Mikrohifiä ostamassa

Sikaasäkissä

Mitä ominaisuuksia pitää ottaa huomioon, kun mikrohifijärjestelmään sijoittaa satasia. Pikaisella selauksella esim. Gigantin sivuilla on jos jonkin näköstä laitetta ja jotenkin tuntuu että suurimmassa osassa maksaa vain merkki.
Sen tiedän että wateilla ei musiikkia kovalla kuunnella, mutta kai ilmoitetut watit antavat jotain suuntaa äänitehosta ? Takaraivossa kummittelee kokemuksia näistä ylihintaisista "matkakaijuttimista" jotka särisee vähänkään kovemmalla volyymilla :)

Kiitoksia jo etukäteen !

9

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkujako

      Riippuu paljon tilasta ja käyttötarkoituksesta (ilmeisesti on tulossa ns. 2 laitteistoksi? tai miksei vaikka 1/päälaitteistoksi, monet varmasti erittäin päteviä tänä päivänä) Nykyään kun on tuo valikoima aikas hurjaa, on perus cd tai mp3 paketteja, ja sitten on dvd Blu-Ray settejä.

      Katsohan esim. Pixmanian sivuilta, siellä on laaja valikoima mielenkiintoisia härpäkkeitä, varmasti muutamia mitä ei välttämättä muualta saa. Olen itsekin tässä juuri pohtimassa vaihtoehtoja 2 laitteistoksi, budjetti - 400 - 800 €.

      Itselle tärkeimmät kriteerit:

      - hyvä äänenlaatu
      - kohtuullisen tukeva bassontoisto
      - mp3 satunnaistoisto
      - DVD tai Blu-Ray
      - USB
      - ulkonäkö

      Näissä mikro/minihifijärjestelmissä tehot ilmoitetaan edes jotenkin järkevällä/uskottavalla tavalla.

      Kiinnostavia olisi:

      Onkyon CS-sarja
      Yamaha Pianocraft
      LG FX166 Blu-Ray

      Philipsilläkin on muutama mielenkiintoinen paketti, joita voisi ottaa tarkempaan testiin. Kannattaa ottaa kotikuunteluun jos mahdollista, saa omassa rauhassa säädellä höpinät kohdilleen. Onnea laitevalintaan/viidakkoon! :)

    • fundamentalist

      Tuossa

      http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/372968

      Miksikö?
      Kaikki samassa helposti siirrettävässä paketissa ja hyvä ääni.
      Tuon aikaisempi versio on olohuoneemme nurkassa hoidellut
      äänentuottohommia jo vuosikausia.

      • Beachpartyyyy

        Boomblaster on kyllä varteenotettava vaihtoehto myös ;)


      • kriitikko.

        onpa ruma laitos....


      • fundamentalist
        kriitikko. kirjoitti:

        onpa ruma laitos....

        "onpa ruma laitos.... "

        Ruma kuin p**u, mutta sitähän ei kysytty.


      • arvaaja.
        fundamentalist kirjoitti:

        "onpa ruma laitos.... "

        Ruma kuin p**u, mutta sitähän ei kysytty.

        tuommosessa jää stereovaikutelma olemattomaksi, mutta sitäkään ei kysytty.


      • fundamentalist
        arvaaja. kirjoitti:

        tuommosessa jää stereovaikutelma olemattomaksi, mutta sitäkään ei kysytty.

        "tuommosessa jää stereovaikutelma olemattomaksi"

        Joku hifin suurista on joskus lausahtanut
        "parempi hyvä mono kuin huono stereo".

        Nykyään voisi lausetta laajentaakin, niin kehno on monen
        monikanavastereo useasta puolen litran muovipurkki"kaiuttimesta"
        huolimatta.


      • In stereo
        arvaaja. kirjoitti:

        tuommosessa jää stereovaikutelma olemattomaksi, mutta sitäkään ei kysytty.

        Joistakin kannettavista "purkeista" löytyy jos jonkinlaista nappulaa ja tietokoneohjelmaa äänen laajentamista varten, ja se luo paremman sekä laajemman stereovaikutelman. Meillä on Philipsin kannettava cd-,radio- ja kasettilaite, ja sen hyvä ääni selkenee ja paranee melko paljon, kun napsauttaa vähän "spatiaalia" (laajennusta) päälle.


    • Ministereosettiä ku etsit, niin unohda se äänenlaatu, hi-fi, stereokuva jne. Osta halvimmat rimpulata vaikka käytettynä. Ei kannata ikinä tuhlata rahojan ministereoihin. Erillissarjaan kannattaa aina satsata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      11123
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      80
      10241
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      49
      4304
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4007
    5. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      10
      3988
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      35
      3786
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      57
      3679
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3523
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      53
      3213
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2935
    Aihe