Jos oikeasti on niin että autoilija voi kaasuttaa suojatiellä ajavan pyöräilijän päälle niin on lainmuuotksen paikka!!!
Suojatie mestauspaikka
16
199
Vastaukset
- JunttiAmikset
Mikkeliläisiä ei ole älynlahjoilla juurikaan suotu, joten sellaista urpoilua tapahtuu varmasti myös liikenteessä. Täällä kun junteilla on aina kiire, oli se sitten vain odottamaan punaisiin valoihin 20 metrin päähän.
- T-Ford
Pyöräilijä ajoi suojatiellä! Oliko se pyörätien jatke? Ei päälle saa millonkaan ajaa mutta kun pyöräilijät ajavat jalkakäytävällä tuhatta ja sataa ja samantien suojatien yli. Jospa vain ajaisivat ajoradalla tai sitten taluttaisivat syojatiellä. No, pyöräilijään sitä sattuu.
- Nuoret ymmärtää
Taisi olla insinööritason keikkatyöläisiä.
- Uhkaava tilanne
T-Ford kirjoitti:
Pyöräilijä ajoi suojatiellä! Oliko se pyörätien jatke? Ei päälle saa millonkaan ajaa mutta kun pyöräilijät ajavat jalkakäytävällä tuhatta ja sataa ja samantien suojatien yli. Jospa vain ajaisivat ajoradalla tai sitten taluttaisivat syojatiellä. No, pyöräilijään sitä sattuu.
Auto tuli kolmion takaa ja kääntyi vasemmalle, risteävän tien yli suojatielle oli lähdössä pyöräilijä... Kaikenlaisia kuskia liikenteessä on, ei taida olla sen kuskin pää kunnossa.
- Musta Toyota Corolla
Täytyy ottaa lakikirja esille että osaa kulkea! Jos meinaa hengissä säilyä. Onko auto laillinen väline tappaa?
- LAKI ajantasalle
Laki on aina autoilijan puolella miksiköhän. Kuski kaasuttaa ihan vaan tahallaan ja päälle jos ei ehdi alta pois.
- Lain muutos
Ei voi olla niin että autolla voi tehdä "laillisia rikoksia". Ajaa toisen autoilijan taakse pysäköintipaikalla odottelemaan kolhuja ja vakuutus maksaa. Kunhan suojatiellä pyöräilijä ajaa niin polkastaan kaasua koska vakuutus maksaa tai pyöräilijä.
Kyllä pitäisi olla niin että tahallisuus selvitetään ja sitä kautta syyllinen (molemmat ovat syyllisiä jos ei selvyyttä saada). Auto on murhaväline??? - Säännöt
-> kääntyvä auto väistää aina tietä ylittävää pyöräilijää
-> kolmion takaa tuleva auto väistää pyöräilijää
-> pyöräilijä saa ajaa suojatiellä jos se ainakin toisesta päästä liittyy åyörätiehen
-> liikennevalot
-> oikealta tulevaa väistetään
Kuka tuntee säännöt. On muistettava ette missään olosuhteissa saa tappaa.- Etupyörä
Entäs pyöräilijää koskevat säännöt? Kertaapa nekin!
- Hölmölässä
Etupyörä kirjoitti:
Entäs pyöräilijää koskevat säännöt? Kertaapa nekin!
Luen netistä tai kysy asiantuntijalta!
- Kana vai kukko
Mikkelissä omalaatuinen käytäntö merkitä yhdistettyjä väyliä ja liittä merkki vain toiuseen päähän.
- 12+3
Kana vai kukko kirjoitti:
Mikkelissä omalaatuinen käytäntö merkitä yhdistettyjä väyliä ja liittä merkki vain toiuseen päähän.
Näin on. Samoin väylä saattaa yhtäkkiä vain "kadota" tai vaihtaa toiselle puolelle katua/tietä.
- Etusarvi
Hölmölässä kirjoitti:
Luen netistä tai kysy asiantuntijalta!
Et sitten osaa vastata kuin mikkeliläisellä tavalla? Siis, et tiedä. Olisit ollut ihan hiljaa. Nytkö olet tyytyväinen kun olet pelastanut pyöräilijöiden hengen?
- Perämoottori
12+3 kirjoitti:
Näin on. Samoin väylä saattaa yhtäkkiä vain "kadota" tai vaihtaa toiselle puolelle katua/tietä.
Jospa onkin tarkoitus, että väylää ajetaankin vain toiseen suuntaan? Onko tullut mieleen? Toisella puolen ajetaan ajoradalla tai jalkakäytävällä.
- Metsään menee
Perämoottori kirjoitti:
Jospa onkin tarkoitus, että väylää ajetaankin vain toiseen suuntaan? Onko tullut mieleen? Toisella puolen ajetaan ajoradalla tai jalkakäytävällä.
On kyse tien ylityksestä. Ja toisella puolella on taloja ja metsää.
- Tutkintapyyntö
Pelkään henkeni puolesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27517546Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245645- 1212631
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172135Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361788Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111040- 59970
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45933Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32931