Tomegle-niminen Suomi24:n trollipeikko kärsisi? Jos esim. joku teistä tutuista sattuu pitämään kuva hänestä, voitte tehdä hänelle jotain kammottavaa.
Motiivi; tyyppi menee sotkemaan ketjuja ja vaikka kuinka me yritämme olla asiallisia tehdäkseen kysymyksiä, silti se henkilö menee sotkemaan viestejä, joka väittää olevansa "kaikkitietävä".
Tämän vuoksi ilmoitamme hänestä profiilikuvarikkomuksesta sekä tietoliikenteen häirinnästä. Tietoliikenteen häirinnästä voi Suomessa saada sakot tai enintään kahden vuoden vankeusrangaistuksen.
Haluaisitteko
2
89
Vastaukset
- goottipojka
Vähä riippuu mikä on sun silmissä trolli. Mitä jos siltä tuli vain eriävä mielipide, jota et hyväksy? Usein ihmiset pitää mua trollina, ku en ole kaikkien kanssa samaa mieltä. Enemmistö ei ole aina oikeassa.
- joku muu vastaa
No juuri tuota vähän pelkäsinkin. Ihmiset ovat heikompien kanssa joskus niin saatanan tyhmiä ja itsekkäitä/itsekeskeisiä kusipäitä, jotka eivät mitään muuta ajattele kuin vain itseään/omaa elämää. Kyllä se on ihan selkeä, moitittava ja rankaistava juttu, jos kiusaa. Kun on tekemisissä tiettyjen asioitten kanssa, esim. nimimerkeillä Suomi24:ssä ja YouTubessa, heti ihmiset laittavat miinuksia ja viestejä roskaposteiksi ihan tahallisesti, vaikka emme ole tehneet mitään väärää ollenkaan.
Ja kyllä se on niin, että jos satuttaa toista ihmistä, niin sillä jota satutettiin on oikeus satuttaa takaisin. Muutenhan häntä sattuu ensin ja sitten vielä toisen kerran, kun hän yrittää olla "hyvä" ja "kärsivällinen" ja olla antamatta takaisin; pahimmassa tapauksessa kiusattua vaan sattuu koko ajan lisää, kun kiusaaja pääsee kuin koira veräjästä.
Vaikka Norjassa uhrit ja murhaaja eivät tuntisi toisiaan entuudestaan, sanotaan että viattomien lisäksi myös "entiset" kiusaajat saivat (viimein/viiimeinkin) ymmärtämään, ettei toisten tunteilla pidä leikkiä. Ajatellaan yleisesti, että jotkut pommi-iskujen uhrit eivät kärsineet "turhaan". Se on vähän monmutkaista selittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h192815Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062631Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv242343Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491894Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141473- 321463
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021163En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711005Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81958