mahalaukun kiertymä!!ollaan just ottamassa irliksen pentua, ja pelottaa että sille tulee se. vaikka niinhän on , että pitää jättää vähintään 1h väliä ennen kun syöttää sen, jos koira on just harrastanut liikuntaa ja taas 1h väliä jos on jo syöttänyt koiran, ennen kun lähtee liikkumaan..
mua pelottaa irliksen..
kaza
4835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Syömisen jälkeen täytyy kovaa liikuntaa välttää ainakin 4 tunnin ajan.
mä luulin, ja oon lukenu, et siinä pitäs olla ainaki tunti välii, ja tietysti pitempiki väli saa olla..
onko sulla ollu, tai onko sulla tällä hetkellä irlis??haluisin tietää, ja saada irliksistä enemmänki tietoo..
Meillä on 11 kk irlisnarttu ja ollaan noudatettu vähintään tunti jälkeen - sääntöä. Ongelmia ei ole ollut. Pennut ei muutenkaan saa kiertymää niin helposti, pikkupentu kun syö, riehuu, ulostaa ja nukahtaa - tässä järjestyksessä. Ja muista, koira saa liikkua itsekseen sen mitä hyväksi tuntee. Liikunnalla tarkoitetaan kai lähinnä ettet vie sitä heti koirapuistoon tunniksi riehumaan tai lähde juoksuttamaan pyörän kanssa 5 km lenkille. irlistä on meinaan pirun vaikea pakottaa pysymään paikallaan, jos se ei halua lekoilla. Yritettiin kerran ja hepuli oli sen mukainen. Ei muuten juoksutusta ennen 2 vuotta!
Vatsalaukunkiertymä on ongelma kaikilla laajarintaisilla koirilla !
Meillä ehkä eniten Irlisten kasvattajat muistuttavat siitä !
Nuorilla koirilla on helpointa välttää kaikki
vatsavaivat sillä ettei anna koiran syödä itseään aivan ähkyksi - monta pientä ruokailua päivässä!
Irliksille on kuitenkin aikuisenakin parempi monta ruokailua päivässä kuin kerralla isokipollinen ! Sillä vältyt myös siltä ettei koirasta tule hurjaa ahmattia joka syö kaiken
ruoaksi kelpaavan !
Onnea hurjasti !
t. Simo ja Väinö 3 ja 4 v. irlispojat