Vl-liike tunnustautui lahkoksi

pölhökusta0077

"Lauantain tiedotustilaisuudessa kuultiin rovasti, TT Viljo Juntusen alustus aiheesta Raamatullinen Jumalan seurakunta. Juntunen totesi, että aina on ollut sama, yksi Jumalan seurakunta. Uskovaisissa oleva Pyhän Hengen lahja vaikuttaa tänäänkin Jumalan valtakunnassa. Pyhä Henki ja sen vaikuttama yhteinen usko ja rakkaus yhdistävät uskovaisia. Hyvästijättöpuheessaan Jeesus kehotti opetuslapsia yksimielisyyteen. (Joh.17:22-23)
Jumalan seurakunta ei ole yhteiskunnallinen organisaatio tai järjestö eikä sillä ole maantieteellisiä, etnisiä tai kielellisiä rajoja. Jumalan seurakunnan raja kulkee sydämestä sydämeen. Eri yhteiskunnallisissa ja historiallisissa tilanteissa on usein ollut tarpeellista muodostaa myös yhteiskunnallisesti hyväksytty organisaatio, jotta Jumalan valtakunnan työtä voidaan tehdä lain suomissa puitteissa."
Extra eclesiam nulla salus est.
Vl-liike on erehtymätön seurakunta, joka on vioilla ja virheillä peitetty.
Rakkaus peittää paljon rikoksia.

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskopppa

      pööö

    • teuta

      tuossa , avauksessa oli maininta Taivaan valtakunta .
      Se taivas Johon menemme , viimeisen tuomion jäkeen
      ei ole vielä luotu , kun Jeesus tulee toisen kerran maanpäälle
      Jumala luo UudenTaivaan ja maan , vasta silloin on valtakunta
      sitä ennen on vain pieniä palasia sydämen kokoisia ja oman -
      tunnon , mutta ei valtakuntaa .

    • lappix

      VL on unohtanut erään äärimmäisen tärkeä asian - Jeesuksen. Kyseinen rovasti on siinä oikeassa, ettei mikään uskonnollinen järjestö maan päällä tarkoita Jeesuksen seurakuntaa tai Jumalan valtakuntaa, vaan ne kaikki ovat uskonnollisia järjestöjä.
      Niillä ei ole mitään tekemistä sen tosiasian kanssa, että ne itse kertovat olevansa joko Jeesuksen seurakunta tai Jumalan valtakunta. He eivät voi sitä itse päättää eikä edes puhua siitä. Miksi ?
      Siksi koska Jeesus valitsee valittunsa heidän uskonsa perusteella. Usko on henkilökohtainen suhde Jumalaan, ja joka tekee Jumalan tahdon, hänet Jeesus valitseen omaan seurakuntaansa.

    • ..

      ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe