Adressi metsien pelastusta varten!

Metsä123

9

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä se on?

      Mikä on "suomalainen metsä" eikös suomalaiset metsäst ole valtaosin yksityisomistuksessa? Sehän on aina omistajan päätettävissä, miten metsäsnsä hoitaa. Valtion metsät on sittenb toinen juttu, mutta mitä aloittaja tarkoitti tuolla suomalaisella metsällä?

    • korpikuus

      Eiköhän "suomalaiset metsät" ole jo pitkälti "tuhoutuneet". Nyt on kyse vain siitä voidaanko kehitys kääntää toiseen suuntaan, mitä se nyt sitten kenenkin mielestä tarkoittaneekaan.

      Tuo adressi ei liene kovin hyödyllinen, sen sisältöä pitäisi muokata kovasti jotta viitsisin sen allekirjoittaa.
      Monia muita keinoja on kuitenkin vaikuttaa.

      • ?

        millä lailla adressia pitäisi sinun mielestäsi muokata?


    • kommarit perkatti

      Järjetöntä touhua, vaaditaan toisen omaisuuden suojelua.

    • oolo

      Joo näin on meillä 2 poikaa ja 5 tyttöä metsä 150 hehtaaria myytiin nuorimmalle veljelle hän ollessaan neljä vuotias. 1968 hinta oli silloin 36 000 mk eli 5 000€ Kauppa tuli siskojen tietoon 2003 perunkirjoituksissa. Vähemmän metsät suojelua tarvitsee kuin ihmiset...
      Toinen poika osti maatilan 1968 55 000 mk Myi siitä 1/3 ja hinta oli 270 000 €. Rantaa on 700 m sitä myy pikku hiljaa. Tila 60 km Helsingistä.

      Nämä on niitä "jakoja" ei yhtään tukea maaseudulle.

    • järjetön ajatuskin

      Tuollasia addresseja väsäilee ja allekirjoittaa sellaset naivit kaupunkilaiset, joilla ei ole mitään ymmärrystä metsäsn omistamisesta tai metsänhoidosta.
      Ei riitä tämän varallisuus tekemään metsistä luonnonpuistoja, elinehto on puun saanti ja se loppuisi sellaisita aarniometsistä.
      Toinen asia on sitten metsäomistus, tuotto on siitäkin saatava, harvalla varaa vain syljeskellä metsäsn reunassa ihailemassa kun puu kasvaa. Kerran sukupolvessa on puuta pantava nurin, metsäsomistajalla kun on palkkapäivä kerran pari elämässä.

    • Jtakuva kasvatus

      Jatkuvassa kasvatuksessa palkkapäivä on joka 30-vuosi ja luonnonarvot säilyvät.
      Jatkuvassa kasvatuksessa joka 30 vuosi hakataan 1/3 osa tukkipuista pois ja metsä säilyy!
      Eikö metsä muka osaa itse kasvattaa omat puunsa? Onhan se tehnyt sitä jo niin paljon kauemmin kuin yksikään teistä metsänomistajista!

      • korpikuus

        JK-ssa hakkuita voi tehdä jopa useammin kuin 30 vuoden välein. Mutta mitenkään varmaa ei ole se, että puuston saa kasvamaan yhtä nopeasti kuin jaksollisen kasvatuksen metsissä. Lisäksi luontoarvojen säilyminen on vain osittaista, eli perus metsänhoitaja poistaa kyllä lehtipuut ja lahoavia puita ihan kuten jaksollisessakin kasvatuksessa. Ja puusto myös on aika harvaa, koska puuston uusiutuminen vaatii paljon valoa. Eli mitään koskemattoman metsän kaltaista ei JK-metsä ole. Oikeastaan jaksollisessa kasvatuksessa voi olla vaiheita jotka ovat lähempänä "luonnontilaista". Mutta toisi JK-kasvatus kuitenkin vaihtelevuutta suomalaiseen metsäkuvaan, joten ihan OK että sitäkin pyritään saamaan yleisemmäksi. Liikoja ei kuitenkaan sovi odottaa, varsinkaan ennenkuin metsätalousväki oppii tekemään JK-hakkuita laajemmassa mitassa ja tulee kokemusta käytännöstä.

        Metsä toki kasvaa itsekin, mutta ei optimaalisesti puun myyntiarvoa ajatellen. Energiapuuta jos vain haluttaisiin, niin saattaisi luonto tehdä ihan riittävän hyvää työtä. Mutta ikävämmäksi vain muuttuisi metsäkuva jos kaikki metsämme olisivat nuorta risukkoa.


    • hölmö palsta

      Sinä et juurikaan näytä asiasta ymmärtävän, parhaan tuoton saa pienimmällä riskillä kun hakkaa niinkuin nykyään on tapana. jatkuvassa kasvatuksessa taudit ovat riskinä ja on kallis tapa metsäsnomistajalle. Päätehakkuu kun metsä on kypsää ja sen jälkeen istutetaan uudet taimet.
      Metsän oman kasvun seurauksena ei palkkapäivä tosiaan ole kovin varmaa, parempi on kasvattaa, niinkuin nykyään tehdään.
      30 vuoden kasvun seurauksena ei juurikaan päästä muuta kuin energiapuun harvennukseen, ei ole tukkipuu siinä ajassa vielä kasvanut, no jossain tropiikissa ehkä, mutta täällä ei lähelläkään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4878
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      10
      3320
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2545
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1633
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1316
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1249
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      995
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      942
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe