Mikä musta perhonen??

irmatäti

Eilen keskipäivällä pihalla touhutessani huomasin mustan ison perhosen joka oli jäänyt "kiikkiin" lasten trampoliinin turvaverkon sisään.Kiersi ympäri sitä verkkoa,mutta ei hoksinut lentää ylös vapauteen. Oli siis koko perhonen täysin musta,mutta auringon valo sai heijastamaan jostakin kohdasta helmiäisen vihreätä. Sekä ylä että alasiivet olivat kapeat ja suipot sekä siivet olivat reilusti erillään toisistaan.Ruumis oli myös ohut,eikä mielestäni ollut karvainen. Ja kyseessä oli suht iso perhonen.Kameran haku aikana olikin sitten jo kerennyt löytää tien vapauteen... prkkl..Osaisko joku kertoa mikä perhonen tämä oli??

3

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1harakka

      tänään näin samanlaisen perhosen terassilla?

    • Haapaperhoselta kuulostaa.

    • korento3

      Jos tekä etu- että takasiivet olivat suipot ja kapeat, niin jonkun sortin korento. Haapaperhosella leveät ruskeat siivet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2116
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1878
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      93
      904
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe