Altea 1.9. tdi huoltoväli

Alllu 21

kiikarissa on altea 1.9 tdi vm. 2007. oliko tuo huoltoväli tosiaan 15tkm vai miten? vähän eroavia näkemyksiä on monella asiasta.

11

1896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlteaXL_1,9TDi

      En tiedä onko 2007 vuosimalleissa eroja siinä, onko tehty alku- vai loppuvuodesta. Itsellä on toukokuussa 2007 ostettu 1,9TDi AlteaXL ja siinä huoltoväli on 15tkm.

    • jgjjgjgj

      Mun käsittääkseni Seat ei ole käyttänyt longlife-huoltoväliä, vaikka moottorit ovat samanlaisia kuin sisarmerkeissä (tai melkein samanlaisia)

      • Alllu21

        juu oli se huoltoväli15tkm. mites tuo jakohihna, kuulin että pumppusuutin altea 1.9. tdi koneessa se olisi 120tkm välein, mutta tuostakin oli erilaisia näkemyksiä. joku neuvoi vaihtamaan jo 90tkm kohdalla. onko tarkempaa tietoa kenelläkään?


    • Alllu21

      kyllä se jakohihna vaihtuu 120tkm kohdalla. tarkistin asian itse.

      • kfkkdhnndn

        Joo kysyin merkkihuollosta mikä on on vaihtoväli, vastaus oli 150 tkm, huoltokirjassa luki 120tkm ja netissä oli juttuja et näihinkin olisi hyvä vaihtaa 90tkm. Siitä sitten arpomaan. Itse vaihdatin kun ajettu 100 tkm.


      • et silleen
        kfkkdhnndn kirjoitti:

        Joo kysyin merkkihuollosta mikä on on vaihtoväli, vastaus oli 150 tkm, huoltokirjassa luki 120tkm ja netissä oli juttuja et näihinkin olisi hyvä vaihtaa 90tkm. Siitä sitten arpomaan. Itse vaihdatin kun ajettu 100 tkm.

        remmin vaihdosta on aina kaksi perustetta, kilometrit tai aika ja vaihto tehdään sen mukaan kumpi ensin täyttyy.


      • Autovanhus

        160000 menny. Kait kohta kannatta vaihtaa


    • osssss

      Issellä sama kone touranissa.Ohjelmoitiin korjaamolla tämä 15000km väli longlifen sijasta.Ainakin skodahuolto aikanaan oli sitä mieltä että lyhyempi väli on parempi.

    • Altea1,9TDi -97

      Huoltoväli on 1,9 TDi -07:ssa 15 tkm. Jakohihna 150 tkm, mutta huoltomiehet suosittelee 120 tkm vaihtoväliä.

      • terop

        Mulla ainakin hihna vaihettu 120tkm ja sillä oon ite ajellu kohta kymppitonnin ku ollu vaan hienäkuun puolestavälistä lähtien. Tiedossa siis tuo kyseinen 15tkm huolto.. herääkin kyssäri että mitä se kyseinen huolto sisältää? vaihetaan öljyt ja sillä selvä vai?


    • huollettu auto

      Ainahan huoltoväliä ilmoitettaessa ilmoitetaan km-väli ja aikaväli. Eli esim 15000 tai 20000 tai yksi vuosi, kumpin ensin täyttyy. Joten useimmilla ei käytännön huoltovälissä ole suurtakaan eroa. Tiheämmässä huoltovälissä nk välihuollot ovat käytännössä öljynvaihto ja huoltokirjaan merkittyjen tarkistukohteiden tarkistuksia ja päähuolto laajempi ja varsinainen huolto.

      Lienee kuitenkin selvää, mitä useammin autoa huoltaa sitä paremmin se kestää tulevia vuosia. Hintakin menee siten, että harvemman huoltovälin hinta on selvästi kalliimpi kuin tiheämmän.

      Itse en autoa valittaessa kiinnitä huoltoväliin huomiota ja vaikka joissain autoissa huoltoväliksi ilmoitetaan jopa 30000 km (tai yksi vuosi), niin huoltoon kärry on vietävä, jos/kun ohjeita noudattaa, kuitenkin kerran vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4394
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      100
      3840
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3519
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3130
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2608
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2529
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2322
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1976
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      15
      1742
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1705
    Aihe