Missä Porissa voisi edullisesti huoltaa/korjata ruohonleikkurin, jos laskuista jätetään pois PT-kone, sekä Kone-Ketola... Porin sanomissa oli ainakin taannoin kuulemma joku ilmoitus jostakin korjaajasta, mutta minulta asia meni ohi... apuja kaivataan, kiitos jo etukäteen :)
Ruohonleikkurin huolto
Ruoho kasvaa
227905
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
olisko Dahlman halpa..en tiedä, mutta korjailee kaikke.
Pt-kone on kallis paikka. Mulla on vanha moottorisaha, josta kytinjousi oli poikki ja en löytänyt uutta osaa, joten syynäsin jotain romua ja pt-koneesta löysin sellaisen. ottivat käytetystä jousesta maltaita..
koneketola on myös kallis..
Vanhoissa sahoissa jousi katkeaa yleensä aivan yläpäästään, olen pari kertaa vääntänyt tongeilla lenkin jousen yläpäähän.
Jos jousi on niin kovaa ainetta että katkeaa niin sitten voi yrittää lämmittää ja vääntää kuumana.
Ruohonleikkurin terät kannattaa teroittaa/teroituttaa, Bensankin kulutus putoaa puoleen kun on terävät terät.
Avorin autohuolto edullisesti huoltaa/korjata ruohonleikkurin...tel.0443095410
Kyll vaa PT-kone Porin paras on.
PT-koneessa aina hyvää palvelua saanut ja kone huollettu, tarvittaessa korjattu ja aina kuntoon tullut heti eka kerralla. Ystävällistä palvelua.
Voin paikkaa rullakelkan kummin ilmaisexi.
Huolla itse, ei se ny niin vaikeeta ole. Öljyt pois, uudet tilalle, uusi tulppa,suodatin, koneen pesu, rälläkällä teroittaa terät. Siinä meni 20-30min ja säästit 80euroa.
Ainakin prismassa oli sellainen huoltopakkaus pikku b&s. Koneisiin. Sisälsi öljyn, tulpan ja ilmansuodattimen. Itsellä ikivanha paska leikkuri jota sai repiä aina keväällä käyntiin useita kertoja. Uusin sittemmin sen primerin. Itse olen välillä antanut bensatilkkaa tulpanreijästä, ettei tarvi montaak kertaa vetää pitkän käyttämättömyyden jälkeen. Ei taida öljynsuodatinta olla monessakaan leikkurissa.
Ruohonleikkurit ja moottorisahat on niin yksinkertaisia laitteita, että ne kannattaa huoltaa ja korjata itse. Ja kannattaa ihan opetellakkin itse korjaamaan.
Hartikainen tiiliruukissa. Halpa, hyvä ja nopea.
Hartikaisen osoite?
puhelinluettelosta löytyy
Onko siellä sörsselsön kans
Sörsselsön on kesäkuun lomalla.
https://www.suomela.fi/ruohonleikkurin-huolto-tee-ainakin-nama-5-asiaa/ Täällä on ohjeet. :)
Toejoella on Ruoho- ja konehuolto. Soita sinne.
Osta akkukone ei tarvitse vaihdella öljyjä ja eikä pelleillä bensakannujen kanssa.
Leikkurit ja jyrsimet huoletaan syksyllä, nyt niillä kuuluu tehdä töitä.
Pt-kone puolen tunnin remontti! Odotus aika 3-4 V. JO ON MARKKINAT
Itse olen käyttänyt pyöristä alkaen Pietilän Sulolla kaikki vastaavat arpeetit.
Voinnpaikata
PT-kone on paras. Vie rahat ja huolto sun sitä ja tätä.
Vie Daalmanin Jussille. Osaa korjata kaikkea.