Antakaa eroperheen käsitellä

Sivusta seurannut

tunteensa ihan rauhassa ja korjata se mitä korjata pystyy, älkääkä rynnikö heti sen onnettoman miehen kimppuun kun tieto erosta tulee! Monesti se liitto vielä pelastuu ellei tule niitä vapaaehtoisia olkapäitä. Mies on usein herkässä tilassa, ettei huomaa sitä, että jollain on miesten metsästys käynnissä. Kuka tahansa herkässä tilassa voi suistua raiteilta, jos joku tulee ja tarjoo olkapäätä.

29

234

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lissu on kusipää

      Lopeta jo toi saman paskan jauhaminen!
      Helvetti että pitää aloittaa joka päivä aihe samasta aiheesta.

    • wilma60

      Millähän tavalla tämä viesti käsittelee uusperheen arkea? Vasta käytiin pitkä keskustelu siitä miten kiva olisi kirjoitella ihan asiallista tekstiä uusperheen elämästä. Tämä viesti osoittaa jälleen kerran sen että mistään asiallisesta keskustelusta on täällä turha edes haaveilla.

    • Älä rettelöi

      Uusperheet tuntuvat olevan täynnä rikkinäisyyttä, kun aina täytyy ärähtää kuin rakkikoiran. Eipä ihme, sillä nehän on kai yleensä lähteneet alkuun pettämisestä.

      Sitten on vielä ne lapset, jotka tuntuvat liialta, ensiksi näytellään kuinka välitetään, mutta aika pian lapset ovat tiellä ja heille asetaan mitä erilaisempia rajoja, jotka eivät ole missään yhdeydessä terveeseen järkeen. Kirjoitetaan, että lapset voivat hyvin, toisin kuitenkin on, sillä lapset ovat niin peloissaan, että kotona eivät uskalla mitään sanoa. Mutta muualla voivat kysellä asioita, jotka paljastavat lapsen tilanteen. Vanhemmilla ei ole aikaa, on vain määräyksiä ja käskyjä, eivät jouda lapsen nukkumaan meneoon mukaan, eivät edes kosketa lapsiaan. Tämän on kyllä ihan tosi juttu.

      Joten arvoisat eronneet ihmiset, menkää nyt ihmeessä itseenne ja ajatelkaa järjen kanssa. Ei ole mitään kiirettä uuteen suhteeseen, ensin on aika hengähtää ja laittaa kotia lasten kanssa kodiksi, jossa on hyvä olla. Aikanaan sitten on paljon valmiinpi ajattelemaan ja näkemään asioita oikein ja osaa jopa jotenkin valita kumppaniaan, eikä joudu jonkun narsistin koukkuun.

      Älkää suuttuko ja ärhentäkö kenellekään erostanne, sillä tuskin se on kenenkään ulkopuolisen vika, mutta se uskon, että olette väsyneitä, tarvitsette apua, mutta ei uutta suhdetta, se vain repii kaiken vielä pahemmin hajalleen.

      • kolmas on syyllinen

        Useimmiten on kolmannen osapuolen vika.


    • voi ****

      Voi kiesus Lissu. Älä jaksa enää.

    • ei kiiettä ei kiretä

      Samaa mieltä, antakaa perheen hoitaa omat asiat itse, turha sitä on mennä sotkemaan, jos ei ole aiheuttanut heidäneroa. Mutta jos on syyllinen siihen, niin tottakai pitää mennä pyytämään anteeksi ja toivomaan että kaikki palaa ennalleen. Jo lasten tähden, pitää ottaa vastuu teoistaan ja pyytää anteeksi.

      • naakka.

        me emme mitään anteeksi pyydetä tai anneta.


      • voi,voi

        ja taas lissu.


      • sen kyllä uskon
        naakka. kirjoitti:

        me emme mitään anteeksi pyydetä tai anneta.

        Niin, et edes siihen pystyisikään, anteeksi pyytäminen ei kuulu varmaan sun juttuihin, vaan toisten ihmisten loukkaaminen.


    • Meillä ydinperhe

      Minä en ole koskaan antnut lasten tapailla yksin tai minun kanssanikaan ex miehen uusia naisystäviä! Siihen emme ole koskaan alistuneet.
      Mihin ihmeessä toiset niitä tarvii? Lasten elämä on ollut kurjaa kun isä jo hylkäsi hiedät naistensa tähden, niin että vielä pitäisi tapailla naikkosia, jotka aiheuttivat lasten ja isän välisen eron, ja erotti isän heinä perheestään. Pitäisikö semmonen hyväksyä ja anteeksi antaa???

      Ei minusta pitisi. Uusnaikkoset ei kuulu meidän perheeseen eikä heillä ole mitään tekemistä meidän ja sukumme kanssa.

      Luojan kiitos, että mies on ollut fiksu ja kunnioittanut meitä, eikä ole väkisin tuonut naisiaan meille. Häntä hävettää omat toilailut, senpä tähden kunnioittaa meitä ettei tuo naisiaan meille sotkemaan enempää.

      • voi lissu

        eikö sinulla ole koskaan muuta sanottavaa??


      • Niin ja sinä
        voi lissu kirjoitti:

        eikö sinulla ole koskaan muuta sanottavaa??

        Minusta hänen sanottavansa on tärkeää, jos nyt on lissu ketä ennustat.. maailmassa on muitakin jotka ajattelevat juuri noin. Minäkin.


    • eroonero

      Jos on erottu, niin ne asiat on jo käsitelty ja koitettu tuloksetta pelastaa. Ei se siitä enää mihinkään muutu.

      • järkyttävää mutta to

        Ja sekö oikeuttaa tulemaan väliin? Kyllä aina kannattaa selvittää eron syyt oli se sittten kolmannen väliin tulo tai joku muu, aina kannattaa pelastaa.

        Mutta jos se koolmas ei anna mahdollisuutta vaan tunkee ja tunkee ja haluaa rikkoa, niin ei sille mitään voi. Jos joku on niin sairas, niin sitten parempi fiksumman luovuttaa jo lasten tähden, ei sitä väkisin voi toista pitää jos joku haluu rikkoa toisten perheen.


      • ++++++++++++++++++++
        järkyttävää mutta to kirjoitti:

        Ja sekö oikeuttaa tulemaan väliin? Kyllä aina kannattaa selvittää eron syyt oli se sittten kolmannen väliin tulo tai joku muu, aina kannattaa pelastaa.

        Mutta jos se koolmas ei anna mahdollisuutta vaan tunkee ja tunkee ja haluaa rikkoa, niin ei sille mitään voi. Jos joku on niin sairas, niin sitten parempi fiksumman luovuttaa jo lasten tähden, ei sitä väkisin voi toista pitää jos joku haluu rikkoa toisten perheen.

        Jos on jo erottu, niin silloin ei ole väliintulemista, koska eronneet eivät ole enään yhdessä, vaan vapaita.


    • Tunne paremmin

      "Jos on erottu, niin ne asiat on jo käsitelty ja koitettu tuloksetta pelastaa. Ei se siitä enää mihinkään muutu."

      Tuskin, olet vain ottanut nokkiisi jostakin perin mit'ättömäsätä asiasta tai sitten yrität päsmäröidä kaikki Klooneiksi ajatuksillesi. Ei ole koskaan mahdollista, sinun itsesi täytyy ensin päästä "sanoisinko omien ajatustesi kanssa Keskustemaan" jotta edes jotenkin pystyiseit näkemään elämän arjenkin elämisen arvoiseksi.
      Kirjoitamasi teksti kertoo täysin ja suoraan käsittelemättömista ja asiosita ja sanoisinko lapsellisuudesta. Odotat jotain kuuta taivaalta, onkohan mahdollista, päättele itse.

      Jo naisillla hormoonin heittely tekee hallaa perheelle, on silloin kuin pesästään noussut karhu, jaksaako sitä joka kuukausi katsella ja kuunnella. Nainen, etkö itse huomaa, vai mitä on, että et vuosittaisen gynekologin käynnin yhdeydessä ota asiaa puheeksi, nämä lääkkärit tietävät siihenkin apukeinoja. On itselläsikin helpompi olla. Kuinka moni nainen on jopa täistä pois moisen asian vuoksi joka kuukausi.

      Miehellä voi olla samaan tapaan ärhentely kuukausittain, pitää tehdä jotain parisuhteensa eteen, eikä vain toisen olettaa aina tekevän.

      Sitten ovat nämä "karkurit" jotka juoksevat aina baareissa tai kavereiden luona, pakoon kotitöitä, lasten kanssa olemista ja loukkaantuvat jokaisesta pienestäkin toisen toiveessta osallistua kodin asioihin. Mielestäni tämä kertoo aika paljon tästä ihmisen keskenkasvuisuudesta.
      Olen sitä mieltä, että pitkän seurustelun, jossa ei asutua edes samassa osoiteessa, aikanan kyllä oppii näkemaan ja tuntemaan enemmään ihmistä. Joten en näe mitään järkeä tuossa suuressa rakastumisen vaiheessa kiireettä yhteiseen asuntoon, tai naimisiin ja lapsia tekemään, odottaisitte siihen hetkeen, kun tuo rakastuminen muuttuu tavalliseksi arjan elämäksi, ainakin vuosi vähintäänkin seurustelua. Silloin jo jotakin näkyy ihmisen oikeasta luonteesta, jatkatsko kestää jatkuvasti baareissa juoksevaa puolisoa tai aina kavereiden luona juoksevaa. Parempi katsoa kuin katua ja saattaa maailmaan onnettomia lapsia.
      Kyllälastenkin elämä kuitenkin pitää olla tavallista, ei voi saada kaikkia lejuja, pitää olla rajaoja, mutta tärkeintä lapsen hyväksyntää läheistä oloa, sylissä pitämistä ja ennenkaikkea hyväksyntää tarvitsee jokainen lapsi ja näin hänestä kasvaa vastuullinen ihminen .

    • tostuus sattuu kolma

      Vapaat ja lapsettomat naiset ei vain pysty pitämään näppejään erossa varatuista miehistä. He samaistuvat hänen vaimon osaan ja kuvittelvat kaikenlaista. On täysin kolmannen vastuulla hajooko perhe vai ei. Vaimo tässä on täysin syytön, kolmas on aina syyllinen.

      • wilma60

        Jos näissä asioissa pitää syyllistä etsiä niin kyllä se on aina se varattu joka kolmannen osapuolen mukaan lähtee. JOs rakastaa puolisoaan todella ja on sitounut elämään hänen kanssaan niin turhaan siinä kolmannet osapuolet yrittävät. Enkä jaksa uskoa että ketään saadaan vietyä väkisin, kyllä siinä on aina oma halu mukana kun vieraisiin mennään.


      • Hei Wilma
        wilma60 kirjoitti:

        Jos näissä asioissa pitää syyllistä etsiä niin kyllä se on aina se varattu joka kolmannen osapuolen mukaan lähtee. JOs rakastaa puolisoaan todella ja on sitounut elämään hänen kanssaan niin turhaan siinä kolmannet osapuolet yrittävät. Enkä jaksa uskoa että ketään saadaan vietyä väkisin, kyllä siinä on aina oma halu mukana kun vieraisiin mennään.

        Mikä mielestäsi on sellainen nainen joka vikittelee perheellistä miestä? Eikö pitäisi naisten olla sen verran lojaaleja keskenään ettei toisen perhettä särjetä. Vaikka isi olisi se vikittelijä osapuoli. Minulla on hyvin kaunis, miehestään miehen uskottomuuden takia eronnut ystävätär. Miehet kuolaavat tämän naisen perään ravintolassa. Ystävättäreni pitää tapanaan kehottaa kontaktia ottavia perheenisejä lähtemään kotiin oman vaimonsa luokse. Hänellä on ylpeän naisen maine ja miehet pitävät häntä kaiken pahan alkuna.


      • wilma60
        Hei Wilma kirjoitti:

        Mikä mielestäsi on sellainen nainen joka vikittelee perheellistä miestä? Eikö pitäisi naisten olla sen verran lojaaleja keskenään ettei toisen perhettä särjetä. Vaikka isi olisi se vikittelijä osapuoli. Minulla on hyvin kaunis, miehestään miehen uskottomuuden takia eronnut ystävätär. Miehet kuolaavat tämän naisen perään ravintolassa. Ystävättäreni pitää tapanaan kehottaa kontaktia ottavia perheenisejä lähtemään kotiin oman vaimonsa luokse. Hänellä on ylpeän naisen maine ja miehet pitävät häntä kaiken pahan alkuna.

        Tuosta lojaalisuudesta olen kyllä samaa mieltä ja omassa elämässäni sitä noudatan. Ja teen kuten sinun ystävätär; jos tiedän heti miehen varatuksi niin kehoitan häntä menemään kotiin. Eihän kaikki tiedä heti alkuunsa että toinen on varattu. On paljon miehiä jotka piilottavat sormuksen kun lähtevät viihteelle. Oma ex:ni selitti että ensimmäisenä tuntui hyvältä että oli jonkun mielestä kiinnostava. Sen jälkeen seksi oli mukavaa ja lopulta astui tunteet peliin eli rakkaus syttyi. Ei minulla mitään nimitystä naisille ole jotka kolmanneksi osapuoleksi ryhtyvät. Kaikki on varmaan aluksi leikkiä eikä siinä edes mietitä että tullaan johonkin "väliin". Ajatellaan että pidetään vain vähän hauskaa. Minulla on pari eronnut ystävätärtä jotka ovat näitä kuuluisia kolmansia osapuolia. Heille riittää että tapaavat miestä silloin kun miehelle sopii eivätkä edes haaveile sen enemmästä. En pysty tuomitsemaan koska he ovat vapaita naisia ja tyytyvät tähän. Mieshän tässä syyllinen on koska pettää vaimoaan.


      • kolmas se rikkoo
        Hei Wilma kirjoitti:

        Mikä mielestäsi on sellainen nainen joka vikittelee perheellistä miestä? Eikö pitäisi naisten olla sen verran lojaaleja keskenään ettei toisen perhettä särjetä. Vaikka isi olisi se vikittelijä osapuoli. Minulla on hyvin kaunis, miehestään miehen uskottomuuden takia eronnut ystävätär. Miehet kuolaavat tämän naisen perään ravintolassa. Ystävättäreni pitää tapanaan kehottaa kontaktia ottavia perheenisejä lähtemään kotiin oman vaimonsa luokse. Hänellä on ylpeän naisen maine ja miehet pitävät häntä kaiken pahan alkuna.

        Niinhän se teoriassa voisi käsittää. Mutta nainen on myös paha toista naista kohtaan, jos jollain ei oo sitä mitä toisella, se pitää saaha vaikka millä konstilla. Minusta se on sairasta.
        Naiset on ilkeitä ainakin toisilleen.
        Kolmas särkee toisten liiton jotta ei kellään ole sitä mitä itsellä ei ole.
        Eniten kärsii lapset syyttömät, vaikka kosto on suunnattu naiselle, niin lapset kärsii.


    • daaaaaaaaaaaaa

      Ihme Lissut kehissä taas.
      Miten ei mee jakeluun, että kun on erottu, ON JO EROTTU?
      Jos ERON JÄLKEEN joku "nainen tulee vokottelemaan miestä" niin silloin se nainen vokottelee ERONNUTTA miestä, eikä särje kenenkään liittoa eikä tule mihinkään väliin.
      Kun pariskunta on eronnut, he ei enää ole yhdessä, eli ei ole mitään minkä väliin tulla. Molemmat on vapaita ihmisiä, jotka eivät ole parisuhteessa. Molemmat saa aloittaa uuden suhteen ja jos aloittaa, se uusi puoliso ei ole rikkonut mitään eikä tullut kenenkään väliin.

      • lakimiehen sukulaine

        Kyllä kolmas on syyllinen useaan eroon. Rikkojat vain ei halua sitä nähdä, ettei tunne itse syyllisyyttä.

        Kaikki voi rikkoa jos haluaa.

        Tutkiskeleppa sydäntäsi ja mieti oletko itsekkin syyllistynyt perheen rikomiseen, kun niin puolustelet.
        Yleensä kiivaasti puolustava ihminen, on syyllistynyt siihen asiaan itse.


      • voi tyhmyys
        lakimiehen sukulaine kirjoitti:

        Kyllä kolmas on syyllinen useaan eroon. Rikkojat vain ei halua sitä nähdä, ettei tunne itse syyllisyyttä.

        Kaikki voi rikkoa jos haluaa.

        Tutkiskeleppa sydäntäsi ja mieti oletko itsekkin syyllistynyt perheen rikomiseen, kun niin puolustelet.
        Yleensä kiivaasti puolustava ihminen, on syyllistynyt siihen asiaan itse.

        onko sulla järjessä vikaa, edellinen puhui jo ERONNEISTA, ei parisuhteessa olevista.


      • MallaKyllikki
        voi tyhmyys kirjoitti:

        onko sulla järjessä vikaa, edellinen puhui jo ERONNEISTA, ei parisuhteessa olevista.

        Ei tuo Lissu ikinä ymmärrä mitään, sekopää surkimus kun on.....


      • Syyllinen hän on
        voi tyhmyys kirjoitti:

        onko sulla järjessä vikaa, edellinen puhui jo ERONNEISTA, ei parisuhteessa olevista.

        Niin, mutta se kolmas aiheuttaa sen eron. Miksei ota myös vastuusta siitä, mitä on aikaseksi saanut??


      • varattu,
        Syyllinen hän on kirjoitti:

        Niin, mutta se kolmas aiheuttaa sen eron. Miksei ota myös vastuusta siitä, mitä on aikaseksi saanut??

        Jos syyllistä välttämättä haetaan, niin se on molemmissa, jotka tietentahtoen ajautuvat suhteeseen, jossa jompikumpi tai molemmat ovat varattuja.


    • aamun mietteitä

      Kauheen kiire on seuraavalla naisella kahlita eronnut mies! Hyväksi koetulla on ottajia. Valmiiksi koulutettu niin mikäs siinä.
      Kyllä varatutkin kelpaa toisille, kunhan pääsee irti entisistä ja varsinkin lapsista, muta ei hätää uusikko hoitelee sen, että mies on täysin vapaa kaikista entisistä kahleista! Sehän heiltä onnistuu.
      Omituista on, ettei miehet ihmettele sitä, mutta luulen että uusikko toimii miehen selän takana.
      Kuinkahan monta uusikkoa täälläkin kirjoittelee miehen ja ex perheen asioista ettei mies tiedä mitään? Tekstit vaan ovat sen lajin juttuja, että jos mies noista asioista tietäisi, ei oleisi uuskko kovin pitkään miehen rinnalla. En usko että yksikään mies sietäisi sellaista naista, joka haukkuu hänen exää ja lapsia!

      • iiiiiiiiiiiiiiiiiiii

        Lopeta Lissu jo.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe