Ostimme eilen pennun joka täyttää huomenna tasan 11 viikkoa ja kysyin myyjältä että oliko se jo antanu matolääkityksen koiralle mikä tulee antaa vähän ennen rokotusta niin se ei osannu kyllä tarkkaa aikaa sanoa mutta sano että reilu viikko aikaa kun oli antanu voi olla mahdollista että enemmän ja ei muistanu läkkeen nimeä mutta oli kuulemma antanu vain yhden kerran ohjeen mukaan. Pitäisikö antaa vielä kerran ennen rokotusta vai riittääkö se suoja jonka entinen kuuri anto? Pystyykö antaa liikaa matolääkitystä?
Pentu ja matolääkitys
7
345
Vastaukset
- Pen_tu
Ilmeisesti olette viemässä pentua ensi viikolla rokotukseen, kun se on 12 vk..? Matolääke pitää antaa 2-1 viikkoa ennen rokotusta, joten uskoisin, ettei enää tarvitse madottaa. Toki voit kysyä vielä eläinlääkäriltä.
Itse annoin pennulle, kun se oli aivan pieni Canex-matolääkettä. Sitten siirryin antamaan Axiluria. - omaneuvoni
Drontal Comp on mielestäni paras, toissijaisesti Axilur. Drontalia ei tarvitse antaa kuin kerta-annos yhtenä päivänä ja se tappaa munasta aikuiseen matoon sen mitä se niitä tappaa. Axiluri ei tapa kaikkia madon vaiheita - putsaa siis kokonaan asiaa elimistöstä kerralla - ja sitä pitää antaa kolmena päivänä.
Canexja ja muita pastoja tuubeissa en kyllä antaisi millekään koiralle. Turhasta on turha maksaa. Jos on sen lajin myyjä, ei tiedä ja tunne asioita, on todella parasta, ostat heti Drontal- paketin ja annat siitä. Matoisuus vaikuttaa pennun terveyteen ja kehitykseen negativiisesti. - Julle Puu
Kerkiät antaa matolääkkeen vaikka päivää ennen rokotusta. Suosittelen että madotat pennun ainakin 3 kertaa. Eli ennen joka rokotusta. Koiran pentu kuuluu kasvattajan luona madottaa vähintään 3 kertaa. (elinviikolla 2,4,6) Samallahan madotetaan myös emä. Pennulla on yleensä suolinkaisia, joihin Canex tehoaa hyvin.Aikuinen koira madotetaan 2 kertaa vuodessa. Antoisia hetkiä pennun kanssa.
- Omituinen myyjä
Jos pennun myyjä (kasvattaja?) ei muista koska matolääke on annettu eikä myöskään lääkkeen nimeä, on syytä olettaa, ettei pennulle ole annettu matolääkettä ollenkaan. KUKAAN kasvattaja ei varmasti "unohda" noita asioita - ovat sen verran tärkeitä.
Ja vaikka olisikin annettu, niin myyjä siis sanoi madottaneensa pennut yhden kerran? Tuossa iässä pentu pitäisi olla madotettu vähintään (siis vähintään!) 3-4 kertaa.
Anna sille siis välittömästi matolääkitys - kysy apteekista merkki, mutta esim. Canex on helppo annostella. Suositus on viikkoa ennen rokotusta. - Timppa22
Myyjä ei ollut kasvattaja, kasvattajaan olin yhteydessä ja se oli antanut lääkitykset 2,4,6 viikkoisena pennulle mutta tämä emäntä jolta minä pennun ostin sanoi minulle näin kun kysyin madotuksesta "Oon antanu pennulle kerran matolääkkeen, en muista nimeä mutta annoin ohjeen mukaan vain kerran ja aikaa siittä on reilu viikko, voi olla jopa kakskin". Koiran haimme 4.7 eli viime viikon maanantaina ja se täytti keskiviikkona 11 viikkoa eli pennun rokotus on nyt keskiviikkona eessä. Niin mitä teen nyt? Annan matolääkkeen nyt ja siirrän rokotusta tai sitte rokotan sen nyt ja annan sen matolääkkeen ennen seuraavaa rokotusta?
- Omaneuvoni
CAnexit ja muut tahnat eritoten on vaikea annostella siitä syystä, niitä on todella vaikea saada kitaan. Ja ne ovat niin mietoja, että oksat pois. Kyllä tässä kasvattajapiirissä on asioista sen verran tietoa, että tahnoihin en koske. Siis - mikäli oikeasti tahdotaan madottaa koirat eikä vain antaa muodon vuoksi.
Ei sitä nyt tarvitse madottaa LAINKAAN, jos kasvattaja on sen noin madottanut ja myyjä kerran, eikä pennulla ole matovatsaa, peräpäästä ulosteessa ei tule matoja, eikä ole muitakaan matoisuuden oireita. Tässä aiemmin annetut suositukset madottaa oitis olivat sillä perusteella, kasvattaja/myyjä välttelee asiasta suoraan kertomista eli ei ole madottanut oikeasti yhtään millään. Näinhän ei asia ollutkaan. - madot pois!
Itse en luottaisi myyjään kun ei edes osannut kertoa milloin oli madottanut. Antaisin matolääkkeen nyt ja varaisin rokotusajan viikon päähän. Kyllä pennut pitää madottaa aina ennen rokotusta vaikka kasvattaja olisi sen useasti jo madottanut ennen luovutusta. Pennut saavat herkästi matoja ja siksi niitä madotetaan useammin kuin aikuista. Jos pennulla on matoja sen vastustuskyky on huonompi ja voi sen kasvu häiriintyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941