa muutkin, niin huomaatte ettei ole pakko vesiä vaihdella.
- siittävaan
"vanhavesiakvaario" on mielenkiintoinen ja toimiva kokonaisuus jos sellaisen osaa tehdä.
Siinä pitää kuitenkin olla hyvin vähän asukkaita altaan kokoon nähden, kasveja pitää olla paljon ja pohjamateriaali oikeanlainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1766733Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1113195Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676- 191649
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381516Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151293- 641253
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143