että maan pääkaupungissa ei ole lentokenttää...Helsingissä ei ole eikä koskaan edes tule. En keksi toista esimerkkiä eli Helsinki on ainao maailmassa?
On aika harvinaista
näin se on
13181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onhan Helsingissä lentokenttä.
Vienna International Airport ei sijaitse Wienissä vaan Schwechatissa.
taas joku Liperistä muuttanut hesalainen joka ei tiedä lentokentistä eikä Helsingistä mitään.
Näin se on. On aika harvinaista, että osaa tiivistää asiansa otsikkoon, jotta kiinnostuneet löytäisivät kaikkien muiden viestien joukosta ja innostuisivat kommentoimaan.
Malmin lentokenttä sijaitsee kyllä Helsingissä ja on kauan palvellut myös kansainvälistä liikennettä, ennen Helsinki-Vantaan käyttöönottoa. Tosin nythän kentän lakkauttamisesta ja korvaavan rakentamisesta muualle on väännetty jo pidemmän aikaa. Jos ei ole Malmin kentällä koskaan käynyt, kannattaa vaikka kahvilla käväistä terminaalirakennuksessa. Hyvät on näkymät ja rakennus muutenkin upea.
itse asiassa harvassa isossa kaupungissa on kansainvälinen kenttä,yleensä ne on lähistön pitäjissä.Esim pääkaupunki seutu vois hyvin olla oma kaupunki,missä sitten alueellisia hallintoja.Noin ne suurkaupungit maailmalla on
Kiovan suurin lentokenttä sijaitsee myös Kiovan ulkopuolella eli Borispolissa. Matkaa keskustasta on noin 30km. Kiovassa on tosin pienenpi lentokenttä nimeltään Zhuljany jota jotkut lentoyhtiöt käyttävät.
Myöskään esimerkiksi Tukholman, Oslon ja Berliinin pääkentät eivät ole kyseisten kaupunkien alueella. Ja lisää löytyy varmaan kymmeniä jos jaksaisi kaivella.
Niin Malmi on.
Mutta eiköhän kohta helsinki liitetä vantaaseen, joten sittenhän se on...
Soulissakaan ei ole lentokenttaa eika tule, se on Incheonissa...
Brysselin lentokenttä on selkeästi Brysselin ulkopuolella.
"En keksi toista esimerkkiä"
Tämä kertoo enemmänkin sinun tyhmyydestäsi ja rajoittuneesta maailmankuvastasi kuin siitä miten asiat oikeasti ovat.
kyllä se silti on Brysselin kaupungissa eli itse olet se pönttö...samain Arlanda on Tukholman kaupungin alueella.
Ehkä maailman typerin aihe väitellä, mutta voisi sentään pitää faktat kunnossa. Sigtunan kunta, jossa Arlanda sijaitsee, ei ole edes Tukholman naapuri. Brysselin kenttä taas sijaitsee Ziventemin ja Machelenin kuntien alueella Brysselin naapurissa.