Karpaasi on poissa

Vaikka kaikki tietävät, että huipputasolla ei voi menestyä ilman vippaskonsteja, on Mika Myllylä ollut huippu-urheilija. Olen aina tykännyt hänestä.
1073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mika jätettiin yksin, ja hänestä kerrottiin vain negatiiviset uutiset vuosikausia.

Missä olivat urheilupomot? Yritettiinkö Mikaa auttaa hänen vaikeuksissaan? Mitä pomot tekivät auttaakseen urheilijaa, joka oli manipuloitu uskomaan, ettei ilman mömmöjä pärjää?

Ihan sivumennen voisi kyllä kysäistä tässä, että mitä urheilupomot oikeastaan tekevät, kun he eivät koskaan tiedä mitään urheilijoiden asioista. Tiesivätkö he Myllylän vaikeuksista Lahden MM-kisojen jälkeen vai unohtivatko kokonaan, kun ei mies enää kilpaillut?

On murheellista lukea sitä hehkutusta, jota nyt tulee joka taholta. Yksinkertaista ja helppoa korostaa nyt arvonantoa ja kunnioitusta.
Miksi sitä ei suotu kun tarvittiin, vai eivätkö mitkään konstit auttaneet?
Hesarissa on tänään kuva Mikan suoharjoittelusta. Kyllä se on ollut varmasti suurempi apu kuin joku epopiikki 90-luvulla.

Äänestä
  • Muistamme sinun mahtavat hiihtosi maailman laduilla joita saimme TV:n välityksellä katsoa. Kaikesta huolimatta olit rehti kilpailija, omistit koko elämäsi hiihdolle. Asetit itsellesi mittavat tavoitteet, saavuttaaksesi ne sinnikkäästi harjoittelit kohti yhä parempia tuloksia. Usein seisoit korkeimmalla paikalla palkintojen jako seremonioissa, kuuntelit Maamme- laulua,
    http://www.youtube.com/watch?v=bQSmXJCPsFI&feature=related,
    kuvaruutu paljasti kyyneleet silmissäsi, olit tunneihminen ja se näkyi.
    Elämässä on aina huonojakin päiviä jotka painavat jokaisen mieltä kun ne kohdalle tulevat.
    Lepää rauhassa Mika Myllylä.

    Äänestä

Minäkin liityn siihen suureen surevien joukkoon, jotka kyyneleet silmissä surevat Suomen suurinta hiihtäjää.

Mika antoi meille niin monta ilon ja riemun hetkeä, että sillä olisi voinut antaa hänelle ikiaikainen kiitos ja kunnia.

Missä olimme me kaikki hiihdon ystävät kun Mikalla oli vaikeuksia?

Nyt on taistelut taisteltu ja jäljellä on vain suuri suru.

Äänestä
  • Hämmentynyt ja murheellinen on Suomen kansa tämän sinnikkään mutta myös herkän kansalliskarpaasimme poismenon äärellä. Saimme kokea monet kunnian ja riemun hetket hänen voittojensa myötä. Häpeän, yksinäisyyden ja voimien hiipumisen hetkiin ei jakajia liioin ilmaantunut. Nyt voi vain saada lohtua siitä, että hänellä on taistelut takanapäin ja ikirauha. Sankari Mikä Myllylä elää sydämissämme.

    Tänään Runon ja suven päivänä monet Eino Leinon runot risteilevät mielessäni.

    Äänestä

  • Ramoona* kirjoitti:

    Hämmentynyt ja murheellinen on Suomen kansa tämän sinnikkään mutta myös herkän kansalliskarpaasimme poismenon äärellä. Saimme kokea monet kunnian ja riemun hetket hänen voittojensa myötä. Häpeän, yksinäisyyden ja voimien hiipumisen hetkiin ei jakajia liioin ilmaantunut. Nyt voi vain saada lohtua siitä, että hänellä on taistelut takanapäin ja ikirauha. Sankari Mikä Myllylä elää sydämissämme.

    Tänään Runon ja suven päivänä monet Eino Leinon runot risteilevät mielessäni.

    menestyksen päivinä riittää olalle taputtelijoina, mutta ei tappion hetkillä. Monella taiteilijallakin sama kohtalo.
    Nyt taas lehdissä riittää hehkutusta ja ymmärrystä, mutta liian myöhään !

    Äänestä

Milloin Suomi oppii pitämään huolen urheilijoistaan voittoisan urheilu-uran jälkeen?

Äänestä
  • Hellyys täyttää koko olemukseni
    ajatellessani hiihtäjän yksinäisyyttä
    kamppailua ja tuskaa.

    Nyt on rauha ja levollisuus Mika
    näihin pieniin vanamonkukkasiin liitän
    muistosi herkän ja kauniin.

    Äänestä

  • Tämän päivän Ilta-Sanomissa Juha Mieto kysyy samaa. Kertoi, että on jopa tarjoutunut keskustelutilaisuuksiin asiasta puhumaan, mutta ei toistaiseksi ole ollut kiinnostusta.

    Urheilu-ura loppuu jokaiselta huippunimeltä aikanaan. Kaikki tarvitsisivat varmasti tukea arkielämään siirtymisessään.

    Äänestä

-esim ,Tarmo Uusivirta.Selkään taputtelijat häippäs. Tapasin Häntä,Bussilla saunomaan vein porukkaa ,mukana myös Tarmo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reino´ kirjoitti:

Vaikka kaikki tietävät, että huipputasolla ei voi menestyä ilman vippaskonsteja, on Mika Myllylä ollut huippu-urheilija. Olen aina tykännyt hänestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu