Juuri hankkimani Modeo 01 on muuten kelpo peli, mutta kuskin puoleisen oven tiivisteistä kuuluu melko voimakasta tuulen suhinaa, joka erottuu jo noin 60 km/h nopeudella. Ford huollon mukaan
tämä on Mondeon ominaisuus ja ehkä voidaan vaimentaa oven säädöllä, ehkä ei.
On muilla kokemuksia, onko suhinaa saatu vaimennettua ja miten ?
tämä on Mondeon ominaisuus ja ehkä voidaan vaimentaa oven säädöllä, ehkä ei.
On muilla kokemuksia, onko suhinaa saatu vaimennettua ja miten ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itselläni auttoi kun autooni (-03) vaihdettiin 04 malliset ikkunoiden ja ovien tiivisteet. Lisäksi näyttää olevan lisätty jotain tiivistemassaa listojen väliin. Itselläni homma meni takuuseen.
Osaatko sanoa tarkemmin mitkä tiivisteet vaihdettiin. Se iso oviaukon kiertäväkö?
Mitkä ikkunatiivisteet?
Minkä listojen välissä on massaa?
Itsellä on kanssa kyseinen ongelma.
Paikallinen foordi-liike ei mukamas tiennyt mistään korjauskeinoista.
Ensiksi vaihdettiin etuovien aukkojen isot tiivisteet, muttei niistä ollut mielestäni mitään apua. Vasta kun vaihdettiin ikkuna-aukkojen tiivisteet suhinat loppuivat. Oikean takaoven suunnalta suhinat kasvoivat talven aikan, ja siihen vaihdettiin molemmat tiivisteet samaan aikaan. Suhinat loppuivet. Tiivisteiden sanottiin olevan 04-mallista ja ne eivät siksi "istu" oviaukkoihin yhtä siististi kuin vanhat. Itse kyllä painamalla sain ne "istumaan" lähes yhtä hyvin kuin tehtaalla. Mustaa tiivistemassaa on laitettu ainakin ikkunan alareunaa kiertävän listan alle ja ikkunatiivisteiden kulmiin. Näillä toimenpiteillä suhinat loppuivat.
Tämän vian takia autoa tutkittiin ja "tilkittiin" korjaamolla yhteensä viisi kertaa joten joku Fordin lopputarkastuksessa, jos sellaista edes on, niin mättää. Luulisi näet että myös Saksassa tuulee ja varsinkin kun autoilla vielä ajetaan kovempaa ja tiet eivät tuota melua. Tällaiset asiat harmittaa muuten niin hyvässä autossa.
Mulla -04 Mondeo ja sekin piteli aikamoista mekkalaa heti uudesta lähtien ( kuskin ovi ) - korjaamon pojat laittoivat jotain "lisätiivistettä" ( = vaahtomuovia??? ) sinne alkuperäisen tiivisteen SISÄLLE ja meteli hävisi tyystin.
Siis mihin? Oviaukon kiertävän tiivisteen sisällekö? Mitenkä se onnistui? Sehän on umpinainen ontelotiiviste.
Todennäköisesti sinullakin korjaus on melko yksinkertainen, tässä hyväksi koettua vinkkiä:
Suhinat kantautuvat oven sisältä ja kuulostavat aivan kuin tulisivat tiivisteistä. Itse asiassa ongelma on B-pilarin juuri sivulasin alalinjan kohdalta. Ovipeltien välissä on toleransseista riippuen aika suurikin rako, josta ilmavirta pääsee suhisemaan ovirakenteisiin. Korjaus on helppo tehdä itsekin:
- Laske etusivulasi kokonaan alas
- Vedä varovasti ikkunan tiivistenauha irti
ikkuna-aukon takareunasta (siis sieltä keskipilarin puolelta)
- Vajaa 10 senttiä ikkunan alareunasta
ikkunakarmin tiivisteurassa näkyy kahden
pellin välissä rako, josta suhinat tulevat ohjaamoon sisälle
- Teippaa rako umpeen pari senttiä leveällä ilmastointiteipillä. Aloita mahdollisimman alhaalta, jatka n. 20 senttiä ikkunan alareunaa korkeammalle.
Suhisevat Mondeot olivat juuri noita alkupään malleja, tehdas tukki raon vasta jossain vm. 03-04 paikkeilla.