Windows 7 sisältää ominaisuuden luoda korjauslevy ja näköistiedosto koko levystä. En ole ennen käyttänyt windowsin omaa varmuuskopiointia ja vastaavaa. Kuinka tuo toimii?
Voiko windowsin omaa korjasulevyä käyttää, vaikka joku tohelo esim. olisi mennyt koneelleni asentamaan päälle ihan muun käyttöjärjestelmän? Vai vaatiiko korjauslevy asennetun windowsin toimiakseen?
Minulle olisi tärkeää, että korjauslevyllä voisin palauttaa kokonaan aiemmin kopioimani levykuvan koneelle kaikkine ohjelmine ja asetuksineen.
Kuinka järjestelmän korjauslevy toimii? (W7)
8
2224
Vastaukset
- järki sanoo että
asetuksineen onnistuu. ohjelmineen ja tiedostoineen mahdotonta.
ja kyllä, korjauslevy vaatii W7 käyttöjärjestelmän.
Jos sinulla on asennettuna W7 Basic niin tarvitset W7 Basic korjauslevyn jne.
Jos et halua että joku tohelo asentaa jonkun muun käyttöjärjestelmän, laita tietokone käynnistyssalasana. näin kukaan ei voi tehdä muutoksia tietokoneen asetuksiin tai ylipäätään tehdä mitään ennen kuin on antanut salasanan oikein. - jvph
Windowsin oma ohjekkin sanoo näin->>
"Järjestelmän näköistiedoston avulla tehtävä tietokoneen palautus on täydellinen palautus. Yksittäisiä palautettavia kohteita ei voi valita, vaan kaikki nykyiset ohjelmat, järjestelmäasetukset ja tiedostot korvataan järjestelmän näköistiedoston versioilla."
Eli Win7.n luoma kovalevyn näköistiedosto sisältää kaiken mitä C:windows asemassa on asennettuna ja päivitettynä omat tiedostot ( kuvat ym) sillä hetkellä kun näköistiedosto luodaan. Eli Windowsin näköistiedosto on todellakin kuin valokuva sen hetkisestä tilasta jonka voi sitten tarvittaessa tosiaan "liimata" takaisin.
Ja palautuksen eli "liimauksen" voi tehdä vaikka uudelle ja täysin tyhjälle kovalevylle kunhan sen koko vain riittää samanlaiseen osioon kuin palautettava levykuva oli otetettaessa. Palautettavan aseman ei siis tarvitse sisältää minkäänlaista käyttöjärjestelmää jo ennestään.
Näköistiedosto luodaan ohjatulla ohjelmalla joka löytyy ohjauspaneelin "varmuuskopio tai palauta" kautta. Ja se tulee luoda eri kovalevylle kuin missä C:windows on. Ei saman kovalevyn eri osiolle esim( C:windows ) ja (D: eri osio levykuvalle) vaan sen tulee olla kokonaan eri kovalevyllä, ulkoisella kovalevyllä tai DVD levyillä..
Näköistiedoston palutus onnistuu korjauslevyn avulla joka luodaan ohjauspaneelin "varmuuskopio tai palauta" valikon kautta CD-DVD.lle tai USB tikulle. Myös alkuperäinen Windowsin asennuslevy / media kelpaa.- allu.a.pinna
Tuo on tyypillisen microsoftlogiikan mukainen palautussysteemi. Systeemistä ei tehdä sellaista mistä olisi käyttäjälle hyötyä vaan tehdään siitä aivan turha fyysisen kiintolevyn koosta riippuva systeemi. Jos asennus oli vaikka teran kiintolevyllä mutta vei tilaa vaikka 20 gigaa, et voi palauttaa sitä pienempään kiintolevyyn. Vittu miten naurettava systeemi. Tuon takia suosittelen ennemmin vaikka Acronis True Imagea jonka saa ilmaiseksi ainakin Western Digitalin kiintolevyn omistajat WD:n sivulta. Acroniksella onnistuu helposti vaikka hajoamassa olevalla kiintolevyllä olevan käyttiksen siirto toiselle kiintolevylle, ja on vielä nopea siirtämisessä.
- jvph
allu.a.pinna kirjoitti:
Tuo on tyypillisen microsoftlogiikan mukainen palautussysteemi. Systeemistä ei tehdä sellaista mistä olisi käyttäjälle hyötyä vaan tehdään siitä aivan turha fyysisen kiintolevyn koosta riippuva systeemi. Jos asennus oli vaikka teran kiintolevyllä mutta vei tilaa vaikka 20 gigaa, et voi palauttaa sitä pienempään kiintolevyyn. Vittu miten naurettava systeemi. Tuon takia suosittelen ennemmin vaikka Acronis True Imagea jonka saa ilmaiseksi ainakin Western Digitalin kiintolevyn omistajat WD:n sivulta. Acroniksella onnistuu helposti vaikka hajoamassa olevalla kiintolevyllä olevan käyttiksen siirto toiselle kiintolevylle, ja on vielä nopea siirtämisessä.
Tuo on kyllä totta, että monipuoliset palautus vaihtoehdot eivät kuulu ominaisuuksiin tässä tapauksessa. Ja jos tosiaan C:asema on esim. teranen ja levykuva silti vaikka 20GB niin suosittelen samoin esim. Macrium reflectiä tai tuota A.T. imagea.
Mutta tuo Windowsin oma softa luo VHD aseman / kuvan sinne palautus kansioon jonka teoriassa voi palauttaa jonkun muun osapuolen softalla sitten siihen pienempäänkin asemaan, mikäli vaan mahtuu sinne..
Mutta en ole itse kokeillut palauttaa Windowsin omalla työkalulla luotua kuvaa muilla palautus softilla, joten teoriassa siis...
Ja tarvittaessa tuon Windowsin VHD aseman saa auki näppärästi esim. Gizmo.lla jos haluaa vaikka kaivella sieltä näköiskuvasta jotain leffoja, musiikkia kuvia ym, omia tiedostojaan takaisin.
- Ei hyvä lain
Kokeilin sitä, mutta korjauksen jälkeenkin koneeseen käynnistyi Windows.
- dqq22
Korjaaminen tapahtuu samalla levyllä kun asennuskin, levy sisään ja kone kysyy asennetaanko vai korjataanko, ja sitten valitaan että korjataan, ja sitten verrataan ovatko määrätyt tiedostot kunnossa. Muitten vastaajien imaget sun muut on eri asiaa kun korjaaminen.
- Paina R
Aoittaja-->>
"Minulle olisi tärkeää, että korjauslevyllä voisin palauttaa kokonaan aiemmin kopioimani levykuvan koneelle kaikkine ohjelmine ja asetuksineen. "
Et tainnut lukea tuota aloitusta kunnolla kun aloittaja kysyi nimenomaan ohjetta
näköistiedoston ja palautus eli korjauslevyn tekoon jolla se kuva sitten palautetaan.
Windowsin korjaava asennus alkuperäisellä asennuslevyllä on eri asia joo, ja eipä aloittaja siihen neuvoa halunnutkaan.- Paina R
ääh,, hitto tätä Suomi24.n uudistusta kun ei tiedä kuka on vastannut mihinkin.
Tuo yksi joka oli... "Kokeilin sitä, mutta korjauksen jälkeenkin koneeseen käynnistyi Windows. " ...tehnyt muka noin oli selkeä tsoukki. Ja epäilen vahvasti vitsin liittyvän Linux miesten suosimaan "windows on itsessään vika" huumoriin.
Eli sori dqq22.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27517546Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245645- 1212631
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172135Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361788Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111040- 59970
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45933Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32931