tapoja säästää

neuvojaniksejä

Ei taida olla ihan tänne tarkoitettu tämä viesti, mutta ajattelin laittaa silti, koska kyselen lapsiperheiltä tätä :)

Luultavasti jokaisella lapsiperheellä tulot tippuvat lapsen saannin yhteydessä, ja ovat varmaan pienet niin kauan kun äiti palaa takaisin töihin. Koska tämä ei koske kaikkia perheitä (joillakin eletään silti hyvin, koska äidillä oli hyväpalkkainen työ ennen lapsen saantia), suuntaan viestini niille perheille, joilla tulot ovat pienet ja saa miettiä tarkasti, miten rahat käyttää (jopa kädestä suuhun-periaatteella).
Itse kuulun tähän pienituloiseen kastiin, olin vain vuoden töissä ennen lapsen saantia. Saan verojen jälkeen kelalta 550e plus lapsilisät. Tämä on reilu puolet pienempi kuin töissä ollessani.. Mieheni saa kuukaudessa verojen jälkeen n 2000e, mutta hällä on aika paljon velkaa vielä jäljellä. Rahatilanne alkaa paranemaan vasta vuodenvaihteessa, kun ensimmäinen velka on maksettu. Jokatapauksessa, pakollisten laskujen jälkeen jää kuukaudesta riippuen muuhun elämiseen 200-400e, eli mielestäni aika vähän... Säästöön ei jää yhtään.

Olemme nuoria, ja ennen lasta ostelimme mitä sattui, kaupassa kävimme kerran päivään ja ostimme mitä mieli teki. Emme ajatelleet kunnolla rahankäyttöä. Nyt, kun lapsi on, sitä on alkanut enemmän miettiä, kirjoitan ostoslistaa, käyn pari krtaa viikkoon kaupassa, lapselle ostan kaiken, mitä hän tarvitsee tinkien omista menoista... Alennusmyynnit ja kirpparit ovat tuttuja.
Aina kuitenkin seuraavaan tiliin rahat ovat menneet, pesukone, rattaat ja turvaistuin pitäisi hankkia mahdollisimman pian mutten tiedä oikein mistä enää nipistää. Laskut kuitenkin pitää maksaa ja syödäkin pitäisi.

Kertokaas te pienituloiset, mistä tingitte ja miten saatte rahanne riittämään.
Jääkö teillä säästöön ollenkaan?

Lisään vielä: lapselleni teen itse soseet pakkaseen, marjasoseet ostan vielä kaupasta. Emme käy ulkona syömässä emmekä osta valmisruokaa..

4

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanssasisar

      Suosittelen katsomaan kauppojen ilmotustauluja, tai laita sinne oma ilmotus. Myös neuvolan ilmotutaululla usein ihan annetaan tavaraa pois. Riittää, kun edes sillointällöin muutama kolikko jää säästöön, sekin kertyy suuremmaksi, pikkuhiljaa.
      Onko kellään suvussasi tai kaveripiirissäsi isompia lapsia, joilta vois kysellä turhaksi jääneitä tavaroita? Meillä toimitaan näin.
      Hitsi, kun itse vielä tarttetaan rattaita ym, olisin meiltä vaikka saanut muuten...:(

      Kirjottele, miten etsintäsi sujuu, jään miettimään...

    • pöööp

      myös facebookissa on annetaan ja kierrätetään sivustoja, etsi nekin.

    • jotain pientä...

      eipä täälläkään säästöön jää yhtään, hyvä kun riittää... tosiaan kirpparit tuttuja paikkoja, kierrätyskeskuksesta saa kait jotain en oo kyl ite käyttänyt. useissa paikalisradioissa on kierrätystunti tms saa antaa ja pyytää tavaraa. jos mahd sisarusten/kaverien/sukulaisten lapsilta tai aikuisilta vaatetta ym. aina kunlapsen synttäri tulossa tai joulu sanoa vaan rohkesti mitä lapsi tarvii tai pyytää rahana. ainakin ihan pienillä kun he ei asiaa viel hokaa :) jos tarvii esim matkasänkyä sen voi vuokrata esim mll kaikkee ei tosiaan tarvi itelle ostaa kun harvoin tarvii. herkkujen syönti jäänyt tosi vähille, hyvä juttu :) lyhyet matkat kävellen /pyörällä. turha sähkön käyttö, esim tv auki koko ajan ja kaikki valot päällä, joo tiedän ettei se paljoa vie mut vie kuitenkin! kirjaston käyttö, ei tarvi ostaa kirjoja lehtiä, levyjä. nuo kauppojen ilmoitustaulut on kans käteviä. lasten leluiksi ja askartelutarvikkeiksi löytyy joka kodista paljon tavaraa, meillä ainakin kauhat ja kipot suosikkeja :) kaikkia pikkujuttuja, ei niillä miljoonia säästöön jää mut riittää ehkä rahat hiukan paremmin..

      • smohp

        Saanko kysyä montako henkeä teitä on taloudessa? Ja noin tulot kuukausittain, kaikki yhteensä?

        Ihmetyttää miten ei ihmiset pärjää.. kun itse oon tottunut tulemaan pienelläkin toimeen ja jää säästöönkin.. :/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6003
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe