Hei,
Mietin tässä, että miten kannattaisi järjestää pennun yksinoloharjoitukset, jos koiralla olisi mahdollisuus oleskella päivisin ulkotarhassa, sekä toisinaan sisätiloissa. Koiraa siis voisi pitää työpäivän ajan ulkona, mutta tarvittaessa siirtää sisätiloihin. Riippuen mm. säästä ja koiran halusta olla ulkona. Muutoin talonväen ollessa paikalla, koira olisi sisällä.
Tällainen paikan vaihtuminen mietityttää kuitenkin. Entä jos koira oppii olemaan pelkästään ulkona, mutta sisällä yksikseen tekee tuhoja, ja on onneton. Toisaalta, jos koiraa ei kunnolla opeta olemaan ulkotarhassa, niin sekin olisi huono ratkaisu. Naapuritkaan eivät kestäisi ulvovaa ja levotonta koiraa.
Kysyn erityisesti, että olisiko järkevämpää totuttaa koiranpentu aluksi olemaan yksin sisätilassa, ja siirtyä vähitellen ulkotarhaan? Vai olisiko parempi harjoitella ulkotarhassa oloa ensin, ja siirtyä sen jälkeen harjoittelemaan sisätilassa oloa? Joka tapauksessa pennun pitäisi tottua olemaan sekä sisällä että ulkona yksin. Mikä tapa lienee oikea?
Toivottavasti joku kokenut koiraihminen osaisi auttaa. Kiitos!
Kysymys pennun totuttamisesta sisätilaan/ulkotarhaan
1
1549
Vastaukset
- DingDongDeng
Ulkotarhassa on ehdottomasti oltava kunnollinen koirankoppi, sekä siellä on oltava tilaa liikkua & juosta, muuten on suuri riski, että koira turhautuu tarhassa ja alkaa tekemään tyhmyyksiä. Minusta paras tapa on kouluttaa pentu ensimmäiseksi sisälle. Jos sen kouluttaa ulkotarhaan, on tietenkin aluksi riski, että se ei enään viihdy sisällä, mutta samoin on toistepäin, joten: Kouluta sisälle, siellä se on " turvassa ", ulkona on enemmän " vaaroja ", eli haitallisia pointteja nuorelle pennulle. Ennen yksinolo- harjoituksia kouluta koiranpentu siihen, ettei haukkuminen ole hyvä asia, ja siitä ei seuraa mitään hyvää. Aina jos koira haukkuu esimerkiksi oven takana, älä avaa sille. Odota, että se hiljentyy. Kun pentu on ollut muutaman sekunnin täysin hiljaa, avaa ovi. Kun koiraa opetetaan olemaan yksin sisällä, aloita vain siitä, että menet ulos ja tulet samantien takaisin. Muutaman toiston jälkeen siirry minuuttiin, eli olet oven takana minuutin. Toistat, toistat päivä päivältä. Pian pystyt olemaan oven takana jo 5 minuuttia. Ne ovat kärsimättömälle pikkupennulle pitkiä & hitaita aikoja. Kun olet monia, monia, monia kertoja toistanut erimittaisia poissaoloja, kokeile 30 min. Välillä jopa 60 min. Ja jos koira alkaa tekemään tuhmuuksia poissaollessasi, osta sille erilaisia aktiivileluja: koirapelejä ( joissa koiran tulee saada herkkuja pelin eri " lokeroista "), piilottelet kovasti haisevia herkkuja turvallisiin paikkoihin.... pennulla on silloin tekemistä. Kun pentu osaa olla nätisti sisällä, voidaan sitä alkaa pikkuhiljaa, samalla tavalla kuin sisälle opettamisessa, kouluttamaan ulkotarhaan. Jos ulkotarhan kanssa käy kömpelösti & pentu turhautuu, kiinnitä ulkotarhaan myös jänniä ( erilaisia kuin sisälle, niin pentu ei heti oivalla, vaan joutuu miettimään ) aktiivileluja. Älä käytä sähkö/ haukunestopantoja tai pieniä & ahtaita häkkejä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942