Väitetään että vuokraamista kartetaan sosiaalitapauksille mutta asuuhan kymmenet tuhannet pitkäaikaistyöttömät yksityisissä vuokra-asunnoissa. Joku tässä nyt valehtelee sillä heidänhän pitäisi olla asunnottomia!
Valehdellaanko palstalla?
11
157
Vastaukset
- Näin on
Eivät asu täysin soaiaalitoimiston hoidossa olevat asiakkaat toista kertaa samalla vuokranantajalla,Vuokratie loppuu ensimmäiseen vuokrasuhteeseen yksityisellä sektorilla.Osittain sossu voi avustaa moniakin täyttä sossu elatusta nauttivat eivät voi asua normiasunnossa.
- On totuuden aina
Tuo nyt oli täyttä soopaa, osahan asuu vaikka kuinka pitkään vaikka sosiaalivirasto maksaa vuokran. Jos muuttaa ottaa vuokraisäntä samanlaisen. Voi näet pyytää pienestä läävästään sellaista vuokraa jota kukaan omalla rahalla maksava ei suostuisi maksamaan.
- Riski/Mahdollisuus
On vuokranantajia, jotka näkevät työttömissä/sossu asiakkaissa riskiä kun maksukyky on heikkoa jos jotain suurempaa tapahtuu vuokralaiselle esim. sairastuu vakavasti ja vuokrarahat meneekin kalliiseen hoitoihin/lääkkeisiin. Yleensä niillä vuokranantajilla on ehkä keskitasoa parempi kämppä (sijainti/kunto/laatu), jotka riskiryhmää välttelee ja hakevat ensisijaisesti työssäkäyvää vuokralaista.
Sitten on myös niitä vuokranantajia joilla kämppä on nimenomaan "paremman" vastakohta, johon on vaikeampaa saada vuokralaista, jolloin työttömät/sossu tapaukset saattavat olla juuri hyviä sijoituskämpän maksajia "valtion avustuksella".
Se on ihan vuokranantajan mielipiteestä kiinni, että näkeekö riskinä vai mahdollisuutena. Paljon päätökseen vaikuttaa tarjottava kämppä...
Olen huomattavasti enemmän kuullut ikäviä tarinoita vähäosaisista kuin työssäkäyvistä, joten sen takia itse suosin heitä työssä käyviä, koska minulla on keskimääräistä "laadukkaampi" kohde. Oma mielipiteeni on, että jos vuokralainen käy töissä, niin TODENNÄKÖISESTI raha-asiat, luottotiedot ja muutkin elämän osa-alueet on suurinpiirtein kunnossa ja ei tarvitse selvittää myöhemmin turhia vuokralaisen aiheittamia (itsekkäitä) sotkuja. Väitän, että ne vuokralaiset, jotka maksavat vähintään 2kk vuokratakuun OMISTA RAHOISTA, niin heillä on parempi motivaatio pitää kämppä kunnossa kuin niillä, joiden vuokratakuun maksaa ulkopuolinen. Kuitenkaan koskaan ei voi etukäteen tietää tuliko valittua hyvä vuokralainen vaan sen tietää vasta vuokrasuhteen loputtua...
Tunnen paljon sympatiaa vähävaraisia kohtaan, mutta valitettavasti kun on lähemmäs 50 000e vielä lainaa, niin riskiä ei oikein ole varaa ottaa..."On vuokranantajia, jotka näkevät työttömissä/sossu asiakkaissa riskiä kun maksukyky on heikkoa jos jotain suurempaa tapahtuu vuokralaiselle esim. sairastuu vakavasti ja vuokrarahat meneekin kalliiseen hoitoihin/lääkkeisiin."
Tuossa olet kyllä väärässä, pienituloinen työssä käyvä vuokralainen on tuollaisessa tapauksessa huomattavan paljon huonompi vuokralainen kuin verovaroilla elätettävä luuseri. Työssäkäyvä kun joutuu maksamaan esimerkkitilanteessa kaikki kulut itse, ja saa myöhemmin osan maksamistaan rahoista takaisin. Sossulaisen vuokra tulee suoraan vuokranantajan tilille samana päivänä joka kuukausi, ja veronmaksajat maksavat tämän lisäksi kaikki hoitokulut.
Muuten olet kylläkin oikeassa, jos vuokralaisella on päihdeongelmia/vastaavia, niin asunnon kunnon säilyminen ajaa varman vuokran ohitse. Taitaisi ihannevuokralainen olla syvästi uskoon hurahtanut sossun rahoilla elävä mummeli ;)- On totuuden aika
Sosiaalitoimiston vuokranmaksussa ei ole riskiä, riskit ovat aivan muualla. Jos vuokralainen sairastuu vakavasti hänet hoidetaan ilmaiseksi. Ei Suomi ole mikään Amerikka!
- LuottotiedotOltavaOK
Luulen, että vuokranantajat välttelevät eniten luottotiedottomia tapauksia. Ehkä enemmän sossu tapauksissa on niitä kuin työssä käyvistä. Luottotiedot voi tarkistaa netistä n. 12e hintaan alle 5 minuutissa.
Tuossakin on todella hauska pikku kommervenkki, meille ammattilaisille tuo tarkistus maksaa runsaan euron, tosin tuommehan palveluntajoajalle aika monta tuhatlappusta vuoden aikana :)
- SossuHoitaa???
Jos osa täällä ei usko sossu tapauksissa olevan riskiä, niin eikös kannattaisi SUORAAN sossu toimistoon tehdä ilmoitus, että xx.xx vapautuu kämppä ja tarvittaisiin siihen joku asumaan? Sossu periaatteessa välittää ilmaiseksi asukin ja ei tarvitse maksaa välittäjälle (reilu) kuukauden vuokraa palkkioksi. Eikä tarvitse itse nähdä vaivaa vuokralaisen etsimiseen. :)
- Monakon Ruhtinas
Sossun piikkiin asuvissa on todella hyviä vuokralasia joukossa, kelle tahansa voi tulla eteen vaihe elämässä, että nostetaan sossusta rahaa, se vain kuuluu suomalaisen sosialistisen järjestelmän sallimiin mahdollisuuksiin. Päideongelmaisia pitää tietysti välttää kuin ruttotautista.
Eihän tavallinen työssäkäyvä edes voi asua vuokralla, valtion vuokranantajiin kohdistama verotus nostaa vuokria niin paljon. Siinä missä valtio tukee omistusasumista, verotetaan vuokra-asumista 28%, nousua tulossa tähän vielä lisää. - Näin se on
Monakon Ruhtinas kirjoitti:
Sossun piikkiin asuvissa on todella hyviä vuokralasia joukossa, kelle tahansa voi tulla eteen vaihe elämässä, että nostetaan sossusta rahaa, se vain kuuluu suomalaisen sosialistisen järjestelmän sallimiin mahdollisuuksiin. Päideongelmaisia pitää tietysti välttää kuin ruttotautista.
Eihän tavallinen työssäkäyvä edes voi asua vuokralla, valtion vuokranantajiin kohdistama verotus nostaa vuokria niin paljon. Siinä missä valtio tukee omistusasumista, verotetaan vuokra-asumista 28%, nousua tulossa tähän vielä lisää.Viisaita sanoja. Ei kukaan fksu ihminen vuosikausia maksa hirmuvuokraa omilla rahoillaan, mielummin lyhentää asuntolainaa. Jos sossu maksaa ei vuokralla niin väliä.
- Näin on
Monakon Ruhtinas kirjoitti:
Sossun piikkiin asuvissa on todella hyviä vuokralasia joukossa, kelle tahansa voi tulla eteen vaihe elämässä, että nostetaan sossusta rahaa, se vain kuuluu suomalaisen sosialistisen järjestelmän sallimiin mahdollisuuksiin. Päideongelmaisia pitää tietysti välttää kuin ruttotautista.
Eihän tavallinen työssäkäyvä edes voi asua vuokralla, valtion vuokranantajiin kohdistama verotus nostaa vuokria niin paljon. Siinä missä valtio tukee omistusasumista, verotetaan vuokra-asumista 28%, nousua tulossa tähän vielä lisää.Ei ole hyviä vuokralaisia sosiaalitoimiston täysihoidossa olevissa asia on fakta .Onhan teidän palstalla hyvä satuja puhua kun ette tosiasioista tiedä.Mielelläni löytäisin tervepäisen sossun hoidossa olevan he kuuluisivat laitoshoitoon resursseja ei vain ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948