Eli, oon 14 vuotias tyttö (en ole harrastanut seksiä, enkä tule vielä harrastamaankaan pariin vuoteen) ja olen miettinyt, että jos abortin tekijä on ala ikäinen, niin kerrotaanko abortista vanhemmille? Maksaako abortti? Kuinka se tapahtuu? Liittyykö siihen aina jonkun asteinen masennus tai sellainen, vai onko mahdollista, että ei surisi sitä aborttia? Voiko esim, vanhemmat päättää jos oma ala ikäinen lapsi on raskaana, että hänen tulee tehdä abortti, ilman lapsen suostumusta? Toivoisin, että joku voisi valaista minua:)
Kysymyksiä abortista.
7
540
Vastaukset
- lapsosen äiti
Tietääkseni noin nuoren abortista menee tieto viranomaisille(sossu?). Abortti maksaa. Se tehdään joko lääkkeellisesti,eli alkio/sikiö tulee ennenaikaisesti pois,tai sitten sairaalassa kaavinnalla nukutuksessa.
Molemmat ovat mahdollisia;eli abortti voi olla äärimmäisen raskas tai sitten siitä pääsee yli.
Sitä en tiedä voiko lain mukaan vanhemmat päättää alaikäisen abortista,en usko.
Suosittelen että tosiaankin alat harrastaa seksiä vasta paljon myöhemmällä iällä ja käytät silloin ehkäisyä. - 1977*
" olen miettinyt, että jos abortin tekijä on ala ikäinen, niin kerrotaanko abortista vanhemmille?"
Jollei teettäjä itse kerro, niin vanhemmat eivät saa mistään tietää.
" Maksaako abortti? "
Abortista maksetaan terveydenhuollon omaavastuu osuudet. Jos teettäjä on alaikäinen maksaja on huoltajat. Jos huoltajille ei kerrota maksua ei peritä lainkaan tai se hoidetaan suoraan sosiaalitoimen kautta.
"Kuinka se tapahtuu?"
Abortteja suoritetaan suomessa lääkkeellisesti, eli kemiallisesti ja kaavinnalla eli mekaanisesti. Pääasiassa alle 9 raskausviikon abortit tehdään kemiallisesti ja viikoilla 9-12 mekaanisesti. Sitä myöhäisemmät, joihin tarvitaan erityislupa Valviralta suoritetaan taas kemiallisesti. Uskon (en ole varma) että jos teettäjä on alle 18-vuotias keskeytys suoritetaan aina sairaalassa, varsinkin jos huoltajat eivät ole tietoisia ja kykeneviä valvomaan keskeytystä.
" Liittyykö siihen aina jonkun asteinen masennus tai sellainen, vai onko mahdollista, että ei surisi sitä aborttia? "
Tuskin on mahdollsita olla surematta, siihen liittyy aina negatiivisia tunteita. Masennusta joka on jo mielenterveysongelma siihen ei aina liity. Abortti on verrattavissa mihin tahansa menetykseen, menetyksiä surraan aina, mutta vain osa porukasta sairastuu suruunsa.
" Voiko esim, vanhemmat päättää jos oma ala ikäinen lapsi on raskaana, että hänen tulee tehdä abortti, ilman lapsen suostumusta?"
Eivät voi. Yli 12-vuotiasta on aina kuultava hänen elämäänsä koskevassa päätöksen teossa, näin määrää lastensuojelulaki. - mietiskeliä
Hei.
Itsekkin ajattelin kysyä aborttiin liittyen.
olen 18, mutta silti hieman epätietoinen näistä asioista.
ja heti kun/jos menkat on myöhässä tulee epäilys "entä jos olenki raskaana"
vaikka ehkäisy on olisikin ollut kunnossa. Asun kotona ja tähän hetkeen ja elämäntilanteeseen mikä kotona on ei tarvittaisi yhtään ennempää juttuja.
Siis jos ei käytä e-pillereitä voiko menkat olla myöhässä useitakin päiviä?- 1232
mitähä ihmettä kyselet jos ehkäsy ollu kunnos !?!?!?
- Voi olla.
Mutta mitä jos sitten vaikka käyttäsit niitä pillereitäkin ja kumi vielä lisäks ettei niitä "enempiä juttuja" tulis..?!
- 9812
Voi olla. kirjoitti:
Mutta mitä jos sitten vaikka käyttäsit niitä pillereitäkin ja kumi vielä lisäks ettei niitä "enempiä juttuja" tulis..?!
joo niin se varmaan olis parempi
- Rääy vaan XD
Miksi edes mietit tollasia? Harrasta aikuisten juttuja vasta sitten kun olet valmis kantamaan niiden mahdolliset seurauksetkin!
"jos abortin tekijä on ala ikäinen, niin kerrotaanko abortista vanhemmille? "
Ainakin sossun lastensuojeluun menee aina ilmoitus alle 15-vuotiaasta. Mitäs luulet, voisitko salata ton luokan asian vanhemmiltasi?
"Maksaako abortti?"
Tottakai, turhia kuluja tulee paitsi yhteiskunnalle, myös joka kerta surmattavan lapsen koko ihmiselämän.
"Kuinka se tapahtuu?"
Lapsi joko tukehtuu kun myrkyt ("lääkkeet") lopettaa istukan toiminnan tai sitten hänet silvotaan palasiksi elävältä ("kaavinta").
"Liittyykö siihen aina jonkun asteinen masennus tai sellainen, vai onko mahdollista, että ei surisi sitä aborttia?"
Useat tutkimukset osoittaa monenlaisia mielenterveysongelmia abortin jälkeen. Tuskin ihminen, jolla on rippeitäkään jäljellä inhimillistä omaatuntoa, voisi ohittaa lapsen kuolemaa surematta.
"Voiko esim, vanhemmat päättää jos oma ala ikäinen lapsi on raskaana, että hänen tulee tehdä abortti, ilman lapsen suostumusta?"
Ei voi, tai ei ainakaan pitäsi voida! Jos kiihkomieliset vanhemmat yrittävät pakottaa tytön siihen, on parempi karata kotoa ja hakeutua jonnekin nuorten palvelujen piiriin, esim. suojakotiin, tai luotettaville sukulaisille.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2711112- 488599
- 1375405
- 1443694
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353564- 403288
- 572598
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak462144- 281826