A4 taitettu esite

peukalo keskellä...

Hei!

Miten teen esitteen, joka on leveys-suunnassa puoliksi taitettu A4? Miten asetan tekstin ja kuvat, että tulostettaessa ns kansi tulee ensimmäiseksi sivuksi ja sisäpuolelle muut tekstit ja kuvat?
Kyse on ei kaupallisesta esitteestä, esite tulee ns. perhetilaisuuteen. Tähän varmaan käy publisher-ohjelmakin?

3

1881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea-vasen-oikea

      Publisher käy jos sellaisen omistat

      Luo 2-sivuinen 2-puoleinen dokumentti jos sellaisen P:ssa saa suoraan määriteltyä.
      Muutoin tee 2-sivuinen dokumentti.

      Asettelua helpottamaan määritä sivut 2-palstaisiksi

      Ensimmäiselle sivulle OIKEALLE palstalle tulee kansilehden jutut
      (vasen palsta on takasivu)

      Toiselle sivulle VASEMMALLE palstalle tulee sisäsivujen ensimmäinen osa, ja oikealle palstalle toinen osa.

      Tulosta kaksipuoleisena, tai tulosta ensin kansisivu, käännä paperi ja tulosta toinen sivu.

    • kn kn -kn ikp hk44

      Viivästyi.

      Sori, tämä portaali kun tekee hiljaista kuolemaa, ei tule seurailtua juurikaan keskustelujakaan, koska niin harvoin mitään uutta topiccia.

      Mutta noin nopeesti muutama perusjuttu. Unohda tietotekniikka, se vain apuväline. Suunnittele esite ensin. Ihan sisällön ja ulkonäön kannalta. Taita paperista luonnoksia, joihin mietit sisällöt ja muut asiat.

      Ja sitten se vain tekaistaan tietokoneella valmiiksi ja joko printataan tai painatetaan.

      Tollanen onnistuu tehdä melkolailla monella ihjelmalla, Puplisher ihan ok, menee vaikka Wordilla, ei tohon mitään InDesigniä tarvita. Kun sulla selvillä, millaista jälkeä haluat, loput on nappulatekniikkaa, mikä ei edes ole mitenkään vaikeaa. Yritys ja erehdys, niin muutkin on opetelleet.

      Mutta toi miettiminen, se kaikista tärkeintä, aina.

      Nojoo, mulla tuli kolkyt vuotta täyteen suunnitteluhommissa. Aina kun tulee joku homma, mä istun alas ja alan miettimään, ei se muuten onnistu, pelkkä nappuloiden paineleminen ei oikein johda mihinkään. Oppii siinä painelemaan nappuloita, mutta helpolla käy niin, että sitä hommaa tekeekin nappuloiden käyttämisen kautta, ei itse homman kautta. Eikä se ole sen nopeampaa tai tuottavampaakaan.

      Taitettu A4 on sitten A5 koko. Tee sivu kerrallaan, se helpointa. Sitten yhdistät ne ja printtaat, kaksipuoleisesti. Ei mikään hankala asia, pitää vain tajuta, mitä on tekemässä.

      • Peukalo keskellä....

        kiitos vinkeistä!

        Luonnostelin esitteen ensin käsin paperille ja sitten vasta tein koneella. Tulostaminen tuotti ensin ongelmia, mutta kokeilun ja erehtymisen kautta sain sen valmiiksi!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe