Osaattekos vastatata, ajatelimme koko budjetiksi 230 000 e, niin mietimme minkä hintaista talopakettia katsomme. Onko 189-199 000 e muutovalmiina liian kallis? Maatöihin/muuhun saisi sillon mennä n. 30 000 e.
Aiomme vuokratontin hankkia Pohjanmaalta.
Löytyy aika huonosti kivoja taloja alle tuon hinnan, paitsi joltain valmistajilta joilta emme halua pakettia tai ovat sitten liian pieniä meidän tarpeisiin.
Asiallisia vastauksia vain. (jostan syystä sitä on tällä sivustolla pyydettävä erikseen)
Riittääkö budjetti?
8
531
Vastaukset
- Asko35
Tiukkaa tekee. Meillä menossa muuttovalmisprojekti pohjanmaalla missä talopaketin hinta tais olla 155000 paikkeilla ja kustannusarvio on 230000 euroa. Sisältää pihat ja maatyöt, liittymät ja kaikki. Mutta ylimääräistä tulee kun perusvalikoimassa halvimmat vaihtoehdot ja haluaa vähän parannella. Maatöihin mennyt nyt vasta joku 15000 ja talo pystyssä vaikka ei kaikki valmista olekaan. Mutta pakettihintaan tuli jo lähtiessä jotain lisiä ym. että sai realistisen hinnan joka tais olla jo jotain 170000 paikkeilla.
- jsjvjbfv
Talo 180-190 000 40 000 maansiirtoon ruokamultiin saakka, mestarointiin, liittymiin yms yms...........
Niin sen on siinä, jos ei ole paalutettava tontti. Autokatos/talli jää rakentamatta. - Asko35
Meillä mestari käski varata vielä 10% yllätyskulujen varalle. Toi 40 - 50 t päälle ei kauheesti jää totuudesta.
- rauno_kangas
Mitä useamman valmistalon todellista valmiusastetta olen päässyt laskemaan, sitä vakuuttuneemmaksi tulen, että niiden keskimääräinen valmiusaste on 70 %, kun perustus sisältyy toimitukseen. Näin ollen 230.000 eurosta pitäisi jättää sivuun jopa 70.000 - eli niukkana pitäisin budjettianne.
- kehä III reunalla
vertailun vuoksi, suurelemetteinä betonielemtti kellarin päälle yhteensä 200 m2-
talopaketin hinta 100.000 ( ulkoa lähes valmis ja sisältä levy pinnalla ( 3.krs).
nyt lähes valmis ja toteuma 490.000.
esim pelkkiin maatöin meni 46000 - Avoimia kysymyksiä
Vaikea vastata, koska sehän on täysin siitä kiinni millainen tontti on. Tasaista pitävää maata -> halvemmat perustukset, epätasaista kalliota -> räjäyttämistä, louhintaa, murskeen poiskuljetusta jne -> kalliit perustukset. Saatikka jos tontilla joutuu paaluttamaan.
Onko talo 1, 1½ tai 2-kerroksinen? Mikäli on jotain muuta kuin 1-kerroksinen, perustuksista tulee luultavasti pienemmät ja näin muodoin halvemmat.
Mikä on oman työn osuus? Mikäli itse tehdään perustukset, säästää siitäkin pitkän pennin.
Jos teillä on pienet perustukset (~100 m2 tai alle) ja tontti on tasainen, eikä ole louhittavaa sekä teette itse, uskoisin rahojen riittävän. - tuutupappa
Jos tuon hinnan 189-199 000 e nappaa jostain talofirman nettisivuilta niin ei varmana onnistu budjetti 230 000 e. Jos talo kelpaa just tasan sellasena, ilman MITÄÄN muutoksia, niin voi nippanappa riittää. Yleensä ne perustukset on jo niin perseestä, että siihen tulee helposti 1000 e, kun niitä lähtee muuttaa. Samoin takka - kelpaa vain ja ainoastaan koristeeksi, ei sillä mitään lämmitä. Muutama tuhat euroa sen muutoksiin. Rakennusvastaavaa ei helvetissä kannata lähteä ottamaan talofirmalta, joten sekin vie jo muutaman tuhat euroa.
Siihen vielä päälle työkoneet siirtämään sitä maata tontilla, jos et tee itse niin laske mukaan ainakin yhden ihmisen työ, maansiirto (dumpperi ainakin yhden ihmisen työ sorat).
Rakennuslupa vielä päälle rakennusvalvonta.
Liittymät: sähkö? Vesi?
Ei riitä ei. - lisäälainaa
Meillä maatöihin menee lähes 50.000 euroa - jos saat helpon tontin, niin tilanne on tietty toinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958