Hei!
Haluaisin puhua perheestäni ja varsinkin äidistäni. Minulla siis on äiti, isä, yksi sisko ja kaksi siskopuolta. Isäni ja äitini erosivat kun olin 1 v. Eli siis en oikeen muista mitään isästäni. Isäni toki yrittää käydä joka joulu täällä..(puhun siittä myöhemmin)
Mutta nyt siihen AIVAN alkuun (:
Olin 3-4 vuotias. Äitini oli todella maseentunut ja väsynyt. En ihmettele, koska joutui kasvattamaan kaksi pintä lasta. Äiti pahoinpiteli meitä. Hän löi, veti hiuksista, potki, laittoi jalkojen väliin, vei kylmään suihkuun, lukitsi minut päiväksi huoneeseeni (en siis saanut ruokaa, enkä vettä). Ja siskolleni samoin. Tuolloin jo minua alkoi mietityttää äitini käytös.
Sitten paljon eteenpäin. Olin 4 luokalla. Opin kiroilemaan, koska äitini kiroili koko ajan. Aloin kuunnella "angstibändejä". ja minulle tuli pakkomiellekuolemasta. Olin yksin, minulla ei ollut kavereita ja olin koulukiusattu. Yritin monesti itsemurhaa.
6- luokalla vaadin nähdä isääni. No isä sitten tuli parina jouluna kylään. Myöhemmin minua ei enään kiinnostanut. Olin edelleen hyvin itsetuhoinen. Itsemurha yritykset vain kasvoivat, sillä olin juuri rakastunut ja poika laukoi niin pahoja sanoja naamani edessä, että sydän särkyi.
Sitten myöhemmin samana vuonna aloin seurustelemaan netissä. siskoni tunsi sen pojan. Poika tietenkin kertoi siskolleni ja sisko äidille.Äiti otti koneet pois ja raivosi. Miksi? sitä hän ei kertonut. En välittänyt, olin vuoden sen kanssa yhdessä, vaikka äiti sanoi mitä.
Sitten seiskalla kiusaaminen oli pahempaa, se oli fyyssistä. Eräs minun luokkalainen potki ja löi minua. Vielä poika! saisi hävetä! Sitten minua haukuttiin huoraksi ja lutkaksi. Mistä sekin lähti? Ja kerroin äidilleni ja äiti kertoi kuraattorille ja näin ongelma ratkesi ja kaikki olivat hiljaa.
Sitten ... äidillä oli ollut jo 9 vuotta miesystävä. Hyvin ystävällinen, joka oikeasti välitti meistä ja kävi täällä joka viikko. Hän kuoli sydänkohtaukseen.. äitini oli todella maassa ja en tiennyt mitä tehdä. Koska ennen tätä hänen entinen mies, eli siskopuolieni isä oli kuollut kadulle. Hän oli humalassa oikaissut ja kaatunut.
Äiti meni pois sijoiltaan ja nykyään hän huutaa meille ja sanoo "ei teistä mitään tule". Hän ei kannusta minua ollenkaan.. hän on luovuttanut kokonaan.Aloin viiltelemään ja äitini sanoi, että jos vielä teen niin, hän soittaa sossut ja ne hakevat minut pois. Sitten aloin suunnitella kaverin kanssa kotoa karkaamista. Ja siskopuoleni ymmärtää minua enemmän, kuin äitini. siksi puhun hänelle aina.
Äidilläni on ollut TOSI rankka elämä, mutta niin on minullakin... Ja kun kerroin kaverilleni kaiken, hän kehotti minua muuttamaan pois kotoa.. koska ei kukaan voi edes kuvitella minkälainen hän on...
Kiitos, jos joku teistä osaisi auttaa ja kertoa mitä teen hänen kanssaan!
Äitillä ongelmia?
3
100
Vastaukset
- essu..
kauheaa.ongelma ei ole sinussa,muista se nyt ja aina.olet joutunut väkivallan kohteeksi hyvin nuorena ja se selittää paljon nykyistä ja mennyttä käytöstäsi.
en tiedä minkä ikäinen olet nyt mutta voisin kuvitella sinuna syytteen nostamista,toisen pahoinpidellyn sisaruksesi kanssa.
anna äitisi pelotella sossuihmisillä,sinä/sisaresi tarvitsette heitä.voit kertoa heille totuuden väkivallasta ja sen seurauksesta henkiseen terveyteenne.ei ole leikin asia,jos tulevaa aikuusuutta ajatellaan
miten isäsi voisitko pyytää apua häneltä?tietääkö isäsi väkivallasta?
jos et isältäsi apua saa niin varaa aika lääkärille ja kerro että tarvitset hoitoa.sieltä asiat alkavat rullata.psykologi.tms.voit itsekkin varata ajan suoraan terveyskeskuksen kautta psykologille.maksutonta pitäisi olla.
äläkä missään nimessä usko äitisi sanoja ettei teistä mitään tule.kyllä tulee kun pidätte muiden sisarusten kanssa yhtä köyttä koko ajan.ja haette yhdessä apua.- _ongelmalapsi(ko)
No nyt olen 15 vuotias.
Ja isästä sen verran, ettei äiti anna pitää yhteyttä siihen enään ollenkaan. Joten en tiedä hänestä enään mitään. Siskopuoleni sanoi myös, että psykiatri olisi paikallaan. Mutta äitini nosti metakan, kun sanoin, että teen maseennustestin. Hän alkaa saaraamaan "menet sitten laitokseen, kai sulla on siellä parempi". mutta itse joudun monesti itkeä sitä, mitä olen kokenut.
Siskoni eivät auta mua paljoa. Vain yksi. Aito siskoni vaan nauraa minulle ja ilkkuu. vanhin siskopuoli ei välitä ollenkaan. Ja ajattelinkin muuttaa pois, ja pitää yhteyttä vaan toiseen siskooni.
Mutta pelkään mennä muitten ihmisten puheille, koska äitini alkaa raivota :/
- essu...
no varaa se lääkäriaika,pakkoko sitä on äiteelle kertoa.
lääkärille kerrot kaiken myös siskosi kohtelun ja sen kuinka pelkäät jos asia menee äidin korviin.
mielestäni äitisi ei ole henkisesti aivan selvillä vesillä ja vääristymä pitäisi saada oiottua ennen aikuistumistasi.
en ymmärrä kuinka kaiken jälkeen siskosi vain ilkkuu sinulle.en yhtään.
olisiko sitten niin paha jos pääsisit / joutuisit vähäksi aikaa pois kotoa?saisit vähän etäisyyttä asioihin ja mielesi kirkastuisi.
isääsi saat varmasti yhteyden viimeistään täytettyäsi 18-vuotta.väestörekisterikeskuksesta saat apua asiaan.
otat vaan isään yhteyden jos haluat tai tiedät missä hän asustaa.sitä ei äitisi voi kieltää sinulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1225115Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303658No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
- 411560
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241504- 231391
- 141292
- 271198
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221117