Työtön pienellä vai isolla paikkakunnalla kokemuksia?

Ouluun vai?

Hei,

Olen valmistumassa korkeakoulusta ja mahdollisuus on valita kotiosoitteeni Ouluun tai pienelle paikkakunnalle, jossa kotini on. Eli kämpät joka tapauksessa molemmissa paikoissa.

Todennäköisesti tulen viettämään aikani pienellä paikkakunnalla, jossa myös tyttökaverini on.

Eli kummassa paikassa kannattaa olla työttömänä Oulussa vaiko pienellä paikkakunnalla (asukkaita 5000)?

Toisinsanoen voisi kysyä: kummassa saa olla rauhassa ja paremmin vaikuttaa omaan työttömyysaikaan ja työllistymiseensä Oulussa vaiko pienellä paikkakunnalla?

En haluaisin jatkuvasti ravata toimistossa... Tulevaisuudelle on jo suunnitelmia, joten en työkkärin kautta haluaisi töitä, koska niitä tulen saamaan kyllä itsekkin kun sen aika on. Pieneltä paikkakunnalla ei kyllä töitä pitäisi olla tarjolla ja Oulussa taas hakijoita on paljon. Kuinka usein toimistossa ylipäätään pitää käydä?

Eli työttömäksi Ouluun vai takapajulaan? Kokemuksia tai vinkkejä?

Kiitos!

2

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni on paha

      Isolla paikkakunnalla työkkärin ahdlistelu kohdistuu työttömään harvemmin kuin pienellä paikkakunnalla.
      Mutta työnhakusuunnitelman sisältö on tärkessä asemassa työkkärin keksiessä aktiviteetteja työttömälle. Kanntaakin ainoastaan etsiä kokopäiväistä palkkatyötä ja opiskelupaikkoja - siinä työhakusuunnitelmassa.

      • Loppuun ajettu.

        Älä luota. Oulun työkkäri on perseestä. Itse keikkatyöläisenä sen tiedän, koettivat ahdistella minua 1000 e paikkoihin, siis rahasta vähennetään asumistuki ja verot, jolloinka käteen jäänyt raha olisi ollut jotain 600 luokkaa, vaikka keikkatyöllä olisi käteen jäänyt ainakin tonni puhtaana!
        Työkkäri iski karenssia, karenssin perään, vaikka tein keikkatyötä. Se ei kuulemma ole vakituista työtä, joten he saivat kohdella minua kuin orjaa. Keikkatyössä kuitenkin saatoin tehdä kuukaudenkin putkeen, mutta työkkäri vei työttömyysajan rahat iskemällä karenssia karenssin perään. Kaikkiaan muistan olleeni karenssissa, vaikka siis tein työtä yhteensä noin kolme neljä kertaa. Pisin aika oli 5 kk!
        Verotoimistossa sanoivat, että he ovat saaneet tietää Oulun työkkäristä paljon härskejä asioita asiakkailta. Joten työttömyystyrvan varaan tänne ei kannata tulla asumaan. Nyt sitten kela on kiinni niskassani, karenssiajoilta vaativat selvityksiä, vaikk, luulisi, että minulla on oikeus elättää itseni, kun ei muualtakaan tukea SAA. Nyt sairastan masennusta ja unihäiriöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe