Miksi vl-perinteessä häissä avioitumisen jälkeen ei suudella ? Miksi muutenkin läheisyyttä näytetään niin vähän esim. vanhempien välillä perheessä ? En ole nähnyt että kukaan vl- suutelisi julkisesti...
Häissä suuteleminen
ihmetyttää
14893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suuteleminen ei ole suomalaista perinnettä. Eipä suudeltu meidän tavallisissa ei vl-häissäkään eikä ollut tapana muidenkaan häissä. On vierata hääperinnettä "you may kiss the pride". Samaa vierasta perinnettä on hääkimppujen heittelyt. Niitä on suomalaisessa perinteesä kuivattu tai prässätty muistoksi. Oman i ja äitin ovat tallessa vieläkin siis 26 ja 59 vuotta vanhoja muistoja. Eikä riisien heittelykään kuulu suomalaiseen hääperinteeseen. Kakkua sen sijaan leikattiin yhdessä.
Tv sukupolvella on tosaalta kopioitu käsitys hääjuhlasta.
OH_HOH!
"Suuteleminen ei ole suomalaista perinnettä. "
Ja perustelu?
>>Eipä suudeltu meidän tavallisissa ei vl-häissäkään eikä ollut tapana muidenkaan häissä. On vierata hääperinnettä "you may kiss the pride".
Olet Admata nuorimies, ehkä et muista häitä 30-40 vuotta sitten. Eipä ole suutelemiselle paikkaa kirkon vihkikaavassa, ne mihin viittaat eivät ole kirkon käsikirjassa. Sormuksille on paikka kaavassa ja se kuuluukin sisällöllisestikin avioliiton solmimiseen. Ainakaan meidän häissä aikoinaan ei sellaista väliä ohjelmassa.
http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/0/2A1398889FD51241C225776D00316F7A/$FILE/kasuaalitoimitukset.pdf
On säälittävää, miten yrität puolustella kaikenlaisia vl-kummallisuuksia, vl-julmuuksia ja vl-valheoppeja. :((
Mites on, onko pystypainiksi pistäminen suomalaista hääperinnettä? Tai kuohujuomakupin nostaminen?
Et osaa erottaa kahta kokonaan eri asiaa. Käytännön kulttuurissa syntyneet menettelytavat ja kirkon kirkolliskokouksen määrittämä kaava ovat eri asioita.
Mitä suudelmaan tulee, se esiintyy jo Vanhassa testsamentissa. Suudelma oli jo Rooman valtakunnassa SOPIMUKSEN solmimisen ilmaisu, Suudelmalla "sinetöitiin" tehty sopimus, joka saattoi olla paljon muissakin yhteyksissä kuin avioliiton solmimisessa. Myös mies saattoi suudella miestä, mikä on yhä tänään tavallista Lähi-Idässä ja muuallakin.
Avioliiton jälkeinen suudelma juontuu usealta taholta, yksi lähtökohta on sopimuksen vahvistaminen, ja toisaalta se kuvastaa pariskunnan intiimiä ja läheistä yhteenkuuluvuutta.
Kun minä menin naimisin en ollut vanhoillislestadiolaisista kuullutkaan mitä nyt olimme kirkkohistorian kirjasta lukeneet että 1800-luvulla eli Lestadius.
E ollut kyse vl häistä vaan ihan tavallisista häistä siihen aikaan yli 25 vuotta sitten. Ihan tavallisten ihmisten suorastaan tapauskovaisten häitä olivat ne muiden tuttujen ja sukulaisten häät. Että oli se kovasti säälittävää. Säälittävää on mielestäni, että koitat jokaisessa asiassa nähdä vl kummallisuuksia. Pikemminkin se ikäpolvi tavallisia ihmisiä oli sitä 70-luvun radikaalina pidettyä ikäpolvea.
Suutelu on synti koska suutelusta ei synny vauvjoa.
Aina syy koskettaa puolisoaan on se, jos meinaa tehdä uusia vl-vauvoja.
Paree kieltää tuollainen, joku juhlarahvaasta voi saada vaarallisia vaikutteita. Erityisesti lapset ja nuoret (joita molempia vl-häissä riittää) voivat oppia, että noinkin voi tehdä. Mikä himon määrä siitä syntyisikään!
Tuore aviopari saa suudella ensimmäisen kerran lyhyesti hääyönä pimeässä.
Ja tämä asiahan ei kuulu teille epäuskoisille tipan tippaa!
Saako häissä rakastella?
Jos ei, niin miksi ei?
Onko suutelu ja rakastelu jotenkin rinnastettavissa toisiinsa? voiko keskellä vilkasta katua rakastella? ei. Voiko keskellä vilkasta katua suudella? voi.
Voitte nussia morsiantanne :D