luonteenpiirteet VAIHTUVAT !

SIMStieturi

Vaihdan miehen piirteet aina takaisin oikeiksi kun ne muuttuvat (painan shift pohjassa simiä ja valitsen "muokkaa luonteenpiirteitä"), mutta ymmärrätte ehkä että on raivostuttavaa että piirteet muuttuvat JOKA kerta!

On myös toinen ongelma, ei tosin yhtä suuri: Kun aloitin pelini, muokkasin heti alkutöikseni simieni elin ikää (omistan täyttä elämää lisäosan, jossa voi muokata kaikkien ikävaiheiden pituuksia). Myöhemmin tajusin haluavani i´istä vielä suuremmat ja muokkasin kesken pelin. Silloin tapahtui jotain outoa, sillä mieheni (siis sama jonka luonteet muuttuu) nuorenaikuisen ikäpalkki meni melkein loppuun, siis lähelle syntymä päiviä (ikääntymiseen 7 päivää) ja naisen päivät muuttui oikein (ikääntymiseen 47 päivää).

Tiedän, että voin vain yksinkertaisesti pistää ikääntymisen pois, laittaa sen taas halutessani päälle ja viettää naisen syntymäpäviä samoihin aikoihin kuin miehen vain ostamalla kakun ja puhalluttamalla kynttilät naisella. Minua kuitenkin pelottaa että myös tulevaisuudessa käy näin ikiä muuttaessani, ja asioista tulee monimutkaisempia jos perheessä on monta jäsentä ja kaikkien iät "sekoaa"

En millään viitsisi asentaa pelejä uudestaan, sillä silloin koko hieno ja rakas perheeni (ja talo) häviäisivät. En myöskään raaski poistaa tuota miesukkoa, sillä hän on super komea ;P (en itse osaa tehdä sellaista) ja lempi mies-simini (käytän häntä aina perheissäni)

Kärsinkö siis vain pikku ongelmistani vai osisiko joku ihanainen kertoa hyvän ratkaisun pulmiini?

iän muutos, mies vanha

7

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SIMStieturi

      ÄH, alku ei tullut:

      pelaan sims 3:sta bridgeportissa, miehellä ja naisella. Mies on valmis-sim, ladattu the sims resourcesta. Miehen luonteen piitreet vaihtuvat aina pelin aloittaessa tai baariin astuessa. Nämä "uudet" luonteenpiirteet ovat aina samat (mm. sekopää ja bilehile) ja luulen niiden olevan valmis-simini alkuperäiset piirteet, jotka olen sitten enne peliä muuttanut.

      sitten takaisin alkuperäiseen viestiin ;)

    • AlSimhara

      Yksi mikä voi aiheuttaa tuon luonteenpiirteiden "sekoamisen" on se, että ladatun simin alkuperäisellä tekijällä on ollut pelissään jokin luonteenpiirteisiin vaikuttava modi, esim. piilotettujen luonteenpiirteiden avaaja. Vaikka uudella lataajalla ei modia ole, on ladattavaan simitiedostoon saattanut jäädä sen "rippeitä" jotka sitten aiheuttavat sekaannusta.

      Itselläni ei tuota ikääntymisongelmaa ole enkä ihan äkkiseltään löytänyt kotifoorumeista ketään muutakaan jolla se olisi. Jos pelissäsi on ladattuja modeja, kokeile pelata ilman niitä. Ne ovat yksi yleisin syy pelihäiriöihin.

      Perhe, talo naapurusto eivät häviä minnekään, kun otat talteen kopion Sims 3 kansiosta (tiedostot -> EA -> Sims 3).

      • SIMStieturi

        Kiitos paljon :)

        Aijon luultavasti pelata tämän perheen "loppuun", sitten harkitsen uudelleen asentamista (kiitos tuosta kansiotallennus jutusta)

        Uskotko että tämä voisi auttaa:
        Seuraavassa pelissäni (käytän mielelläni taas tuota mies-simiä ;) ) Muutan tuota kyseistä simiä heti aluksi siellä simin luonnissa (kuten aina ennenkin) jättäen siihen ne piirteet jotka haluan muutan luonteenpiirteet. Tallennan tämän valmissimistä muokkaaman mies-simini sinne valmissimi lootaan. Tämän jälkeen tallennan ja suljen simssin. Avaan käynnistyssovelluksen uudelleen ja avaan sen "ladatut"-kohdan (tai mikä onkaan) sieltä käynnistyssovelluksesta. Poistan tuon kyseisen valmis-simin.

        Jäisiköhän näin lemppari simini talteen sinne lokeroon muita pelejä varten, eikä enää lagittaisi, kun kerran tuo varsinainen "bugittava sim" on poistettu, ja vain muokattu runko sääsetty?

        Anteeksi monimutkainen selitys :)


    • AlSimhara

      Se voi toimia mutta selviää vain kokeilemalla. Voit myös tallentaa tuon simin omaksi Sims3Pack tiedostoksi, jotta se on varmasti tallessa esim. uudelleen asennuksen varalta. Eli katso sivu 27 sims 3 peruspelin ohjekirjasta.

      Jos teet tuon, niin pelin sulkemisen jälkeen älä kuitenkaan avaa käynnistyssovellutusta kuten ohjekirjassa neuvotaan. Sen sijaan avaa Sims 3 kansio, sen jälkeen Exports kansio. Simin pitäisi olla siellä ja sieltä voit siirtää sen jonnekin talteen.

    • Känesimi

      Ketju on vanha mutta jos joku tämän löytää ja pohtii niin:

      Huomasin kyseisen juuri äsken ja tälle on täysin järkevä selitys!

      Tosiaan jos astut pubiin ja otat drinksun tai kaksi niin simisi menee yksinkertaisesti känniin :'D ja tämä muuttaa tämän luonteenpiirteitään! Sitten noin 4h päästä ne muuttuvat takaisin normaaliksi :)

      Huhhuh menin itsekin ihan paniikkiin että mitä tapahtuu kun huomasin.

    • Känesimi

      Ketju on vanha mutta jos joku tämän löytää ja pohtii niin:

      Huomasin kyseisen juuri äsken ja tälle on täysin järkevä selitys!

      Tosiaan jos astut pubiin ja otat drinksun tai kaksi niin simisi menee yksinkertaisesti känniin :'D ja tämä muuttaa tämän luonteenpiirteitään! Sitten noin 4h päästä ne muuttuvat takaisin normaaliksi :)

      Huhhuh menin itsekin ihan paniikkiin että mitä tapahtuu kun huomasin.

    • Känesimi

      Ketju on vanha mutta jos joku tämän löytää ja pohtii niin:

      Huomasin kyseisen juuri äsken ja tälle on täysin järkevä selitys!

      Tosiaan jos astut pubiin ja otat drinksun tai kaksi niin simisi menee yksinkertaisesti känniin :'D ja tämä muuttaa tämän luonteenpiirteitään! Sitten noin 4h päästä ne muuttuvat takaisin normaaliksi :)

      Huhhuh menin itsekin ihan paniikkiin että mitä tapahtuu kun huomasin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe