Goan rantavedet vaarallisia?

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/07/1355010/tutkijat-goan-vesi-vaarallista-uida

Enpä enää ihmettele että niin moni sairastuu vaarallisiin suolistotauteihin Goan matkalla.
11719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kuin Goaan sitten, jos pelkää sairastuvansa ja itse pistävänsä pöpöt suuhun.

Siistiä rantaa Intiassa riittää satoja kilometrejä. Itse en ole Goalla koskaan käynnyt ja en taida mennäkään, kun on muualla Intiassa nähtävää ja puhtaita rantoja. Viimeksikin oli puhdas ranta ja ei turisteja, muutama paikallinen kävi iltaisin katsomassa auringonlaskua ja pelaamassa lentopalloa.

Äänestä
  • Osaako joku sanoa, että onko jossain Mumbain lähellä puhtaita, rauhallisia rantoja, joista lötyisi mielellään majoja rannalta?

    Äänestä

  • Indiaaan kirjoitti:

    Osaako joku sanoa, että onko jossain Mumbain lähellä puhtaita, rauhallisia rantoja, joista lötyisi mielellään majoja rannalta?

    Löytyy puhtaita rantoja, tosin joutuu hieman ajelemaan. Mumbaista pohjoiseen löytyy http://www.bestbeachesindia.com/mumbai/gorai-beach.html, myös etelän suunnasta löytyy, kun menee pidemmälle. Mumbain hintataso vaikuttaa myös hintoihin.

    Äänestä

  • Alibaug kirjoitti:

    Löytyy puhtaita rantoja, tosin joutuu hieman ajelemaan. Mumbaista pohjoiseen löytyy http://www.bestbeachesindia.com/mumbai/gorai-beach.html, myös etelän suunnasta löytyy, kun menee pidemmälle. Mumbain hintataso vaikuttaa myös hintoihin.

    Kiitos vinkistä. Osaatko vielä kertoa, että millaisia Mumbaista etelään olevat rantapaikat ovat? Miten ihmiset suhtautuvat esim. bikineihin, kehtaako olla bikineissä? Intialaisethan itse ovat vaatteet päällä? En sinne ryyppäämään ole menossa, mutta saako esim. Giniä ja tonicia? Mistä löytyisi huokeita rantamajoja. Puhtaat vedet olisivat tietenkin ykköstoive. Ei haittaa, vaikka matkaa olisi muutama sata kilsaa Mumbaista.

    Äänestä

olisi kiva tietää tarkalleen mistä näyte on otettu. luulisi esim. matkatoimistoilla olevan kiinnostusta selvittää, otetaanko uusinhta näytettä. itse ole kuudella Gooan matkallani sairastunut kerrankunnolla ja kerran pieniä oireilua. uitu on joka päivä.

Äänestä

Noista lehtijutuista saa sen käsityksen, että näytteet on otettu nyt monsuuniaikaan, ja silloin kyllä kaikki mahdollinen valuu meriin, vettä tulee sen verran paljon. Suurin osa turisteista käy kuitenkin Goassa talvella, jolloin ei sada, ja valumatkin on pienempiä. Mutta valuuhan siellä aina kaikkea mahdollista jokia pitkin meriin. Aina minäkin olen siellä uinut vaikka millä rannoilla, eikä juuri ole ollut ongelmia vatsatautien kanssa.

Äänestä
  • Tuo videoklippi Keralasta kertoo aika paljon intialaisesta tavasta hoitaa asioita. Epäkohtiin ei oikeasti puututa. Sama pätee Goassa. Paisuvaa jäte- ja saasteongelmaa (muun muassa) ei ole pystytty ratkaisemaan, vaikka siitä on puhuttu vuosia. Turisteja yritetään kuitenkin haalia aikaisempaa enemmän. Hotelleja nousee kuin sieniä sateella. Onhan niissä septitankkeja, mutta monsuuni tuntuu hoitavan niiden tyhjennyksen. Itse olen Goa-vakkarikävijä. Vuosiin en ole uinut meressä enkä syönyt paikallista kalaa nähtyäni lukuisat suoraan mereen virtaavat likavesivirrat. Nyt sitten tuli tämä virallinen tieto meren saastumisesta.Taitaa asioiden suhteen "Huomenna on kaikki paremmin" olla länsimaista toiveajattelua.

    Äänestä

Goa elää turismilla ja ehkä on korkea aika lopettaa likavesien/jätteiden päästäminen suoraan puhdistamattomana vesiin tai monet lomailiat suuntaavat muualle, missä ei tarvitse uida likavedessä.

Äänestä

Käsittääkseni tutkimus on tehty nimenomaan nyt kun monsuunikausi on ollut meneillään. Silloin tietysti asuinalueilta ja pelloilta valuu likaista vettä vesiin, koska sateet ovat varsin kovia. Tosissaan tämä on syytä ottaa, mutta kaksi kertaa lähiaikoina olen Goalla ollut, joka päivä uinut ja syönyt mereneläviä, eikä mitään oireita ole ilmaantunut. En siis lähtisi mitään paniikkia tästä lietsomaan. Jos todellinen vaara olisi olemassa, matkatoimistot eivät kauppaisi matkoja.

Äänestä
  • kumma, kun matkatoimistot eivät hanki ajankohtaista tietouta rantavesien tilasta. hälvensi turhat pelot. luulisi tämän olevan myös Gooan hallituksen turistiosaston etu julkaista monsuunien jälkeisiä tutkimuksia

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Goassa sairastunut. kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/07/1355010/tutkijat-goan-vesi-vaarallista-uida

Enpä enää ihmettele että niin moni sairastuu vaarallisiin suolistotauteihin Goan matkalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu