Hermot lopuillaan

Mokkula-Ville

Otin keväällä Saunalahden mokkula liittymän. Nyt on tilanne sellainen, että se ei toimi kuin joskus ilmojen edellä.
Nopeus on ihan mitä sattuu ja se katkoo yhteyttä. Joskun saattaa mennä koko päivä, ettei sitä saa edes päälle.
Onko kyseinen ongelma syy sopimuksen katkaisemiseen kesken kauden, kun muuten minun on pidettävä ko. mokkulaa kevääseen 2013 asti.
Naapuri hermostui samaan asiaan ja vaihtoi Tele finlandille.
Olen tehnyt asiasta ilmoituksia Saunalahdelle vaikka kuinka paljon, mutta ei asia korjaudu. Neuvokaa ennenkuin näette lentävän mokkulan maatakiertävällä radalla...

11

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 39'xT-3v

      Sellainen se on se langaton laaaaajakaista. Toimii vain mainosmiesten kuvitelmissa. Hommaa lankayhteys jos sellaisen kotiisi saat.

      Yleensä tyhmä joutuu maksamaan oppirahat. Määräaikainen sopimus ei todellakaan ole viisas teko. Joskus operaattori suostuu purkamaan sopimuksen. Kokeile.

    • Just joo

      Mulla oli tuo sama riesa viikon ajan, kertaakaan ei toiminut kunnolla. Hommasin sitten DNA:n nettitikun, ja kertaakaan ei ole ollut ongelmia. Toimii kuin unelma. Nyt pitäis vielä selvitellä miten sen määräaikaisen sopparin sais purettua. Riittääkö perusteeksi se, että mokoma paska ei toimi alueella, jossa heidän karttojensa mukaan pitäisi toimia?

    • Tuo on ihan normaalia toimintaa. Lue sopimuspaperit että mitä siellä sanotaan, mutta luulisin että ne kirjoitettu niin että ei helposti löydy perustelutietä. Kuluttajaviranomainen sen sijaan auttaa jos mainoksissa on luvattu liikoja ja sen avulla voi sitten saada sopimuksen irti.

    • Tympiintynyt

      Itsellä on ollut myös tuo saunalahden/elisan nettitikku. Aivan surkea. 2v soppari oli ja meni kun soitin ja sanoin että haluan purkaa sen.

      Tuosta DNA nettitikusta myös huonoja kokemuksia...

      Paras hommata kiinteä netti. Sen saa joka taloon, mutta paikasta riippuen eri hinnoilla ja eri netin tarjoajilla.

    • Asuinpaikassasi

      ei ole riittävän vahvaa kenttää. Jossain toisessa osoitteessa toisen tukiaseman kentässä Saunalahti toimii kiitettävästi.
      Tällaiset tapaukset estetään vain käyttämällä kokeilumahdollisuutta.
      Sama koskee kaikkia operaattoreita.

    • MokkulanheitonMM

      Niin sen toiminta, kun on satunnaista. Välillä nopeus on ollut jopa ihan hyväkin, kun olen sen mitannut. Mutta voisinpa väittää, että noin 50% valveillaolo ajasta toiminta on onnetonta. Olen jopa joskus yöllä pystynyt katsomaan elokuvia suoralla latauksella. Mutta päivällä ja etenkin viikonloppuna se ei kunnolla pelaa.

      • Korven keijo

        Hankalaa tuntuu olevan, mutta hankalaa ja työlästä se on ADSL:n kanssa joskus täällä metsän keskelläkin. Tossa aikaisin keväällä linja pätkäisi ja ajattelin partioda tuonne keskukselle asti, aarniometsän läpi, sen yhdeksäntoista kilometriä niinku helpottaakseni asentajien työtä.
        Tiesinkin sen susilauman tapaavani matkalla, joten pari pakettia hiillosmakkaraa nakkelin hukille, kyllä ne mielellään söivät, vaikka eräpäiväistä olikin.
        Mutta se karhu pentuineen hätkähdytti, meinaan piti siinä salamana miettiä, otanko pennun elätiksi?
        Enempiä jahkaamatta nakkasin pikkuveijarin selkäreppuun ja unohdin koko vianetsinnän.
        Kotona sitten katoin ekana, että pelaako se netti. Ja tietysti toimi! Oli ollut Soneralla valtakunnallinen katko.
        Sitten muistin karhunpennun, joka istui divaanissa keikka-asennossa, aika hiljaisena. Ihan oikeesti tuli mieleen emäkarhun ajatukset sillä hetkellä. Ei kehvele, pentu taas reppuun ja takaisin, siellä äitikarhu istui kannon nokassa, ihan kyyneleet silmissä.
        Kyllä tuli hyvä mieli, kun hoksasin palauttaa eläimen takaisin.
        Pari päivää myöhemmin Soneran Late soitteli ja kaupitteli 100 mekaista liittymää, mutta jäin toistaiseksi vielä miettimään sitä, vaatisi varmaan uuden motukan.


      • :D :D :D :D
        Korven keijo kirjoitti:

        Hankalaa tuntuu olevan, mutta hankalaa ja työlästä se on ADSL:n kanssa joskus täällä metsän keskelläkin. Tossa aikaisin keväällä linja pätkäisi ja ajattelin partioda tuonne keskukselle asti, aarniometsän läpi, sen yhdeksäntoista kilometriä niinku helpottaakseni asentajien työtä.
        Tiesinkin sen susilauman tapaavani matkalla, joten pari pakettia hiillosmakkaraa nakkelin hukille, kyllä ne mielellään söivät, vaikka eräpäiväistä olikin.
        Mutta se karhu pentuineen hätkähdytti, meinaan piti siinä salamana miettiä, otanko pennun elätiksi?
        Enempiä jahkaamatta nakkasin pikkuveijarin selkäreppuun ja unohdin koko vianetsinnän.
        Kotona sitten katoin ekana, että pelaako se netti. Ja tietysti toimi! Oli ollut Soneralla valtakunnallinen katko.
        Sitten muistin karhunpennun, joka istui divaanissa keikka-asennossa, aika hiljaisena. Ihan oikeesti tuli mieleen emäkarhun ajatukset sillä hetkellä. Ei kehvele, pentu taas reppuun ja takaisin, siellä äitikarhu istui kannon nokassa, ihan kyyneleet silmissä.
        Kyllä tuli hyvä mieli, kun hoksasin palauttaa eläimen takaisin.
        Pari päivää myöhemmin Soneran Late soitteli ja kaupitteli 100 mekaista liittymää, mutta jäin toistaiseksi vielä miettimään sitä, vaatisi varmaan uuden motukan.

        Hyvä kun palautit karhunpennun emollensa. D
        Sen satamegaisen kaistan suhteen voi varautua, että pikkusen saattaa jäädä vajaaksi tommoseen 19sta kilometriin. D


    • --------------

      Vika mokkulassa kun pätkii voi olla: läheinen tukiasema pitää tutkia joka pitää ilmoittaa operaattorille jotta voivat vikaan reagoida; tai syntynyt katve, jonka perusteella voi kaupan perua operaattorille tehdyn ilmoituksen kautta. Itse laite voi olla rikki, se vaatii lisätestausta ja laitteen saa vaihtaa liikkeessä tai postitse muttei perua liittymää määräaikaisessa sopimuksessa. Jos edelleen epäilee laitetta, sitä voi testata toisella koneella tai käyttää sim toisessa laitteessa. Mahdollinen katve tai tukiasemavika selviää kokeilemalla mokkulaa sijainniltaan riittävän kaukana käyttöosoitteesta. Väliaikaisena ratkaisuna voi kokeilla mokkulan ohjelman avulla pakotusta 3G verkkoon eli "vain 3G" joka saattaa auttaa pätkimiseen. Jos pätkiminen ajoittuu verkon ruuhka-aikoihin, on tukiasema kuormittunut.
      Ja kiinteä laajakaista on varmempi, mutta jos asuu syrjässä niin voi sanoa ettei minkään liittymän täyttä pelittämistä voi taata. Jos puhelinlankaa kulkee vaikeassa maastossa 6 km kaapilta asiakkaalle niin voi vain veikata miten hyvin lanka sääoloja kestää.

    • Verho auki,jatko-USB

      >Otin keväällä Saunalahden mokkula liittymän. Nyt on tilanne sellainen,
      >että se ei toimi kuin joskus ilmojen edellä.
      >Nopeus on ihan mitä sattuu ja se katkoo yhteyttä. Joskun saattaa
      >mennä koko päivä, ettei sitä saa edes päälle.

      Pitäisikö Saunalahti/Elisan kuuluvuuskarttojen perusteella alueellasi olla hyvää peittoa kuitenkin?

      Kun ollaan kuuluvuuden reunamaille niin *todella pienet* asiat vaikuttavat siihen toimiiko verkko kunnolla.

      Pidin vitsinä kun kaveri sanoi että sekin vaikuttaa onko heidän olohuoneensa ikkunassa normaali kangasverho auki vai kiinni. En pidä vitsinä enää, kun viikko sitten itse hoksasin että sain Saunalinjan taas auki kun avasin verhon. Ei ollut mitään metallilankaa eikä hopeata verhossa, vaan ihan tavallinen kangasverho, mutta kummasti se pysäytti 3G-dataa.

      Vihje 2. on että hommaa itsellesi 2 m - 5 m mittainen USB-jatkokaapeli, jonka päähän tökkäät sen tikkusi. Jos tikkusi on suoraan läppärin persuksessa kiinni, niin kuuluvuus on huomattavasti huonompi kuin silloin kun saat tikun ripustettya jatkopiuhan päässä vaikka 1.5 m korkeudelle seinälle.

      Tappelin puolitoista vuorokautta matelevat Saunamokkulan kanssa mökillä, puoliväkisin pukkasi koko ajan raivostuttavalle Edge-nopeudelle. Olisin ostanut jo 3G-lisäantennin, mutta mökkikunnan ainoassa GSM-liikkeessä ei ollut sellaista myydä. Ostin kuitenkin hätävaraksi 2 m USB-jatkokaapelin, ja tökkäsin tikun siihen.

      A vot, Saunan 3G-tolpankuvat virkistyivät jatkokaapelilla heti. Nyt olen jo melkein viikon pystynyt tekemään hommia aika mukavalla 0.3...0.5 MBit nopeudella. Aika hyvin. ottaen huomioon että tämä Saunan pikkuliittymä on nimellisnopeudeltaan vain 0.384 Mbit liittymä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe