Haaveissa naurukyyhky tai parikin, neuvoja ja vinkkejä?

zemmm

Heti alkuun sanottakoon että kyseessä olisivat ensimmäiset lintuni, joten saa reippaasti oikaista, jos olen ymmärtänyt jotain väärin tai omaan jo vanhentunutta tietoa.

Muutama kesä takaperin olin kesätöissä paikassa, jossa sattui majailemaan naurukyyhky ja ihastuin tähän seuralliseen ja uteliaseen kaveriin täysin ja näin vuosienkin jälkeen (ja nyt kun elämäntilannekin on parempi) tekisi mieli ottaa kyyhky tai pariskunta. Ovat kuitenkin käsittääkseni helpohkoja lintuja ja lähes poikkeuksetta helposti kesyyntyviä ja seurallisiakin. Nettiä olen selannut ja tietoa hakenut parhaani mukaan, mutta ainahan voi ja kannattaakin kysellä harrastajilta lisää!

1. Minkä kokoinen häkki olisi pariskunnalle hyvä? Tiedän, ettei häkki voi koskaan olla liian suuri ja että kokonainen lentohuone olisi kenties paras vaihtoehto, mutta käykö esim. tämä http://tinyurl.com/6c4p2r5 ? Olettaen tottakai että linnut saisivat olla vapaana päivittäin.

2. Onko lintujen sukupuolilla juurikaan väliä? u n käy yhtä hyvin kuin n n vai olisiko naaraslinnulle stressaavaa asua koko ajan uroksen kanssa, vaikka ei olisi tarkoituksena hankkia linnuille jälkikasvua?

3. Mitenkäs paljon kyyhkyistä lähtee sitä pölyä ja muuta roskaa, kuten siemenroskaa? Onko se jotain aivan käsittämätöntä vai ihan siedettävän rajoissa? Vinkkejä miten sotkun muodostumista saisi ehkäistyä? Olen lukenut, että suihkuttelu ja kylvettäminen olisi yksi tapa?

Miten suojaatte huonekalut, esimerkiksi sohvat, lintujen vapaalentojen ajaksi? Kyyhkyt kun taitavat tiputella kasoja vähän mihin milloinkin. Entä miten kasat saa helpoiten ja nopeiten pois, lähtevätkö ihan vedellä ja talouspaperilla vai tarvitaanko jotain tujumpaa puhdistusainetta?

4. Olen kuvista nähnyt myös vaaleita/hiekanvärisiä (http://www.dovepage.com/species/domestic/Ringneck/colors/blond.jpg) kyyhkyjä valkeiden lisäksi. Ovatko hiekanväriset mitenkään merkittävästi kalliimpia tai luonteeltaan erilaisia, esimerkiksi sähäkämpiä?

5. Oppivatko myös kotioloissa helppoja temppuja? Vaikkapa lentämään olkapäälle tai kädelle esimerkiksi kun napsauttaisi sormia tai kutsuisi lintua luokse? Tai onko mahdollista opettaa "nauramaan" käskystä? (Ymmärrän kyllä etteivät ole mitään koiria ja ettei 100%sta suoritusta kannata odottaakaan)

Ja loppuun sen verran että jos jollakin on suositella (hyväkuntoisia) naurukyyhkyjä myyviä lemmikkieläinliikkeitä tai peräti kasvattajia Turusta ja lähialueilta niin hihkaistaa toki!

8

851

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jasin96

      jos olisi myydävänä kyyhky lintuja tyttö ja poika niin ottakaa yhteyttä

      [email protected]

    • kyyhkyyyyy

      Olisiko kellään myytävänä riikinkukkokyyhkyjä pohjois-pohjanmaalla?

    • Omistankyyhkysiä

      Kannattaa ottaa valkea kyyhkynen tai sitten yksi valkea ja yksi hiekanvärinen.
      (Mieluiten naaraita). Valkoiset ovat tottelavaisempia ainakin meillä.
      Naurukyyhkyt ovat siistejä ja uloste lähtee tavallisella kostealla talouspaperilla.

      • edellinen

        Valkoinen ja valkoinen eivät tule toimeen keskenään!


    • Naurukyyhky

      Meillä oli kaksi naurukyyhkyä, josta yksin karkasi ikkunasta kun olimme matkalla. Kaveri oli jättänyt häkin oven auki vahingossa yksi lähti ja en tiedä miksi mutta yksi oli jäänyt. Nyt annan naurukyyhkyn ilmaiseksi jos joku haluaa kun on yksin ja ääntelee niin paljon että en kestä enää. En tiedä jos vapautaisin sen niin pärjäisikö luonnossa. Eli yksi naurukyyhky ilmaiseksi jos haluat kerro tässä sivussa. (Varoitan tämä lintu on tosi äänekäs mutta jos on pari niin on varma hiljaisempi) :)

      • kamu61

        Hei,

        Minä tarvitsisin jaavan naurukyyhkykoiraan naaraani kaveriksi. Koiras kuoli yllättäin. Ja ei tunnu paria löytyvän.

        [email protected]


      • sulva dasilva
        kamu61 kirjoitti:

        Hei,

        Minä tarvitsisin jaavan naurukyyhkykoiraan naaraani kaveriksi. Koiras kuoli yllättäin. Ja ei tunnu paria löytyvän.

        [email protected]

        moi elämäni olen kyyhkyien mukana. kaipaasin löytyä naurukyykyjä.


        [email protected]


    • qwc

      Sääli että näin hyvä keskustelun alku kuoli.

      Omasta kokemuksesta valkoiset naurut ovat säysempiä ja häkkihän ei voi liian suuri olla koskaan. Minimisuosituksia löytyy mm. Faunattaren sivuilta. En tiedä miten nauruja voi kouluttaa (omani on toivoton sekopää) ja eihän kukko käskien laula mutta on mahdollista oppia kannustamaan lintu laulamaan. Siihen voi riittää linnun laulu matkiminen, puhuminen tietyllä äänensävyllä, laulaminen tms. Nauruhan taisi olla taistelukutsu tms. merkitykseltään, siihen en osaa sanoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe