Inflaatio syö palkansaajien ostovoimaa

media mielipahaa

Onko median päätarkoitus kasvattaa etu ristiriitaa palkansaajien ja muilla tuloilla elävien välillä.
Aivan varmasti inflaatio syö kaikkien ostovoimaa.
- Pelkkä yhtiövastike 1.7. 2011 nousi viisin kertaisesti suhteessa eläkkeen nousuun.

Kuluttajien todellisen ansiotason odotetaan laskevan tänä vuonna. Valtiovarainministeriön laskelmien mukaan kuluttajahintojen nousu kiihtyy 3,4 prosenttiin, kun palkansaajien nimellisten ansioiden odotetaan nousevan vain 2,6 prosenttia.

Valtiovarainministeriö odottaa palkansaajien tämän vuoden ansiotason nousun asettuvan viime vuoden tasolle eli 2,6 prosenttiin.

Sen sijaan reaalinen ansiotaso laskee kuluvana vuonna, sillä inflaation ennustetaan kiihtyvän 3,4 prosenttiin. Hintojen nousuun vaikuttaa ennen kaikkea raaka-aineiden maailmanmarkkinahintojen ja välillisen verotuksen nousu.

Koska työllisyystilanne kohenee, palkansaajien yhteenlaskettu ostovoima nousee 0,6 prosenttia tänä vuonna. Viime vuonna ostovoima kasvoi yhden prosentin.

YLE Uutiset

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tartte kuluttaa

      Kuules, kun toimittajat eivät itse ole eläkeikäisiä. Toimittajat ovat vain ihmisiä ja heitä kiinnostaa oma sukupolvi ja muut työssäkäyvät. He näkevät asian niin,että siinä on yhteiskunta. Eläkeläiset ovat jo poissa pelistä, vanhoja, heidän isoäitiensä ja ukkiensa ikäisitä porukkaa. Kuinka paljon sinua kiinnosti työikäisenä eläkeläiset ja heidän ostovoimansa?

      Sitkeästi elää myös se kuvitelma,että eihän eläkkeellä kulu mitään. Kun työmatkat jäävät pois, voi tehdä itse ruokansa, ravata kaupoissa ostamassa kodinkonetekniikkaa halvimmasta paikasta ja lomaa on kaiken aikaa, elo niin ihanaa! Suu vaan säkkiä myöten. Me olemme muuten myös itse tehneet tätä aatetta tunnetuksi omien äitiemme ja ukkiemme eläkeläiselon kohdalla. Heidän pienet eläkkeensä ovat erityisen mitättömiä juuri nyt. Nyt saamme itse korjata satoa.

      Sen vuoksi meidän pitäisi itse aktivoitua ja kiinnostua joukoistamme, koska meitä on paljon. Mutta niin vaan on eläkeläistenkin kohdalla,että pienituloiset eläkeläiset eivät kiinnosta niitä, joilla ostovoimaa vielä on. Kun itse näytämme esimerkkiä epäsolidaarisuudesta, miksi toimittajilta pitäisi vaatia eripuraisen eläkeläisjoukon etujen painottamista? Varsinkin,kun meidän elatuksemme kustantamisesta ei kukaan päättäjistä tykkää. Ei liioin ole tietoa, mitä meille pitäisi oikein tehdä, kun rahat eivät jatkossa riitä, mutta kynnys pistää lihoiksi eläkerahastot madaltuu uusien vaalien ja nuorempien poliitikkojen myötä - siis niiden työssäkäyvien.

    • Suomi on mukana järjestelmässä, (Lipponen, nykyään perhe-elämän ytimessä) joka syö rahaa.
      Ja sitä rahaa ei saa kasaan muuten kuin kansalaisten taskuista, ei sitä voi vain tolkuttomasti painaa.
      Aikasti suuret kulut ovat kohta puoliin eläkkeet.
      Jokainen 60 olisi voinut niihin vaikuttaa aikanaan, liittymällä puolueeseen ja politiikan kautta ohjaamalla rahaa kertymään eläke-tavoitteeseen.
      Vaan me emme sitä tehneet.
      Ja niin, emme voi siirtyä rasvaisempaan kinkkuun tai laatu-Juustoon (Berlusconi) , Camping-grilleri ja Oltermanni on kohtalomme.
      H.

      • Unohdin mainita "ei tartte kuluttaa"- kommentoijan.
        Joka kirjoitti ihan täyttä asiaa.
        H.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe