A4 taitettu esite

peukalo keskellä...

Hei!

Miten teen esitteen, joka on leveys-suunnassa puoliksi taitettu A4? Miten asetan tekstin ja kuvat, että tulostettaessa ns kansi tulee ensimmäiseksi sivuksi ja sisäpuolelle muut tekstit ja kuvat?
Kyse on ei kaupallisesta esitteestä, esite tulee ns. perhetilaisuuteen. Tähän varmaan käy publisher-ohjelmakin?

3

1823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea-vasen-oikea

      Publisher käy jos sellaisen omistat

      Luo 2-sivuinen 2-puoleinen dokumentti jos sellaisen P:ssa saa suoraan määriteltyä.
      Muutoin tee 2-sivuinen dokumentti.

      Asettelua helpottamaan määritä sivut 2-palstaisiksi

      Ensimmäiselle sivulle OIKEALLE palstalle tulee kansilehden jutut
      (vasen palsta on takasivu)

      Toiselle sivulle VASEMMALLE palstalle tulee sisäsivujen ensimmäinen osa, ja oikealle palstalle toinen osa.

      Tulosta kaksipuoleisena, tai tulosta ensin kansisivu, käännä paperi ja tulosta toinen sivu.

    • kn kn -kn ikp hk44

      Viivästyi.

      Sori, tämä portaali kun tekee hiljaista kuolemaa, ei tule seurailtua juurikaan keskustelujakaan, koska niin harvoin mitään uutta topiccia.

      Mutta noin nopeesti muutama perusjuttu. Unohda tietotekniikka, se vain apuväline. Suunnittele esite ensin. Ihan sisällön ja ulkonäön kannalta. Taita paperista luonnoksia, joihin mietit sisällöt ja muut asiat.

      Ja sitten se vain tekaistaan tietokoneella valmiiksi ja joko printataan tai painatetaan.

      Tollanen onnistuu tehdä melkolailla monella ihjelmalla, Puplisher ihan ok, menee vaikka Wordilla, ei tohon mitään InDesigniä tarvita. Kun sulla selvillä, millaista jälkeä haluat, loput on nappulatekniikkaa, mikä ei edes ole mitenkään vaikeaa. Yritys ja erehdys, niin muutkin on opetelleet.

      Mutta toi miettiminen, se kaikista tärkeintä, aina.

      Nojoo, mulla tuli kolkyt vuotta täyteen suunnitteluhommissa. Aina kun tulee joku homma, mä istun alas ja alan miettimään, ei se muuten onnistu, pelkkä nappuloiden paineleminen ei oikein johda mihinkään. Oppii siinä painelemaan nappuloita, mutta helpolla käy niin, että sitä hommaa tekeekin nappuloiden käyttämisen kautta, ei itse homman kautta. Eikä se ole sen nopeampaa tai tuottavampaakaan.

      Taitettu A4 on sitten A5 koko. Tee sivu kerrallaan, se helpointa. Sitten yhdistät ne ja printtaat, kaksipuoleisesti. Ei mikään hankala asia, pitää vain tajuta, mitä on tekemässä.

      • Peukalo keskellä....

        kiitos vinkeistä!

        Luonnostelin esitteen ensin käsin paperille ja sitten vasta tein koneella. Tulostaminen tuotti ensin ongelmia, mutta kokeilun ja erehtymisen kautta sain sen valmiiksi!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1236
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      232
      1226
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1098
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      999
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      990
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      983
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      979
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      832
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      829
    Aihe