Jännitän kovasti uusia tilanteita, esiintymistä ja joukon keskipisteenä olemista. Muuten olen ihan rento, iloinen ja tutussa porukassa hyvinkin puhelias.
Syksyllä minun pitäisi aloittaa lähihoitajaopinnot ja mietinkin nyt, miten käy kun mitä ilmeisimmin joudun pyytämään lääkäriltä propral-reseptin, koska jännitän niin paljon koulun alkua. Tyssääkö kaikki siihen, katsotaanko minut tämän ongelmani takia jotenkin mielenvikaiseksi ja sitä kautta alalle sopimattomaksi.
Mielipiteitä, kiitos.
Jännittäminen ja opiskelu hoitoalalle
4
182
Vastaukset
- HoTL
Ei tietenkään käy näin! Jos lääkäri määrää sinulle Propral-lääkettä, sen avulla uskallat mennä rohkeammin uusin tilanteisiin ja samalla saat kerättyä itsellesi onnistumisen kokemuksia. Ne kasvattavat takuuvarmasti itseluottamustasi ja myöhemmin uskallat mennä tilanteisiin jopa ilman lääkettä.
Propral-lääkettä käytetään yleisesti jännitystilanteissa. Et ole ensimmäinen, joka hoitoalalla käyttää Propralia. Kovin on yleistä ja se on hienoa, että lääke on tehokas apu jännitystilanteisiin.
Kaikkea hyvää kesääsi ja syksyn opintoihin! - lady white
Itse kärsin juuri sairaanhoitajaopiskelijana melko kovasti kuvaamastasi jännityksestä. Muuten olin erittäin ulospäin suuntautunut, seurallinen ja minulla oli iso kaveripiiri, mutta tietyt tilanteet olivat silkkaa tuskaa. Pahimpia olivat ns. raportin antotilaisuusdet. Kun suuri joukko työtovereita istui kuuntelemassa kun kerroit potilaitten voinnista vuorosi aikana. No, nämä tilanteet selvitin kuitenkin aina jotenkin ja valmistuttuani valitsinkin sellaisen työpisteen ja osaston, jossa tyätehtävät olivat sellaisia, ettei ed.mainittuja laajoja raportteja tarvinnut pitää. Jäin juuri eläkkeelle ihanan nelikymmenvuotisen työuran päätteeksi. Tsemppiä sinulle!
- anna palaa
Jos haluat hoitoalalle ja tunnet sen omaksesi, älä luovuta. Kyllä opiskelua moni muukin jännittää, se helpottaa nopeasti. Niin minullekin kävi ja olen ollut sairaanhoitajana jo kolmekymmentä vuotta.
- pelokaass
Kuulostat ihan mun laiselta. Itse opiskelen myös lähihoitajaksi. "Kiva" tietää että hoitoalalle hakee myös muita tällaisia tyyppejä, etten oo ihan ainoa. Oon kans ite miettiny tota että kehtaanko edes hakea apua ongelmiini, jos mut leimataankin sopimattomaksi hoitajaksi sen takia. No en ole uskaltanut/viitsinyt hakea sen enempää mutta esiintymiset kävivät niin rankoiksi mulle että hain puolivuotta sitten lääkettä esiintymisjännitykseen.. ihan senkin takia että on tulossa opinnäytetyö joka esitetään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras951501Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva200948- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60693