Viljatuotteissa piilee terveysriski

2398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Teoria lähtee siitä, että ihminen elimistöineen on evoluution aikana eli muutaman sadantuhannen vuoden aikana sopeutunut metsästäjä-keräilijän ruokavalioon (lihaa, hedelmiä, pähkinöitä, juureksia, vihanneksia, satunaisesti jotain jyviä). Viljaa on viljelty vasta vajaa 10.000 vuotta.

Muutamat tutkimukset osoittavat, että nykyajan metsästäjä-keräilijäkansoilla on vähän tai ei ollenkaan hyvinvointiyhteiskunnissa esiintyviä sairauksia, ja että jotkut viljojen tai kypsennettyjen viljatuotteiden biologiset ja kemialliset ominaisuudet ovat kehon kemiallisille ja biologisille reaktioille vahingollisia.

Lisäksi sivustossa on paleoliittiseen ruokavalioon siirtyneiden positiivisia kommentteja.

Kannattaa silmäillä vaikka sivuston muita sivuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tsekkailija kirjoitti:

http://www.thepaleodiet.com/articles/Cereal article.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu