Terve vuan,
Kööhä muaruataja pitkästä aekoo ajatuksijaan kirjottelloo..jos ee tuo Kajjaanin apukoolun kääny tätä poesta, varmaannii riippuu siitä jotta onko äet antanna tuas keppanarahhoo vae ee..no, se selevijää pian.
Lämmintä on riittännä viime päivinä, ee paljoo oo jaksanna riehuva työhommissa, aenut että on jootunna käämään päevittäen kaapunnissa, siinä timosaaruksen lähellä hakemassa vissyvettä syytinkimummolle, jotennii on ollunna hijaskaenen rantavesakon siivuussa.Huomasin yks päevä että olj kähveltännä heenäsuoloo mukkaansa ja just kun mänin kahtomaan, niin olj vetämässä suoloo nuamaan ja ryyppi lammesta vettä.
Ee siinä mittään, mutta kun seoraavana päevänä sama homma, niin aattelin jotta hyvvee työaekoo männöö hukkaan kun se suolareessun rollaattorilla tekköö, niin vien sinne lammen iäreen vissyvä. Siinä kuuluu olovan suoloo jos muutahii. Tekkööpähän sennii aekoo töetä mikä männöö matka aekoehin, kuitennii 7km sivusa...
Rehuva on tehty ja suatu hyvin, nyt on viron pojat kuivan heenän kimpussa: Ite en jootanna kun on nuita mökkiläesijä, niitä oon koettanna palavella. Äskön vuan kun aattelin jotta jos vien yllärinä eokon tekemöö raparpermehuva tuonne yhteen mökkiin, niin emä molotus alako kun sinne mänin. No siellä assuu parj nättiä nuorta naesta Veetsistä, yks mukulahhii näkkyy mukana olovan, mukavan olosia olivat,aenae hymmyilivät kun kävin ne sinne viemässä, mutta nyt kun kävin niin eevät vissiinnii kuullu kun olin tulossa ja alasti rellottivat siinä rannassa.Ee mehu kelevannu ja muutennii olj hymy hävinnä..
Mitteepä tuosta mieltäsä pahottamma, eokko ee vuan tykännä..sanoin vuan jotta ee mehu käänä kaappaansa..
Voe piru kun oes lähettävä kahtomaan että joko ne heenät on paalattu, mutta kun ramasoo, niin taejan ottoo pikku torkut, jaksaapahan illalla kylypee rommuuttoo nuapuriin kanssa, tulloovat rantasaanalle kuhan kottiutuuvat akankanto-kisoesta. :)
Myö varmaan nähhään tiällä, jos tuo sensuuripoeka löötää muuvalta tyytytyksen kun poestamalla asijaviestijä..
Elekee polttoo nahkoo!
Lämmintä piisoo!
3
139
Vastaukset
- ent sdp
Vuan katohan sen syytinkimummon perrään ,ettee kuse vissyvesiäs sinne lampeen? On vähä er asia kun lehmän kus. Niin on Suomen Herrat piättännä Eu: n käskystä. Ompa haaskoo ku veljeskansa tekköö heenät, ohan se etu että jaksaa ite helteellä nostoo tukiaeset. ( Mielellään tulloovat avuks ku pyyvät). Voevat vuan ottoo omasa tavalla tae toesella????
- kepulaenen
Terve vuan! Just heräsin ja aattelin että vastoon sulle het, ennenkun lähen kaapuntiin pankissa käämään. Ne nuo viron pojat haluvaa palakan kätteesellä. Hyvin ovat tehnä työsä, ee voe moettija.
Niin, ee se syytinkimummon kus paljoo lampee sotke, sen verran on lietettä sinne talavella ajettu.
Ja samalla kään K-raavassa, män akan nurmenleekkuu konneesta hihna, haen uuven..konneen.
Marjahaassa kään uamupalalla, persetti kun on halapa se, ee kannata ite puuroo keettee :)
Suakeli, syytinkimummo just soetti, olj puottanna moran vastoja tehhessään mutaojjaan, pittää kaet sille viijä se norkkeli..
nähhään!
- Mäläkytä mäläkytä
Äläkyn mäläkyn mää, voe tokkiisa joo...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1046724
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113309Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323180Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272348Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191716Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961351Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391302Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311206- 48984