Onko totta?

onko totta että jos on ryyppäämässä ja polttaa siinä samalla pilveä niin seuraavana päivänä ei oo krapulaa? kun yksi kaveri sanoi niin. Itse en ole koskaan kokeillut kannabista mutta oon harkinnut et kokeilisin ,kun kaveripiirissä kuitenkin on henkilöitä jotka käyttävät,ja kun itsellä aina on ryyppäys-illan jälkeen niin paha darra
12496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllä ne alkoholin vaikutukset on mun tietääkseni samat vetää sen kanssa sitten mitä tahansa... Mun mielestä toi on vaan huhu, kaikkee kyllä keksitään et saatais porukka vetään enemmän pilvee ynnä muuta... Ne jotka ruohoo ja muita aineita myy keksii mitä vaan juttuja et kama menis paremmin kaupaks. Lisäks alkoholin ja kannabiksen yhteiskäyttö on moninkertaisesti vaarallisempaa kuin se et vetäis kumpaa tahansa pelkästään. Kyllä se taitaa niin olla että joko juo vähemmän (tai ryyppyjen välissä aina lasillinen vettä) tai sitten kärsii krapulan, niin ikävää kuin se onkin.

Äänestä

Pilvestä itsestään ei tule krapulaa. Krapulassa poltettu spliffi taas vähentää krapulan aiheuttamia oireita, kuten päänsärkyä ja vatsanväänteitä, mutta edellisiltana poltettu spliffi ei paranna olemassaolevaa krapulaa.

Ehkä se perustuu kavereillasi siihen, että koska kannabis buustaa alkoholin aiheuttamaa humalaa, niin sitä tulee juotua vähemmän ja oltua silti "yhtä sekasin". Siksi humalahakuiseen juomiseen tottuneet kaverisi huomaamattaan juovat vain vähemmän ja krapula on sen vuoksi pienempi? Kukasta ei yksinään mene niin sekasin kun alkoholista, mutta humalassa poltettu spliffi saa humalan tuntumaan kovemmalta.

Ja toisaalta, kannabis myös suojaa aivojen valkoista ainetta alkoholin tuhoilta. Eli edellisestä kirjoittajasta poiketen, se on ihan tutkittu juttu, että spliffi ja kaatokänni on terveellisempi aivoille, kuin pelkkä kaatokänni. Jos lasketaan terveyden kannalta alkoholin ja kannabiksen vaikutuksia, niin raittius on paras, kannabis toisiksi paras, alkoholi kannabis kolmanneksi ja viimeisenä pahimpana tuhoajana on alkoholi yksin. Vaan kannabista et saa polttaa, joten se on joko pahin aivosolujen tuhoaja tai sitten raittius.

Äänestä
  • Vastaatko neuvoistasi? Työnnät salakavalasti tänne huumeiden mainontaa ja käyttöohjeita ja ilkeät puhua raittiudeta, vaikka et sanoillasi tarkoita yhtään mitään. Olet huumeidentyrkyttäjä ja välittäjä. Vain narsisti voi toimia näin, kuten toimit.

    Äänestä

  • Tartan kirjoitti:

    Vastaatko neuvoistasi? Työnnät salakavalasti tänne huumeiden mainontaa ja käyttöohjeita ja ilkeät puhua raittiudeta, vaikka et sanoillasi tarkoita yhtään mitään. Olet huumeidentyrkyttäjä ja välittäjä. Vain narsisti voi toimia näin, kuten toimit.

    >>Ne jotka ruohoo ja muita aineita myy keksii mitä vaan juttuja et kama menis paremmin kaupaks. Lisäks alkoholin ja kannabiksen yhteiskäyttö on moninkertaisesti vaarallisempaa kuin se et vetäis kumpaa tahansa pelkästään.

    Äänestä

Kyllä on. Kun polttaa ensin kannabista ennen ryyppäämistä, niin se ryyppääminen jää usein paljon vähemmälle, kun ei vaan tee viinaa mieli siinä määrin kuin "selvinpäin". Näin elimistön alkoholimyrkkyrasitus jää vähäisemmäksi ja krapula on myös pienempi.

Äänestä

"hajulla ollaan" on näköjään vaihtanut nimimerkkinsä Tartaniksi :)

Äänestä

Kun polttelee, niin kyllä sitä useimmiten jano on, mutta vettä sitä haluu vetää eikä alkoholia, eli sen juominen jää vähemmälle. Samoin tulee usein mässyt ja vedettyy sitten ihan hitosti safkaa ja sekin vaikuttaa siihen ettei krapula ole niin paha. Mutta joillakin tulee myös pelkästä polttelusta "darra" tai sellanen jännä olo seuraavana päivänä. Mutta jos haluut et krapulas ei olis niin paha, niin suosittelen että juot vaan ihan helvetisti vettä siinä ryyppäämisen oheella, niin mäkin teen ja ei oo pahaa darraa, ennen makoilin sängy pohjalla kokonaisen päivän ja tuntu et maailma kaatuu niskaan. Tai lopeta juominen. Mut joo jos polttelee ja vetää alkoholii samalla, niin menee hyvät kukat hukkaan.

Äänestä

ei se mun krapulaa ainakaan estä, mutta jos polttaa krapula päivänä pilvee nii krapulalle lähtee lätkimään

Äänestä
  • nimittäin kun juon ja poltan niin se on joka kerta ollut filmi poikki ja herään ties mistä ja on krapula 100x kauheempi

    Äänestä

  • lishäysh kirjoitti:

    nimittäin kun juon ja poltan niin se on joka kerta ollut filmi poikki ja herään ties mistä ja on krapula 100x kauheempi

    Jos kännissä polttaa, niin siinä tottumaton voi mennä hieman sekasin. Kandeis polttaa ennen dokaamista jos pitää molempia tehdä.

    Äänestä

ei se kännätessä polttelu estä krapulaa, kokemuksesta voin sen sanoa.
itsellä kyllä krapula lähtee kannabiksella.

Äänestä
  • Morkkikseen ei sitten kannata poltella. Krapulaan tehoaa parhaiten bentsot, rasvainen ruoka, uni ja runsas juoma... ehkä sen yhden kaljan voi pahimpaan tärinään tissutella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokuvaan314 kirjoitti:

onko totta että jos on ryyppäämässä ja polttaa siinä samalla pilveä niin seuraavana päivänä ei oo krapulaa? kun yksi kaveri sanoi niin. Itse en ole koskaan kokeillut kannabista mutta oon harkinnut et kokeilisin ,kun kaveripiirissä kuitenkin on henkilöitä jotka käyttävät,ja kun itsellä aina on ryyppäys-illan jälkeen niin paha darra

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu