Mulla on ladattuja videoita/elokuvia koneella ja ongelmana on, että millä ilmaisella ohjelmalla saan muutettua niitä mp-4 muotoon, jotta ipod touchini voisi toistaa niitä??? Laittakaa tähän rohkeasti linkkejä tai ohjelmien nimiä joilla tämä onnistuisi??????
(ohjelman pitää olla ilmainen)
Laittakaa myös kysymyksiä jos tarvitsee.
Miten muutan videoita mp4 muotoon?
12
3610
Vastaukset
- Jue Jue
Niin yksi monipuolisilla säädöillä on VLC-player sillä muunnos onnistuu, mutta haittapuolena on että muunnos kestää elokuvan verran, mutta senhän voi jättää taustalle muuntamaan.
Kaksi tärkeää tietoa puuttuu, mistä muodosta haluat muuntaa, sekä mikä on käyttöjärjestelmäsi? Tosin VLC-player toimii monella käyttöjärjestelmällä. - ????????????????????
Kiitos avusta! Mulla on Windows xp ja siinä on jo valmiiksi VLC-media player. Elokuvani ovat avi-muodossa. Voisitko vielä opastaa kuinka saan muutettua niitä mp-4 muotoon VLC-media playerin avulla??? Olisi myös kiva jos niihin saisi suomenkieliset tekstitykset jotenkin???
- Jue Jue
Niin yksinkertaisesti otat ylävalikosta Media -> Muunna / Tallenna, sitten vaan lisäät yhden tai monta videota (samassa kohtaa voi lisätä tekstitys tiedoston), Muunna / Tallenna painike aukesee valikon johon laitetaan tallennus paikka (jos tämän unohdat, niin ohjelma ei ilmoita mitään eikä tallennus onnistu). Profiiliksi Video - H.264 AAC (MP4) sitten vaan aloita painiketta.
Profiilia muokkaamalla saat bitratea pienemmäksi ja kuvakokoa muutettua jne.... jos tarvetta on, en ole videoita Ipodille muuntanut joten en tiedä tarkalleen mikä bitrate ja kuvakoko on vaatimuksena, kokeilemalla selvinee. Videosta voi muuntaa pieniä pätkiä. VLC-playerillä pystyy tekee muunnoksessa samat temput kuin katsoessa.
Itselläni on Vista, joten pieniä eroja voipine olla. Jos meinaat kokeilla eri muunnos ohjelmia niin kannattaa olla tarkkana, sillä monet näyttivät hyvinkin epämääräsiltä - niiiiiio
hei thnx
- Hmmm????????????????
Ekalla kerralla muunnos toimi ja sain avi muodosssa olevan elokuvani muunnettua ja siirrettyä ipodiini, mutta jostain syystä se pätki kokoajan sekä ipodilla, että koneella. Siitä lähtien aina kun olen koittanut muuntaa
avi-muodossa olevia elokuvia samalla tavalla, niin VLC muuntaa elokuvat jostain syystä automaattisesti joiksikin (ps-tiedostoiksi), enkä ymmärrä miksi???
VLC pystyy kyllä pyörittämään niitä ps-tiedostoissa olevia elokuvia, mutta en tajua miksi VLC muuntaa ne siihen muotoon eikä mp4:siksi?
Osaatko auttaa???- Jue Jue
Niin jos asetukset on oikein niin se on mp4 muodossa, kun laitat tallennus paikan ja nimen niin laita nimi.mp4 niin saat halutun päätteen jos et laita niin saat nimi.ps. Tämän voit uudelleen nimetä nimi.mp4.
Kyllä muunnetun videon pitäisi näkyä pätkimättä tietokoneella jos se ei ole kovin vanha. kai muistat valita oikean profiilin joka kerta kun muunnat?
Palikoituminen kertoo liian pienestä bitratesta kuvakokoon nähden. Pätkiminen kertoo liian suuresta bitratesta ja/tai kuvakoosta laitteen tehoon nähden. H.264 AAC (MP4) on aika raskas purkaa, joten vanhempi kone voi näyttää vastaavan laatusen videon muussa formaatissa ongelmitta. Tällöin bitratea hieman pienemmäksi tai kuvakokoa.
Tässä on jotain asiasta http://wiki.videolan.org/IPod_Video_Conversion_Guide toki ohje on vanhalle VLC joten joudut hieman soveltamaan, mutta Ipodille sopivat asetukset selviää.
- Kiitos paljon.
En ole vieläkään saanut muunnosta täysin toimimaan, mutta kiitos avustasi. Laittakaa vielä vain ohjelmia tai tapoja joilla saatte itse tuon muunnoksen toimimaan. (eli muunnettua avi-muodossa olevia elokuvia
mp4-muotoon) ??? - Anonyymi
How I can change my combuter from mp3:sta mp4 jään !
- Anonyymi
Eikös sillä Windows VideoMakerillä onnistu tuo joutuu vähän googlettamaan sitä ei löydy enää suoraan vaan se oli osa jotain MS essentials- pakettia tjsp.
- Anonyymi
mansikkamaa 1
- Anonyymi
Kannattaa seurata Giveawayoftheday sivustoa googleen tämä sieltä joskus tulee tyrkylle jotain matskua
- Anonyymi
Jotain tämmöstä tämä ilmaisjakelu on voimassa ennen 25. tammikuuta 2022 mukana tulee henk koht koodit ko. ohjelmistoon: (käytä omaa sähköpostia tunnuksen kohdalla, muuten ohjeet register-videoproc-with-this-free-license.txt)
https://www.videoproc.com/campaign/christmas-and-new-year.htm?ttmail=nml-ny-gv-2112
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pienimäki ei anna haastatteluja
medialle Ähtärin kunnan velka sotkuista, kertovat luotettavat lähteet.173938- 373731
- 223160
- 881951
En tiedä mitä ajatella
Petaatko perjantaille jotain. Ei meidän kannata minun sydän on viety. Se joka sen vei ei ole mieheni, etkä se ole sinä.361782voitaisiinko unohtaa se sotku?
Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****161709Hyviä vinkkejä täällä
Eli kaivattua vain kädestä kiinni ja jos vastustelee niin sanoo, että hei beibi beibi nyt mennään vaan. Näin he elivät e171647Naisten ulkonäkö, jos miehiä ei olisi?
Mä meinasin ensiksi, että en aloittaisi tätä keskustelua, ainan nyt, mutta huomasin tossa toisessa ketjussa, että tämä s2451619Myös lähellä keskustaa oleva Marttaliitto jättää lihan pois tilaisuuksistaan ja suosituksistaan.
Marttaliitossa siirrytään terveellisempään ruokavalioon ja ihmiselle tarpeeton liha jätetään pois, ympäristö ja luonto k1921169Jee! Palsta toimii jälleen!
Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.201109