Käsijarru ruostu

kiinni...

Seisoi sateen jälkeen viikon parkissa käsijarru päällä (vm 1998 rumpujarru) . Sen jälkeen ei toinen pyöristä avautunut enää. Miten saa auki. On ajeltu taaksepäin, koputeltu rumpua, väännetty rautakangella ym. Ei aukea.

3

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käsjarru

      Mulla 96 Mondeo eikä koskaan ollut mitään vikaa käsijarrussa oliskohan syy siinä että minä nostan sitä käsijarrukahvaa AINA pysäköidessäni, niin kesällä kuin talvella ! Koittakaa jo ymmärtää että se on käyttöä varten, eikä ¨se käytöstä kulu !!!

      • kiinni...

        Joo-o. Eli hihnat ruostu kiinni sateen ja pitkän seisomisen jälkeen. Käsijarrussa ei ollut mitään varsinaista vikaa.

        Hihnat vapautuivat kun otti riittävän ison pajavasaran ja takoi riittävän lujaa rumpua. Taas mennään...


    • Mondeojeejee

      Nosta auto, irroita takapyörä. Kolistele jarrurumpua ja yritä kiskoa sitä irti. Ei tietysti lähde, kun se jarrunpiru on tiukassa. Irroita kumitulppa siitä jarrulevystä ja yritä söhrätä jarkkukenkien säätömekanismia löysemmälle.

      Jos et tiedä mistä puhun, vie hinausautolla korjaamoon.

      Ei tietysti auta. Nosta takapää pukeille, jotta et tapa itseäsi. Irroita takarumpuun menevä vaijeri auton alta haarukkaosasto. Kisko sitä vaijerinpätkää ja söhrää CRC:tä joka paikkaa. Se on näet se vaijeri hirttänyt kiinni eikä sinun jarrukengät.

      Noin parin tunnin teutaroinnin jälkeen homma yleensä hoituu ja saat jarrurummun irti. Unohda nuo "hulluna pajavasaralla" neuvot. Rikot sen jarrurummun turhaan sillä metallivasaralla. Muovinuijallakin saa ihan meheviä laakeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5465
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2326
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1860
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      145
      1761
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1585
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      33
      1513
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1378
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1117
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1088
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      222
      1008
    Aihe