Miten muutan videoita mp4 muotoon?

Auttakaa?

Mulla on ladattuja videoita/elokuvia koneella ja ongelmana on, että millä ilmaisella ohjelmalla saan muutettua niitä mp-4 muotoon, jotta ipod touchini voisi toistaa niitä??? Laittakaa tähän rohkeasti linkkejä tai ohjelmien nimiä joilla tämä onnistuisi??????
(ohjelman pitää olla ilmainen)
Laittakaa myös kysymyksiä jos tarvitsee.

12

4034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jue Jue

      Niin yksi monipuolisilla säädöillä on VLC-player sillä muunnos onnistuu, mutta haittapuolena on että muunnos kestää elokuvan verran, mutta senhän voi jättää taustalle muuntamaan.

      Kaksi tärkeää tietoa puuttuu, mistä muodosta haluat muuntaa, sekä mikä on käyttöjärjestelmäsi? Tosin VLC-player toimii monella käyttöjärjestelmällä.

    • ????????????????????

      Kiitos avusta! Mulla on Windows xp ja siinä on jo valmiiksi VLC-media player. Elokuvani ovat avi-muodossa. Voisitko vielä opastaa kuinka saan muutettua niitä mp-4 muotoon VLC-media playerin avulla??? Olisi myös kiva jos niihin saisi suomenkieliset tekstitykset jotenkin???

      • Jue Jue

        Niin yksinkertaisesti otat ylävalikosta Media -> Muunna / Tallenna, sitten vaan lisäät yhden tai monta videota (samassa kohtaa voi lisätä tekstitys tiedoston), Muunna / Tallenna painike aukesee valikon johon laitetaan tallennus paikka (jos tämän unohdat, niin ohjelma ei ilmoita mitään eikä tallennus onnistu). Profiiliksi Video - H.264 AAC (MP4) sitten vaan aloita painiketta.

        Profiilia muokkaamalla saat bitratea pienemmäksi ja kuvakokoa muutettua jne.... jos tarvetta on, en ole videoita Ipodille muuntanut joten en tiedä tarkalleen mikä bitrate ja kuvakoko on vaatimuksena, kokeilemalla selvinee. Videosta voi muuntaa pieniä pätkiä. VLC-playerillä pystyy tekee muunnoksessa samat temput kuin katsoessa.

        Itselläni on Vista, joten pieniä eroja voipine olla. Jos meinaat kokeilla eri muunnos ohjelmia niin kannattaa olla tarkkana, sillä monet näyttivät hyvinkin epämääräsiltä


      • niiiiiio

        hei thnx


    • Hmmm????????????????

      Ekalla kerralla muunnos toimi ja sain avi muodosssa olevan elokuvani muunnettua ja siirrettyä ipodiini, mutta jostain syystä se pätki kokoajan sekä ipodilla, että koneella. Siitä lähtien aina kun olen koittanut muuntaa
      avi-muodossa olevia elokuvia samalla tavalla, niin VLC muuntaa elokuvat jostain syystä automaattisesti joiksikin (ps-tiedostoiksi), enkä ymmärrä miksi???
      VLC pystyy kyllä pyörittämään niitä ps-tiedostoissa olevia elokuvia, mutta en tajua miksi VLC muuntaa ne siihen muotoon eikä mp4:siksi?
      Osaatko auttaa???

      • Jue Jue

        Niin jos asetukset on oikein niin se on mp4 muodossa, kun laitat tallennus paikan ja nimen niin laita nimi.mp4 niin saat halutun päätteen jos et laita niin saat nimi.ps. Tämän voit uudelleen nimetä nimi.mp4.

        Kyllä muunnetun videon pitäisi näkyä pätkimättä tietokoneella jos se ei ole kovin vanha. kai muistat valita oikean profiilin joka kerta kun muunnat?

        Palikoituminen kertoo liian pienestä bitratesta kuvakokoon nähden. Pätkiminen kertoo liian suuresta bitratesta ja/tai kuvakoosta laitteen tehoon nähden. H.264 AAC (MP4) on aika raskas purkaa, joten vanhempi kone voi näyttää vastaavan laatusen videon muussa formaatissa ongelmitta. Tällöin bitratea hieman pienemmäksi tai kuvakokoa.

        Tässä on jotain asiasta http://wiki.videolan.org/IPod_Video_Conversion_Guide toki ohje on vanhalle VLC joten joudut hieman soveltamaan, mutta Ipodille sopivat asetukset selviää.


    • Kiitos paljon.

      En ole vieläkään saanut muunnosta täysin toimimaan, mutta kiitos avustasi. Laittakaa vielä vain ohjelmia tai tapoja joilla saatte itse tuon muunnoksen toimimaan. (eli muunnettua avi-muodossa olevia elokuvia
      mp4-muotoon) ???

    • Anonyymi

      How I can change my combuter from mp3:sta mp4 jään !

    • Anonyymi

      Eikös sillä Windows VideoMakerillä onnistu tuo joutuu vähän googlettamaan sitä ei löydy enää suoraan vaan se oli osa jotain MS essentials- pakettia tjsp.

    • Anonyymi

      mansikkamaa 1

    • Anonyymi

      Kannattaa seurata Giveawayoftheday sivustoa googleen tämä sieltä joskus tulee tyrkylle jotain matskua

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      123
      1970
    2. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      234
      1667
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      222
      1632
    4. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      24
      1613
    5. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      189
      1351
    6. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1209
    7. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      84
      1178
    8. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      42
      1090
    9. Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!

      Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka
      Kalajoki
      74
      959
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      929
    Aihe