Oma Chinchilla

Chinchilla?

Haluaisin oman Chinchillan. Tiedän,tiedän ne elävät pitkään ja tarvitsevat hyvin paljon seuraa. Ja tämä ei johdu mistään hetken mielijohteesta, vaan olen kauan, hyvin kauan aikaa miettinyt, että olenko valmis hankkimaan chinchillan. Minulla on ollu 3 kania, 2 marsua, hamstereita ja rottia, on ollut 2 koiraa, 3 kissaa, ja tällä hetkellä 2 koiraa ja 2 kissaa, ja nekin ovat periaatteessa muun perheen. Mutta nyt haluan tietää , Olenko oikeasti siihen valmis? olen kohta 13 , pystyisinkö siihen? Jos pystyisin, niin paljonko hoito kulut maksaisivat vuodessa? 200 ??
Pystyykö Chinchillalle rakentamaan itse häkin? Mikä koko olisi hyvä?

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • accd

      Kyllä sen itse parhaiten tietää, onko valmis sitoutumaan uuteen lemmikkiin. Jos tuntuu, että sinulla on iltaisin paljon aikaa pitää seuraa chinchillalle ja hoitaa sitä, niin etköhän ole valmis. Toki tuossa iässä ei vielä tiedä omasta tulevaisuudestaan (opiskelut, muutot, ihmissuhteet jne.), mutta usein elämänmuutoksissa pysyy lemmikit mukana kun vain itse sitä haluaa.

      Minimimitat chinchillahäkin pohjan pinta-alalle 0,4 m2 (esim. 80 x 50 cm) ja korkeutta tulee olla minimissään 0,7 m. Chinchillat ovat kovin eläväisiä, joten tietysti mahdollisimman iso häkki on paras. Esim. meillä häkit ovat kooltaan noin 80 x 80 x 180 cm.

      Hoitokuluja on melko vaikea arvioida: riippuu mistä ostat esimerkiksi heinät (tallilta/maatilalta/eläinkaupasta), mitä kuivikkeita (kutterinpuru, puupelletti, haapahake) käytät jne. Chinchilloille ruuaksi käy Altrominin ja Teurlingsin chinchillapelletit. Tietysti eläinlääkärikulut ovat sitten asia erikseen. Ihan peruskäynnillä menee helposti yli 50 €, saati sitten jos joutuu ottamaan röntgenkuvia tai tekemään testejä. Harvat eläinlääkärit tietävät chinchilloista, joten hyvää eläinlääkäriä voi joutua hakemaan kauempaakin. Pääsääntöisesti chinchillat kuitenkin ovat terveitä, mutta aina voi jokin tauti iskeä tai sattua joku tapaturma.

      Kannattaa käydä lukaisemassa Suomen Lemmikkichinchillat ry:n sivut ja kirjautua keskustelupalstalle (http://www.slcry.net/keskustelu/). Niistä saat oikeaa tietoa ja löydät samanhenkisiä ihmisiä. Myös viralliset kasvattajat löytyvät SLC:n sivuilta. Eläinkaupoista ei kannata chinchillaa hankkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe