Miten terveyskeskuksesta saa omat potilastietonsa? Onko olemassa jokin lomake vai käykö vain kirjallinen pyyntö? Mahtaako olla mahdollista salata yksittäisiä esim. opiskelijaterveydenhuollon aikaisia tietoja potilastietorekisteristä? vai pitääkö kieltää kaiken potilastiedon luovutus?
Potilaskertomukset
2
285
Vastaukset
- joopa joo!
Valtakunnallinen potilasrekisteri ei vielä ole valmis. Ja siitä nyt on ollut puhetta sen verran, että lääkärit ja muu hoitohenkilökunta vastustavat potilaan oikeutta kieltää aikaisempien potilastietojensa käyttöoikeudet - näin... Eli potilaan oikeuksia ei sitten siltä osin taida lopulta olla.
Nykyään, opiskelijaterveydenhuollon tiedot - jos on vaikka YTHS tai mikä tahansa koulun terveydenhuolto, joka ei ole kytköksissä julkiseen terveydenhuoltoon, siis terveyskeskukseen - ei näy terveyskeskuksessa tai sairaalassa, niitten tietojen saaminen edellyttää kopioiden tilaamista ja siihen taas nykyään tarvitaan vielä sinun lupasi!
Omat kertomuksesi sinun pitäisi saada juuri niin, että kirjoitat pyynnön paperille - potilaalla on oikeus tarkistaa itseään koskevat tiedot terveydenhuollossa - eli siis voi vaatia jopa oikaisua - eri asia meneekö oikaisupyyntö läpi. Samaten sinulla on oikeus saada lokitiedot - eli tieto siitä ketkä ovat käsitelleet sinua koskevaa potilastiedostoa. Jos et saa, kannattaa ottaa yhteyttä tietosuojavaltuutettuun.
Potilastietolaki - googlaa ja lue. Tuossa alla siitä laista pätkä. Lue itse kokonaan - minä en nyt tällä hetkellä jaksanut :)))
Suostumus- ja kieltoasiakirja
Potilastietojen luovutusta koskevasta suostumuksesta ja kiellosta on laadittava potilaan allekirjoittama asiakirja. Suostumusasiakirjassa on oltava 17 §:ssä tarkoitetut tiedot valtakunnallisista tietojärjestelmäpalveluista ja niiden vaikutuksista potilasta koskevien tietojen käsittelyyn. Kieltoasiakirjassa tulee olla selvitys siitä, että terveyden- ja sairaanhoitoa annettaessa ei voida käyttää voimassa olevan kiellon kohteena olevia tietoja, vaikka ne olisivat hoidon kannalta merkityksellisiä. Kansaneläkelaitos laatii mallit suostumus- ja kieltoasiakirjalle. Suostumuksen ja kiellon vastaanottajan on annettava asiakirjasta jäljennös potilaalle. Potilaan antaessa suostumuksensa tai tehdessä kiellon katseluyhteyden välityksellä, hänelle on annettava vastaavat tiedot katseluyhteyden välityksellä.
Suostumuksen ja kiellon vastaanottajan on säilytettävä allekirjoitettu asiakirja rekisterinpitäjän lukuun. Näiden asiakirjojen säilyttämisaikaan sovelletaan, mitä potilaslaissa ja sen nojalla säädetään potilasasiakirjojen säilyttämisestä.
Mitä edellä säädetään suostumus- ja kieltoasiakirjasta koskee myös niiden peruuttamiseksi laadittavaa asiakirjaa.- ffhfghfgfgh
Vielä, yritin kopioida myös tuota edeltävän kappaleen siitä laista, siellä sanottiin, että potilas voi kieltää jonkin tietyn tiedon siirtymisen. Eli joo.... Mutta lue itse.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070159
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941