Yksiön kylppärin lattia- ja seinärakenteet

huuhuuhuu

Eli kyseessä 70-luvulla rakennettu taloyhtiö ja päämääränä toisen kerroksen wc/pesutilan laajentaminen. Homma on muuten aikalailla hanskassa, mutta näin alustavasti kiinnostaisi oikeanlainen lattiarakenne. Tuntuu että tapoja olisi yhtä monia kuin tekijöitäkin. Eli kyseessä on puurakenteinen 2-kerroksinen rivitalo ja niskojen päällä on kipsilevy, jonka päällä harvalaudoitus johon taasen on kiinnitetty lattialevyt (lastut). Kuulostaako järkevältä, että suoraan niskojen päälle laittaisi filmivanerin karkea puoli ylöspäin, siihen kiinnittäisi lattialämmitysputket (17mm) tuohon päälle verkko ja lattialämmitystasoitetta n.4cm ja sillä tekisi ne vähät kaadot mitä tehdä täytyy? Itse putkimiehenä tiedän, että yleensä kyllä tuo putki laitettaisiin verkon päälle, mutta noin ohuella valulla lienee viisaampaa jättää putket alemmaksi. Tuohon sitten vesieristeet päälle etc.
Toinen asia joka askarruttaa, eli voinko tehdä väliseinien alapuut ihan normaalista puutavarasta vai tarvitseeko olla kyllästettyä? Täytyykö lattiavalua vasten tulevat sivut suojata jollakin muovilla vai saako valumassa olla kosketuksissa alapuun kanssa?
Vielä yksi kysymys, onko tuon pesuhuoneen väliseinän oltava miten vahva? Eli riittääkkö esim 66mm kerto tolppa tai perätä ihan 2x2" väliseinätolppa vai onko oltava ihan 2x4" tavarasta?

3

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloittaja100

      Kai joku osaa jotain sanoa?

    • Tälleen_se_alkaa_?

      Kannattaisko kysyä ensin taloyhtiöltä, minkälaiset vaatimukset niillä on?

      Voi meinaan tulla kalliksi, jos teet muutoksia ilman taloyhtiön lupaa ;)

      Mutta alustavasti tarvitset varmaankin pätevät:
      - rakennesuunnittelija (insinööri)
      - lvi-suunnittelija (insinööri)
      - sähkösuunnittelija (insinööri?)

      Näillä saat suunnitelmat valmiiksi, jotta taloyhtiö hyväksyy/hylkää aikanan.

      Toteutusvaiheessa tarvitset:
      - sun oma ammattitaitoinen valvoja rakennustöille (insinööri / teknikko (=rakenusmestari)
      - sun oma ammattitaitoinen valvoja lvi-töille (lvi-insinööri / lvi-teknikko
      - sun oma ammattitaitoinen valvoja sähkötöille

      Tämmöstä se nykyaikana vaan on ;)

      • Lisää_alkua_?

        Eli siis isännöitsijään yhteyttä!

        PS. Helpoiten tuon lattialämmityksen tekee niillä maton muotoon tehdyillä sähkökaapeleilla tai suoraan sähkökaapelilla.

        PS2. Kestääköhän tuo runkorakenne tuota kaavailemaasi lattiaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      83
      4597
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3820
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      173
      3612
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      55
      2046
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1104
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe