Tee parannus ja eheydy

-latte

Teiniaikana tunsin, kuinka homous oli totuus, joka tuli väkisin ulos. Se oli niitä totuuksia, jotka eivät pala tulessakaan. Oli iso järkytys tajuta, että kristinusko on sitä vastaan. Valheessa en voi elää.

Ensin yritin löytää tavan sovittaa sisäinen totuuteni kristinuskon kanssa. Häilyvä sellainen löytyy Jeesuksen antamasta rakkauden kaksoiskäskystä.

Kun aikani olen seurannut kristittyjen paatoksellista homovihaa ja toisaalta käsittämätäntä paradoksien palvontaa, olen eheytynyt. Minusta tuli agnostikko. Se vapauttaa.

Miksi en ole ateisti? Syy on siinä, että kristinusko olettaa Jumalan kieltäjät Jumalansa vastavoimiksi. Minä haluan astua sadun ulkopuolelle. Kun tarinaa ei ole, ei ole myöskään väitettä "Jumalaa ei ole".

Se sydänmen keveys kannattaa kokea. Sinun on lupa antaa ajatuksesi juosta sulokkailla niityillä ja mainingeilla ilman pelkoa ajatuspoliiseista. Syvältä sisältäsi kumpuava totuus homoudestasi saa olla sopusoinnussa minäsi kanssa. Tasapaino ja levollinen mieli on riemastuttava asia.

Teen hyvää ja hyviä tekoja yhä, mutta teen sen aidosta halusta ja aidosti hyviä asioita. En sorru näennäishyvään, kuten "pyhitä sunnuntai". Näennäishyvät farieukset (hetero, joka uskoo olevansa hyvä olemalla homoilematta samalla, kun himoitsee jokaista hamehelmaa) on mukava jättää oman synkkään keskiaikaansa.

Suosittelen. Katkaise side vainoajiisi. Jätä kristityt. Älä kiellä Jumalaa, sillä se on tarpeetonta. Unohda mumina ja kaavat, hymyile Jumalalle ja vapauta aistisi kokemaan tämä elämä jokaista piirtoa myöten.

1

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinulle -latte!

      Luin tekstisi ja yllätyin ilahtuneena sen rehtiydestä, raikkaudesta ja vilpittömyydestä. Olet upealla tavalla oivaltanut monia seikkoja ihmisenä olemisesta ja päivä päivältä ihmisenä kasvamisesta. Sinä, " -latte ", olet pohdiskelujesi kautta oivaltanut ja oppinut hyvin tärkeää elämästä ja ihmisyydesta: osaat arvostaa, rakastaa ja kunnioittaa itseäsi ainutkertaisena ihmisenä tässä olemassaolossa. Se on upeaa! Se on loistavaa! Se on kunnianosoitus elämälle!

      Kokemasi sydämen keveys kertoo paljon kaunista ja hyvää sinusta sisäisenä ihmisenä. Olet saanut lujan, vankan kosketuksen sisäiseen itseesi. Se on suurenmoista ja ihailtavaa. Tasapainoinen ja levollinen mielesi on vankka ja vakaa perusta, jolta kohtaat maailman ja siinä ajan myötä erilaisia elämän kulkijoita. Huomaat, että ihmiset joita matkallasi kohtaat ovat juuri sellaisia kuin ovat, evätkä aina sellaisia kuin heidän toivoisi olevan. Silloin tuo tuntemasi ja kokemasi tasapainoinen ja levollinen mielesi on sinun tukesi ja turvasi aina ja kaikkialla missä oletkin elämäsi matkan varrella.

      Tekosi ovat rehtejä, aitoja ja vilpittömiä niin itseäsi kuin muitakin kohtaan. Siitä olen kirjoituksesi perusteella vakuuttunut. Sen arvostaminen, rakastaminen ja kunnioittaminen aina ja kaikkialla mitä jumalallinen elämän on aikaansaanut ja ylläpitää ajasta aikaan on rakkauden osoitus elämän olemassaololle.

      Onnea elämääsi " -latte "

      Ystävällisesti

      ed

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      41
      5236
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3142
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      18
      2998
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2881
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      38
      1691
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1613
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      89
      1598
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      427
      1323
    9. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      238
      1181
    10. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1150
    Aihe