turpoon meni vettä, auto savuttaa.

hajosikose

diesel volvo wv;n koneella, turbo. ajoin sateessa ISOON lammikkoon, kaasu pohjassa, ettei sammu keskelle lammikkoa. ei sammunut, mutta hirveän savun tupraisi pakarista ulos ja käynti oli vähän sitä sun tätä. nyt en tiedä onko siellä vieläkin vettä jossain intercoolerissa tms. nimittäin ihanku ei enää lähtis niinku ennen. mitä tuommonen voi rikkoa ? tarkistan putkitukset ja ostan vapaavirtaussuotimen heti ku ehdin nostaen sen edes moottorin "päälle". (tuossa mallissa se imureikä on tyhmästi siellä etulokarin alapuolella jossain)

5

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajosikose

      nii olisko siellä ainaki turpon siivet vähä kulunu enempi ku laki sallii molemmin puolin, koska jostainhan se vesi on uloskin tultava, tosin enimmäkseen höyrynä kuitenkin... kattelin noita muita keskusteluja ni aika herkkiä on nuo siivet... kertokaa nyt joku!

    • hajosikose

      ei ollu muuten putkissa vuotoja :(

    • Herputiderputi

      Vanhaa tökkiäkseen hoooo kun etusivulla vielä on.

      Jos kone on päässyt imasemaan vettä, niin tietenkin äkillinen jäähtyminenkin voi paskoa turbon lämpöshokilla jne jne jne.
      Suurempi murhe on taas veden määrä palotilassa. Muistakaamme että vesihän ei puristu jolloin voi seurata hydrolock. Lopputuloksena on paskotut kiertokanget sun muuta hauskaa. Eli isompi koneremppa tai uusi moottori kokonaan hankintalistalle jos nuin pääsee käymään.

      Moottoriahan mikä on imassut vettä ei saisi pakottaa pysymään käynnissä, tai edes yrittää käynnistää tämän jälkeen.

    • hajosikose

      ahaa. kesti kauan, mutta tulihan se vastaus, no, Volvo kestää, nimittäin tarina on tosi. (tai siis volkkari kestää, sillä siitähän tuon mallin koneet on..)
      kiitos tiedoista.

      • ...

        No ei se oo sitten imaissu vettäkään, muuten siellä ois kiertokanget solmussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      111
      655
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe