Vainajalla ei ole testamenttia.
Vainajalla V on kaksi lasta(A & B) joilla molemmilla 2 lasta (AA, AB & BA, BB). Jos toinen lapsista (B) haluaa luopua osuudestaan perintöön, menee tämä osuus ilm. vainajan lapsenlapsille (BA, BB) 50:50 suhteessa? Jos lapsenlapset BA, BB luopuvat osuuksistaan menee koko osuus vainajan lapselle A? Jos tämän jälkeen A luopuu osuudestaan, menee omaisuus lapsenlapsille AA, AB?
Onko tämä yo. reitti ainoa jos koko vainajan omaisuus halutaan menevän lapsenlapsille AA, AB? Vai voiko toinen lapsista (B) luopua osuudestaan niin että se menee suoraan lapselle A?
Onko yo. luopumistilanteissa mahdollista, että lapsenlapsien luopuessa osuuksistaan nämä menevätkin lapsenlapsenlapsille (eli esim. BA:n lapselle)? Vai meneekö aina lapsenlapsen luovuttama osuus ylemmän tason rintaperilliselle?
Rintaperillisten perinnöstä luopumisen vaikutukset
5
218
Vastaukset
- 12321421412
Esikoinen ajaa aina yli jos ei ole testamenttia.
- 20+15
Perinnöstä luopuminen käsitellään kuten perillinen olisi kuollut ennen perittävää. Jos B luopuu, niin perintöosuus menee BA:lle ja BB:lle 50:50 suhteessa, kuten arvelit. Jos lisäksi BA ja BB luopuvat, menee perintiö kokonaisuudessaan A:lle, edellyttäen että BA:lla ja BB:llä ei ole rintaperillisiä. Jos BA:lla tai BB:llä on rintaperillisiä, menee B:n sukuhaaran osuus heille.
- kkjhgff
Onko esimerkkisi lapsenlapset alaikäisiä? Tälläiset ei voi luopua perinnöstä, tätä kun tuskin voidaan lapsen eduksi katsoa, eikä näin ollen maistraatti tulisi luopumista hyväksymään.
- kyselevä
Lapsenlapset (AA, AB & BA & BB) ovat täysi-ikäisiä joten siinä ei liene ongelmaa, mutta jos lastenlastenlapsia olisi (BAA, BAB & BBA, BBB) niin siirtyisikö näille B:n sekä BA/BB:n luopumisen jälkeen osuudet? Ja jos ovat alaikäisiä, niin luopumista ei enää tällä tasolla pysty tekemään?
kyselevä kirjoitti:
Lapsenlapset (AA, AB & BA & BB) ovat täysi-ikäisiä joten siinä ei liene ongelmaa, mutta jos lastenlastenlapsia olisi (BAA, BAB & BBA, BBB) niin siirtyisikö näille B:n sekä BA/BB:n luopumisen jälkeen osuudet? Ja jos ovat alaikäisiä, niin luopumista ei enää tällä tasolla pysty tekemään?
Ensimmäiseen kysymykseen sait jo vastauksen nimimerkiltä 20 15.
Toiseen kysymykseen sait vastauksen nimimerkiltä kkjhgff.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910