Adressi Suomen pelimonopolin toimintaa vastaan

Veikkaus ei määräile

Jyrki Kataisen hallituksen hallitusohjelmassa on kohta, jonka mukaan "Nykyistä rahapelien yksinoikeusjärjestelmää kehitetään rajoittamalla ulkomaille tapahtuvaa pelaamista".

Aleksi Valavuori on perustanut adressin ja on sopinut alustavan tapaamisen eduskuntaan. Käykää laittamassa nimenne listaan!

http://www.adressit.com/adressipelimonopoliavastaan

7

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä siinä on, ettei addressia voi kirjoittaa kiihkottomasti ja yhteen asiaan keskittyen?

      Ensimmäisen kappaleen jälkeen olin valmis allekirjoittamaan. Sitten tuli sana "suhrumaisemmaksi", tms. vastaan, ja into laski huomattavasti.

      Sitten mentiinkin jo kaunokirjallisuuden puolelle. Hyvää tekstiä varmaan, mutta paremmin paikallaan puoluekokouksessa kuin addressissa.

      Jäi siis allekirjoittamatta. Sääli. Hyvällä asialla siinä varmaan oltiin.

      • Lollomies -Hki

        Vittu sä oot spede..


    • asdasffsf

      marttyyri!

    • Vitun ray paska

      Nimeä adressiin! Tätä menoa jos ketään ei vittu kiinnosta ni estot tulee rahansiirtoon muille pokerisaiteille ja pian pelataanki rayn paskapokeria. Eikö ihmiset perkele tajua et kun rayn nettipokeri hanke on maksanu vitusti ja tuotto on paskaa ni totta vitussa ray sillo haluaa rajoituksia ulkomaalaisille saiteille et rayn bisnes lähtis nousuun. Se on rayn tyyli. Eli kaikkien pitäis vaan pelata rayn pelejä. RAY kusettaa huolella se o totuus. Ei se oo sen turvallisempi ku muutkaa saitit. Mut nimee adressii enne ku suome paskat "holhousyhteiskunta" poliitikot tulee ja kusee kaiken;(

    • 5+2

      "Samana vuonna julkaistussa tiedotteessaan myös RAY paheksui nettipokeria peliksi, jossa ”muutamat rikastuvat tuhansien kustannuksella”.

      Miten ihmeessä joku RAY voi tuollaista sanoa, ovatko he sitten eri mieltä omasta bisneksestään, eli heidän sivuilla kun pelaa niin "tuhannet rikastuvat, muutamien kustannuksella".

      • PLoo

        Olihan ne sitä mieltä silloin kun niillä ei ollut juurikaan edes suunnitelmissa perustaa omaa nettipokeria. :-D
        Kun Svenska Spel lanseerasi omansa ja se otti ihan mukavasti tuulta alleen niin RAY haistoi (tai oli haistavinaan) vielä paremmat rahat niin totta kai siinä mieli muuttuu. Yhtäkkiä nettipokeri ei ollutkaan "vakavasti koukuttava" pelimuoto.

        Kyllä ihmisten pitäisi jo ymmärtää että RAY on ihan yhtä rahanahne kuin mikä tahansa muukin yritys ja sillä heidän mainostamallaan vastuullisuudella vain yritetään suojella omaa yksinoikeutta rahavirtoihin.

        Harvinaisen kaksinaismoraalinen firma täytyy sanoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11913
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6323
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5247
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      118
      4432
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3926
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe