Alakerran virolaiset käy kerran tunnissa tupakalla parvekkeella ja savu tietenkin nousee ylös mun parvekkeelle. Eli et voi tuulettaa näin helteellä. Mitä jos minulta 'valuu' vettä alas elementin välistä aina kun ovat kirotulla tupakallaan, niin että varmasti kastuvat. Mitä eroa on näillä tapahtumilla oikeudellisesti. Savu ylös niin vesi alas. Molemmat tietty häiritsevät. Minun kannaltani, jos ei savua ylös niin ei vettä alas (ämpäreittäin).
parveketupakointi, taas
kiehuu jo
9179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No mikäs siinä mutta kun monessa talonyhtiössä sallitaan tupakointi mutta ei parvekkeen pesua huuhteluineen. Vanhempieni talonyhtiössä ylimmäisen kerroksen asukkaalla oli tapana huuhdella parvekkeensa muutamalla ämpärillisellä vedellä vaikka kielto oli. Kunnes sattumalta kerran oli monessakin alakerroksien parvekkeilla vaatteita kuivumassa. Kuravesi valui kaikkien päälle ja vedenlotraaja sai varoituksen ja laskun postiluukkuunsa.
http://youtu.be/qkTuzA6arMw
http://www.youtube.com/watch?v=EHxXdSviiO0
Mielenkiintoista. Siis oikeudellisesti savukaasu on laillista mutta neste on laitonta. Mikä ihmeen historia tälläkin asialla on.
Työpaikalla suojellaan. Kotiin voi tappaa. Maasutetut politiikot!
Jep, parvekkeella sähkögrillaaminen on kielletty, mutta tupakointi on sallittua. Sitä en voi ymmärtää tupakoimattomana ihmisenä! :)
Onko se vaikeata mennä ulos tupakalle?
Oot väärässä, vain avotulen teko asunnossa ja siihen liittyvissä tiloissa kuten parveke, on kielletty eli hiili- tai puugrillaus on kiellettyä.
Mutta sähkögrilliä tai kaasugrilliä voi surutta käyttää.
Siltikin, vaikka se olisi kielletty talon järjestyssäännöissä, sillä laki ajaa niiden yli.
Eli ei kun ribsit grilliin ja ruoan jälkeen kunnon paksu siikaari pöhisemään :)
Olet ihan oikeassa, tulen kanssa grillaaminen on kielletty palovaaran vuoksi..tosin joissakin taloyhtiöissä on voitu muuttaa järjestyssääntöä kieltämään kaikenlainen grillaus parvekkeella käryn vuoksi.
Minä käyn "kireinä" päivinä tunnin välein tupakalla parvekkeella. Olen suomalainen.
Järjestyssääntö ei ole mikään laki. Lain mukaan osakkeen omistajan oikeuksia ei saa kohtuuttomasti rajoittaa. Parveketupakoinnin ja sähköllä grillaamisen kieltäminen on tälläistä kohtuutonta rajoittamista. Siksi tälläisillä kielloilla ei ole mitään merkitystä!