Jyrki Kataisen hallituksen hallitusohjelmassa on kohta, jonka mukaan "Nykyistä rahapelien yksinoikeusjärjestelmää kehitetään rajoittamalla ulkomaille tapahtuvaa pelaamista".
Aleksi Valavuori on perustanut adressin ja on sopinut alustavan tapaamisen eduskuntaan. Käykää laittamassa nimenne listaan!
http://www.adressit.com/adressipelimonopoliavastaan
Adressi Suomen pelimonopolin toimintaa vastaan
7
224
Vastaukset
Mikä siinä on, ettei addressia voi kirjoittaa kiihkottomasti ja yhteen asiaan keskittyen?
Ensimmäisen kappaleen jälkeen olin valmis allekirjoittamaan. Sitten tuli sana "suhrumaisemmaksi", tms. vastaan, ja into laski huomattavasti.
Sitten mentiinkin jo kaunokirjallisuuden puolelle. Hyvää tekstiä varmaan, mutta paremmin paikallaan puoluekokouksessa kuin addressissa.
Jäi siis allekirjoittamatta. Sääli. Hyvällä asialla siinä varmaan oltiin.- Lollomies -Hki
Vittu sä oot spede..
- asdasffsf
marttyyri!
- Vitun ray paska
Nimeä adressiin! Tätä menoa jos ketään ei vittu kiinnosta ni estot tulee rahansiirtoon muille pokerisaiteille ja pian pelataanki rayn paskapokeria. Eikö ihmiset perkele tajua et kun rayn nettipokeri hanke on maksanu vitusti ja tuotto on paskaa ni totta vitussa ray sillo haluaa rajoituksia ulkomaalaisille saiteille et rayn bisnes lähtis nousuun. Se on rayn tyyli. Eli kaikkien pitäis vaan pelata rayn pelejä. RAY kusettaa huolella se o totuus. Ei se oo sen turvallisempi ku muutkaa saitit. Mut nimee adressii enne ku suome paskat "holhousyhteiskunta" poliitikot tulee ja kusee kaiken;(
- 5+2
"Samana vuonna julkaistussa tiedotteessaan myös RAY paheksui nettipokeria peliksi, jossa ”muutamat rikastuvat tuhansien kustannuksella”.
Miten ihmeessä joku RAY voi tuollaista sanoa, ovatko he sitten eri mieltä omasta bisneksestään, eli heidän sivuilla kun pelaa niin "tuhannet rikastuvat, muutamien kustannuksella".- PLoo
Olihan ne sitä mieltä silloin kun niillä ei ollut juurikaan edes suunnitelmissa perustaa omaa nettipokeria. :-D
Kun Svenska Spel lanseerasi omansa ja se otti ihan mukavasti tuulta alleen niin RAY haistoi (tai oli haistavinaan) vielä paremmat rahat niin totta kai siinä mieli muuttuu. Yhtäkkiä nettipokeri ei ollutkaan "vakavasti koukuttava" pelimuoto.
Kyllä ihmisten pitäisi jo ymmärtää että RAY on ihan yhtä rahanahne kuin mikä tahansa muukin yritys ja sillä heidän mainostamallaan vastuullisuudella vain yritetään suojella omaa yksinoikeutta rahavirtoihin.
Harvinaisen kaksinaismoraalinen firma täytyy sanoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2153647Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen143519Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä912608Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman122199Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling592160Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.111919Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue481745- 901601
- 791207
- 721163