Maniagalluppi

Hypomaniaa??

Minulla on todettu masennus muutamaan kertaan elämäni aikana, mutta välillä en koe olevani ollenkaan masentunut, vaan energinen, ulospäinsuuntautunut ja paljon aikaan saava... Siinä voisi olla mielestäni hypomaanisia piirteitä. En kuitenkaan tuhlaa rahaa päättömyyksiin tai rakastu tulisesti jättäen perhettäni. Aikaansaavina jaksoina elämä on ihanaa ja ongelmat käsiteltäviä ja minulla on tarmoa niiden ratkaisemiseen. Saatan olla innostunut jostain asiasta (yleensä jotain luovaa toimintaa), jota toiset eivät pidä järkevänä ajankuluna, mutta siitä ei ole myöskään haittaa ja itse nautin siitä paljon.

Onko kenelläkään kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastavalla hypomaniaa, joka olisi näin lievää ja positiivista?

9

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rajanveto vaikeaa

      Hmm. Oma hypomaniani on juuri ollut tuollaista, hyvin positiiviseksi kuvattavaa tilaa, mutta aina se on myös paisunut maniaksi (sisältäen juurikin rahantuhlailut yms.) ja pahimmassa tapauksessa olen joutunut psykoottisen manian vuoksi osastolle. Mutta voihan olla, että sinulla on II-tyypin bipo, jossa ei ole manioita vaan juuri hypomanioita?

      Mutta tosiaan kuvaamasti vastaa juuri sitä, miksi itse hypomanian ymmärrään. Kaikki sujuu, tarmoa on vaikka mihin, muttei vielä tule tehtyä suoranaisia typeryyksiä.

    • Hypomaniaa??

      Kiitos vastauksesta! Oikeastaan rajan kai voisi vetää siihen, että homma pysyy hanskassa? Mulla pysyy muuten (menovaiheessa), mutta humalassa toilailen tosi pahasti, nuorempana itsetuhoisesti. Noh, vanhempanakin :/ Vaikka muuten ihan järkevä olenkin. Mutta oon ymmärtäny että sekin on tyypillistä kaksisuuntaisille... Tää vaan selittäis niin monta asiaa...

    • susanna6600

      Mulla on tällä hetkellä hypomania ja vähän pelkään ettei vaan menisi psykoottiseksi maniaksi....minkälainen olotila on silloin? Hypomaniassa olen ollut jo muutaman kuukauden, se laukesi taas päälle kun laihdutin ja en syönyt enkä nukkunut...olin rauhaton, äkäinen ja kaikki sukulaiset ärsyttivät...mutta olo kuitenkin hyvä...energinen, positiivinen ja yliseksuaalinen...pelkään psykoosia, koska olen silloin tällöin alkanut miettimään, että miesystäväni ehkä on asentanut läppäriini jonkun "ohjelman" jolla seuraa mitä teen koneella...tai että viestit joita tekstaan, meneekin vahingossa hänelle tms. kuullostaa sairaalta...voisiko olla jonkin asteista psykoosia???

    • rajanveto vaikeaa

      Mielestäni juu homman hanskassa pysyminen on hyvä raja manian ja hypomanian välillä.

      Ja sitten susannalle: itselläni psykoottiseen maniaan kuuluivat juuri kaikenlaiset salaliittoteoriat, luulin kanssa, että minua salakuunneltiin. Joten ole tarkkana nyt, ettei lipsu pahemmalle puolelle. Ei tuo kuitenkaan vielä mielestäni varsinaista psykoosia ole, kun tiedostat tilasi. Itse en tajunnut ollenkaan salaliittoteorioideni järjettömyyttä.

    • Hypojätkä

      Hypomaniassa ollaan menty kesästä 2015. Pörrään kovaa, mielenkiinnon kohteet vaihtelee. Rahaakin on kulunut 20 000€ keräilykamaan.... samapa tuo. Hauskaa on.

      Ei ole mennyt psykoosiin, olen kyllä niitäkin sairastanut ja syön edelleen risperdalia ja busparia joka päivä. Pörrätään perkele hehehe...!!! :-)))

      • Hypojätkä

        Vittu, voiko hypomania kestää reilut pari vuotta, en ole varma. Siltä se tuntuu kuitenkin.


      • Hypojätkä
        Hypojätkä kirjoitti:

        Vittu, voiko hypomania kestää reilut pari vuotta, en ole varma. Siltä se tuntuu kuitenkin.

        Vastatkaa joku jos on tietoa??? Tosiaan yli kaksi vuotta olen pörrännyt kohtuullisen kovaa.


    • kolmisuuntainen

      kyllä se mun tietääkseen voi pysyä kuukausia nii miksei vuosiakin :D sehän vaihtelee tosi paljon... joskus voi olla pikku pätkä, joskus pidempi. ja senkin sisällä varmaan mielentila vaihtelee vielä. Joillakin vaihtelee jopa päivän sisään olotilat.

      Itselläni ei siis ole diagnoosia vaan olen lähipiirissä nähnyt tämän. Mutta olen alkanut epäillä omalla kohdallakin tätä.. sain pahan ahdistus/psykoottisen tilan kesällä ja nyt kun olo alkaa olla hyvä niin tunnen olevani jopa vähän ylivirittynyt. Nyt tekis mieli tehdä kaikkea! Olla luottamusmiehenä, perustaa blogi, aloitin uuden harrastuksen ja nyt jotenkin hirveen pakkomielle erääseen asiaan :/ Äärettömiä en ole tuhlaillut, mutta enemmän kyllä kun ennen. Mutta onneksi ainakin vielä olen osannut olla järkevä enkä tuhlata liikoja. Pelkään vaan et jos tää menee semmoseks et tuhlailen ja pilaan koko taloustilanteeni :(

      Mutta niin aloitukseen liittyen, epäilen itsekkin että tosiaan ne pahat vaiheet ovat äärimmäisen pahoja ja tää hyvä kausi, saattaa olla jopa lievää?

      • Hypojätkä

        Kiitoksia. Joo, minullakin voi olla synkempiä hetkiä, mutta ne ovat lyhyitä ja pöhinä jatkuu. Tuhlaan kyllä liikaa rahaa nyt!!! :-(

        Tätä siis pari vuotta jo..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      284
      4452
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      125
      2451
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      317
      2407
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      148
      2312
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      191
      2163
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      477
      1183
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      384
      1108
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      11
      1000
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      903
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      89
      868
    Aihe