mikä outo esine ? vanha.

sipuli vanhus

Pyöreä metallilevy halkaisia noin 10cm. Keskellä reikä 6cm halkaisia jonka päällä niinkuin tötteröjäätelö tuutin yläosa käänetty nurin ja katkaistu noin 5cm päästä jossa sentin kokoinen reikä. Siinä on kolme jalkaa, menevät levyn läpi ja yläpuolella ovat sipulitornin muotoiset ja alapuoli kuin käännetty sieni, tatti.
Rautaa se ei ole koska ei ole ruosteessa. pesin sen vedellä ja se on harmaa. Osuin siihen lapiolla ,siihen tuli naarmuu josta pilkistää kullan väriä mutta luultavasti se on messinkinen. painaa kolmesataa grammaa.
Paikka josta löysin , siinä on ollut asutusta joskus sata vuotta siitten. Osaisitteko kertoa mikä se on ? tai mikä voisi olla ?

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikea sanoa

      Vähän paha sanoa, laita kuva.

    • sipulivanha

      Kamerani on rikki, en osaa laittaa kännyllä kuvia tänne mutta katso iltasanomien nettisivuita, lukijan kuvat, laitoin sinne . Varmaan vasta huomenna näkyy siellä.
      Toivottavasti . Kiitos kiinnostuksesta.

    • löytäjä

      Niin, Eipä se ollut iltasanomien lukijakuvissa. Harmittaa kun en ole opetellut kuvia laittaan nettin.Pitää alkaa opetteleen.

    • Papin poika

      Tervehdys

      Kuvailusi perusteella kyseessä on Venäläisen noin 1875 valetun
      uusrenesannssi kynttilänjalan jalkaosa.

      Materiaali on messinkiä ja paino noin sata grammaa.

      Nykyisell metallin romuarvolla arvo 5 ja 30 centin välillä

      Olivat harvoin signeerattuja, mikäli leimattu yleisin tekijä

      Tjudinin valimo.

      Parhain terveisin

    • Vansip

      Kiitos tiedosta.
      Siinä onkin kierteet yläosaa varten. Leimaa en siitä löydä. Punnitsin sen ja paino oli 300 grammaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      172
      1445
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      583
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe