diesel volvo wv;n koneella, turbo. ajoin sateessa ISOON lammikkoon, kaasu pohjassa, ettei sammu keskelle lammikkoa. ei sammunut, mutta hirveän savun tupraisi pakarista ulos ja käynti oli vähän sitä sun tätä. nyt en tiedä onko siellä vieläkin vettä jossain intercoolerissa tms. nimittäin ihanku ei enää lähtis niinku ennen. mitä tuommonen voi rikkoa ? tarkistan putkitukset ja ostan vapaavirtaussuotimen heti ku ehdin nostaen sen edes moottorin "päälle". (tuossa mallissa se imureikä on tyhmästi siellä etulokarin alapuolella jossain)
turpoon meni vettä, auto savuttaa.
5
954
Vastaukset
- hajosikose
nii olisko siellä ainaki turpon siivet vähä kulunu enempi ku laki sallii molemmin puolin, koska jostainhan se vesi on uloskin tultava, tosin enimmäkseen höyrynä kuitenkin... kattelin noita muita keskusteluja ni aika herkkiä on nuo siivet... kertokaa nyt joku!
- hajosikose
ei ollu muuten putkissa vuotoja :(
- Herputiderputi
Vanhaa tökkiäkseen hoooo kun etusivulla vielä on.
Jos kone on päässyt imasemaan vettä, niin tietenkin äkillinen jäähtyminenkin voi paskoa turbon lämpöshokilla jne jne jne.
Suurempi murhe on taas veden määrä palotilassa. Muistakaamme että vesihän ei puristu jolloin voi seurata hydrolock. Lopputuloksena on paskotut kiertokanget sun muuta hauskaa. Eli isompi koneremppa tai uusi moottori kokonaan hankintalistalle jos nuin pääsee käymään.
Moottoriahan mikä on imassut vettä ei saisi pakottaa pysymään käynnissä, tai edes yrittää käynnistää tämän jälkeen. - hajosikose
ahaa. kesti kauan, mutta tulihan se vastaus, no, Volvo kestää, nimittäin tarina on tosi. (tai siis volkkari kestää, sillä siitähän tuon mallin koneet on..)
kiitos tiedoista.- ...
No ei se oo sitten imaissu vettäkään, muuten siellä ois kiertokanget solmussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671242- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että338709- 51661
- 111655
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646- 51638
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574