pistorasian suojakotelo

auttakaa82

Irrotin pistorasian suojakotelon tapetoimista varten ja alta paljastui upotettu systeemi jossa kuitenkin kaksi ulospäin suuntautuvaa metallista "koukkua" ( muutaman sentin pituisia) joihin pistoke kytkeytyy silloin kun suojakotelo on paikalleen asennettu.

Mutta miten saan ne poistettua tapetoinnin ajaksi, jotta voin tapetoida sen päältä siististi? Asunto on 2000 luvulla rakennettu joten olettaisin, että ihan yleinen systeemi kyseessä.

3

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varo vaan

      ne on pistorasian maadoitusliuskoja. Jos haluut ne veke niin koko pistorasia pitää ottaa jännitteettömäksi ja irrottaa koko pistorasia.

      Mutta etkö sä voi tehä siihen tapettiin reikiä niitten kohdalle ?

      Koska joudut kuitenkin leikkaamaan pistorasian reunoja pitkin isomman palan pois..... mattopuukolla menee loistavasti.

      melkein ottaisin sulakkeen pois, kun touhuilet sen pistorasian kanssa, ettei tule kynsille....

    • ihan oikea sähkäri

      kun on liki kolmekymmentä vuotta alalla ollut ja viimeiset vuodet itsenäisenä yrittäjänä näitä hommia katellut, niin ylilyöntejä aina tapahtuu.

      vastaavaan olen törmänyt vanhoja 2000 luvulla rakennettuja rintamamiestaloja korjaillessani sähköjen osalata.

      tuohon kysymykseesi googletin googlea vihaisesti kerran kaksi ja sieltä poimin seuraavaa asiaan liittyen. "tapetoinnin suoritat helpoiten ammatti maalaria käyttäen" ;)

      • auttakaa82_

        Kiitos neuvoista. En taidakaan koskea siihen sen enempää vaan yritän jotenkin siististi tehdä tapettiin reiän jo tapetointivaiheessa. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe