Varokaa vuokraamis huijauksia!!

LiianHalpaOnHuijaus!

Suomessa tuntuu sitkeästi vain yleistyvän asuntovuokraus huijaukset. Kaava tuntuu olevan aina sama ja uhrin koukutukseen käytetään *** LIIAN HALPAA VUOKRAA *** suhteessa sijaintiin ja kuntoon. Kuvat saattavat olla upeita ja jopa kuvankäsittelyohjelmalla muokattuja. Asunto luvataan sinulle pitkän "copy&paste" sähköpostin perusteella ja kaikki käy mitä ehdotat. Tai huijari ei vain vastaa juuri mihinkään sähköposti kysymyksiisi oikeasti vaan puhuu aivan jotain muuta. Sinun pitäisi maksaa noin 2kk vuokravakuus ETUKÄTEEN, jotta avaimet suostutaan edes lähettämään ja voisit mennä katsomaan asuntoa. "Vuokraaja" tuntuu aina olevan jo ulkomailla ja hyvin usein Englannissa. Joskus jopa oikean/tekaistun kiinteistövälitysfirman nimissä saatetaan esiintyä, että avaimet voi hakea sieltä.

Mitä voimme tehdä:

- Kysy tuttaviltasi, että mitä mieltä he ovat ilmoituksesta. Vaikuttaako se heistä aidolta ja realistiseltä MARKKINOIHIN nähden? Usein tuttavillasi on enemmän "jalat maassa" ja näkevät paremmin mahdollisen huijauksen kun "mainio tilaisuus" ei välttämättä sumenna heidän päätään, koska heillä on jo asunto. Vertaa myös itsekkin eri medioista KYSEISEN ALUEEN markkinoita, jotta osaat muodostaa hintatason. Esim. oikotieltä löytyy taloyhtiöistä aikaisempien ilmoitusten vuokrapyyntöjä.

- Ilmoita median ylläpitoon epäillyttävä ilmoitus, jotta sitä voidaan tarkkailla ja myös tarvittaessa poistaa.

- Ilmoita ilmoituksen taloyhtiön isännöitsijälle, jotta voivat ottaa omistajaan yhteyttä ja voivat tarkistaa ilmoituksen aitouden sekä tarvittaessa myös varoittaa oikeaa omistajaa huijauksesta.

- Pyri saamaan ilmoittajan puhelinnumero (usein puuttuu ilmoituksesta) ja keskustelemaan asunnosta puhelimessa. Tuskin huijari siihen suostuu, sillä silloin joutuu näkemään liikaa vaivaa huijaukseen. Jos numeroon ei saa yhteyttä tai ei ole aikaa puhua asunnosta vaikka on kiire saada se vuokrattua, niin tiedät varoa tapausta.

- Vaadit, että menette YHDESSÄ katsomaan asuntoa tai vähintään joku hänen tuttunsa esittelee asunnon. SISÄLLE ON PÄÄSTÄVÄ. Älä usko tekosyitä vaan pysy tiukkana.

- Varmista esittelijän henkilöllisyys kun kerran vuokrasopimusta tehdessä myös vuokranantajatkin vaativat henkilöllisyystodistuksen.

- JOS TAPAUS VAIKUTTAA HÄMÄRÄLTÄ, NIIN ÄLÄ MAKSA RAHAA ETUKÄTEEN EDES PIENTÄ VARAUSMAKSUA. MUUTEN ON SUURI RISKI MENETTÄÄ RAHASI!

**********************************************************************************
Levitä kaikille tutuillesi tietoa ilmiöstä, jotta ihmiset osaavat varoa huijausta. Googlettamalla "asunto huijaus" löytyy PALJON tarinaa miten ilmiö toimii ja miten se myös muuttaa muotoaan tulevaisuudessa. Laita tämä viesti vaikkapa kaikenlaisille palstoille, jotta varoitus leviää tehokkaasti.
**********************************************************************************

"Jos jokin on liian hyvää ollakseen totta, niin se ei todennäköisesti ole totta..."

P.S. Jos joukolla lähetämme HUIJARIN (varmistettava ensin) sähköpostiin "gigan" kokoisia päivän piristyksiä, niin on toivoa, että huijarin sähköposti menee tukkoon ja joku vähävarainen nuori huijauksesta tietämätön voi pelastua. Esim. oikotielle voi laittaa vahtipalvelun tietyillä ehdoilla, jolloin "liian halvat" (esim. etelä-hki, kaksio, max 700) tapaukset tulevat välittömästi sähköpostiisi ja vastaiskuun pystytään ryhtymään heti ilmoituksen ilmestyttyä.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe