Saako tavallinen kansalainen maalauttaa autonsa muuttumaan erehdyttävästi poliisiautoa? Tätä pohtii nyt Tampereen poliisi, joka kiinnostui Tampereen seudulla liikkuvasta rosvoautosta nähtyään Aamulehden kuvat.
Tampereen seudulla liikkuu valkoinen Lexus, jossa on musteensiniset, hyvin samantyyppiset maalaukset kuin poliisiautossa. Tarkempi tutkiskelu kuitenkin paljastaa, että kyse on pilasta. Auton toisessa kyljessä lukee Rosvo ja toisessa Råsvo. Lenkkeilijä näki auton pysäköitynä Tampereen Kaukajärvellä seurakuntatalon lähellä keskiviikkoiltana ja lähetti autosta kuvan Aamulehteen.
Rikoskomisario Pasi Mettälä Pirkanmaan poliisilaitokselta ei aluksi pitänyt rosvoauton ideaa laittomana. Tarkoituksellinen erehdyttäminen esimerkiksi poliisin virka-asuun pukeutumalla ei ole sallittua. Auto olisi selvästi laiton, jos sen kyljissä lukisi ”Poliisi”. Auton kyljissä olevat tekstit tekevät kuitenkin selväksi, että kyse on pilasta, eikä autoilija yritä uskotella olevansa poliisi.
Ongelmia tuottaa kuitenkin auton väritys. Tutkittuaan tarkemmin kuvia rosvoautosta Mettälä totesi, että auton väritys on todennäköisesti ajoneuvolain vastainen, vaikka virkavallan anastuksen tuntomerkit eivät täyty.
Aamulehti paikansi auton myös hiljattain Pirkkalasta. Auto oli pysäköity Turkkiradan teollisuusalueelle. Nopealla silmäyksellä auto muistuttaa mainosautoa, sillä sen takatuulilasissa on lisäksi suuri tarra. Autoa ei kuitenkaan ole rekisteröity yrityksen nimiin.
Helsingissä noottia näköisautosta
Helsingissä poliisi ei suhtautunut keväällä yhtä ymmärtäväisesti putkiliikkeeseen, joka hankki pakettiautoonsa poliisiauton maalauksia muistuttavat tarrat.
Iltalehden mukaan poliisi määräsi yrityksen poistamaan tarrat. Yrityksen piti viedä auto vielä katsastusasemalla todistaakseen, että tarrat oli poistettu. Poliisi kirjoitti huhtikuun alussa sattuneesta tapauksesta valvontailmoituksen.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194686243392/artikkeli/tampereen poliisi rosvoauto sittenkin laiton .html
Rosvoauto sittenkin laiton?
16
1333
Vastaukset
- Poliisikoirako?
Tuosta tuli mieleen toinen kysymys. Tuttu suutari kopioi korjaamansa poliisikoiran valjaat omalle saksanpaimenkoiralleen. Logoa yksinkertaisti niin, että siinä näkyy yksinkertainen miekka ilman leijonanpäätä, eikä sitä läheltä katsoen voi mitenkään sekoittaa aitoon. Se herätti kuitenkin kovasti kunnioitusta koiraa kohtaan liikuttaessa ihmisten ilmoilla. Itse ulkoiluttaja oli tietenkin ihan omana itsenään.
Miten poliisi suhtautuu tähän? - näin on
”Rosvoauton” omistaja tiesi liikkuvansa lain rajoilla
Pirkanmaan poliisi on keskustellut Tampereen seudulla hämmästyttäneen ”rosvoauton” omistajan kanssa. Rikoskomisario Pasi Mettälän mukaan auton omistava mies on halukas selvittämään, rikkooko hänen autonsa ajoneuvolakia.
...
Mettälä arvioi torstaina Aamulehden valokuvien perusteella, että auto ei täytä virkavallan anastuksen tuntomerkkejä, koska auton kyljissä olevat tekstit osoittavat, että kyseessä on vitsi. Auton maalausten tai teippausten väri ja malli saavat lexuksen kuitenkin muistuttamaan niin erehdyttävästi poliisiautoa, että auto ei ehkä ole ajoneuvolain mukainen. Mettälä ei ole nähnyt autoa luonnossa, minkä takia hänen mielestään on vaikea arvioida, onko auto laillinen.
koko juttu...
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194686410712/artikkeli/ rosvoauton omistaja tiesi liikkuvansa lain rajoilla.html - 10
heh, heh heee !
Käräjäveijari on tyylilleen uskollisena näköjään sensuroinut kaikki asialliset kirjoitukset, mutta jättänyt asiattomat, kuten venkulan kirjoittamat.- ihmetyttää?
mikä asiallinen viesti on poistettu, ole ystävällinen ja kerro?
- The Venkula
En ole kirjoittanut tähän ketjuub ainoatakaan viestiä tätä ennen, joten pieleen meni taas !!
Sinähän alat taas katkeroitua ?
Kiitos kuitenkin muistamisesta.
- parodia ei ole rikoa
Poliisi saisi tyytyä siihen tosiasiaan, että myös poliisille irvaillaan ja sen toimintaa laitetaan halvalla, siis sen kustannuksella vitsaillaan. Parodia ei voi eikä saa olla rikos.
Monty Python-ryhmä on kunnostautunut naureskelulle. Esimerkiksi Jeesusta pilkataan rankasti elokuvassa "Brianin elämä". Itse asiassa kyseinen parodia nauraa koko alkuseurakunnalle ja kristinuskon sisällölle kaikkiaan. Laitonta? ei ole koska kysymys on sananvapauden toteutumisesta. Jeesukselle saa ja pitää nauraa siinä missä poliisillekin.
Miksi ihmeessä poliisiauton näköinen auto on laiton kun siinä lukeekin "rosvo". Sehän osoittaa, että kyseessä on parodia eli vitsi.
Edellisen kerran Suomessa tuomittiin vitsi kun Matti Nikin parodiatarkoituksessa tehdyt sivut saivat tuomion oikeudessa sillä perusteella, että "parodia ei toiminut". Ei kai mikään parodia ole kaikkien mielestä toimiva ja hauska, mutta ei parodia silti mikään rikos ole. Brianin elämä ei ole uskovaisten mielestä lainkaan hauska vitsi vaan on Jumalan pilkkaa heidän silmissään. Oikeus siis voi tuomita kun vitsi ei naurata tuomaria.
Onko tv-sarja "itsevaltiaat" kovin toimiva parodia? Poliitikoille nauretaan törkeästi pilkaten. Ei se silti rikos ole.
Entäpä miten olisi Finnairia parodisoiva you tube video "nyt taidettiin tehdä historiaa!". Jukka Hienonen esitetään Adolf Hitlerinä. Video täyttää kaikki kunnianloukkauksen merkit, muttei silti ole rikos koska kyseessä on vitsi.
Poliisi ei ole yhtään sen vähempää kritiikin ja vitsailun ulottumattomissa kuin Jeesus. Onhan poliisille naurettu poliisiopisto-elokuvissakin rankasti. Rikollisia elokuvia vai?
Ai niin... Ecce Homo niminen näyttely esittää Jeesuksen avoimesti kyrpä paljaana ja homona. Sekään ei ole rikos koska kyseessä on parodia. - Antti ajoneuvorikkom
Ajoneuvorikkomus?
Ajoneuvolaki
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021090
3 luku
Erikoiskäyttöön tarkoitettujen ajoneuvojen tarkempi luokitus
20 § (2.3.2007/233)
Pelastusauto, poliisiajoneuvo ja rajavartiolaitoksen ajoneuvo
----
Poliisiajoneuvo on poliisin käyttöön erityisesti valmistettu tai varustettu ajoneuvo
-----
Sisäasiainministeriön asetuksella säädetään pelastustoimen edellyttämistä pelastusauton rakenteesta, varusteista ja väristä sekä poliisiajoneuvon ja rajavartiolaitoksen ajoneuvon varusteista sekä tunnusvärityksestä ja -merkeistä. Mainitun asetuksen mukaista poliisiajoneuvon tai rajavartiolaitoksen ajoneuvon tunnusväritystä tai -merkkejä ei saa käyttää muissa ajoneuvoissa. Liikenne- ja viestintäministeriön asetuksella säädetään pelastusauton, poliisiajoneuvon ja rajavartiolaitoksen ajoneuvon merkki- ja varoitusvalaisimista sekä äänimerkinantolaitteista.
Sisäasiainministeriön asetus
poliisin ja rajavartiolaitoksen ajoneuvojen tunnusvärityksestä ja -merkeistä
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2009/20090406
.....poliisiajoneuvon pohjaväri on valkoinen ja huomioväri tummansininen
.....Kiintein näkyvin merkki- ja varoitusvalaisimin sekä äänimerkinantolaittein varustetussa M- ja N-luokan poliisiajoneuvossa on lisäksi pyöränaukkojen levyisinä niiden kohdalla tummansininen pystyraita......
Ajoneuvolaki 12 luku
Erinäiset säännökset
96 § (27.8.2010/768)
Ajoneuvorikkomus
Joka tahallaan tai huolimattomuudesta
------
20) rikkoo 20 §:n 4 momentissa säädettyä poliisiajoneuvon tai rajavartiolaitoksen ajoneuvon tunnusvärityksen tai tunnusmerkkien käyttöä koskevaa kieltoa
eli kysymys kuuluu: onko kyseessä ajoneuvorikkomus?- mites tämä?
Onko tämä nyt sitten parodiana tekijänoikeusrikos?
http://www.youtube.com/watch?v=TccgNuYtDtk
Videomateriaali on alkuperäistä materiaalia elokuvasta "Perikato", eikä tuon materiaalin käyttöön ole tässä pilassa kysytty lupaa. Tekstit on laitettu uusiksi, muuten äänimateriaalikin on alkuperäistä ja tekijänoikeuden alaista.
Teoksena tämä parodia on uusi, itsenäinen teos. - lisää parodiaa
mites tämä? kirjoitti:
Onko tämä nyt sitten parodiana tekijänoikeusrikos?
http://www.youtube.com/watch?v=TccgNuYtDtk
Videomateriaali on alkuperäistä materiaalia elokuvasta "Perikato", eikä tuon materiaalin käyttöön ole tässä pilassa kysytty lupaa. Tekstit on laitettu uusiksi, muuten äänimateriaalikin on alkuperäistä ja tekijänoikeuden alaista.
Teoksena tämä parodia on uusi, itsenäinen teos.Tässä irvaillaan lisää: parodian kohteena Terminator ja Brian Deaconin esittämä Jeesus-hahmo (ilmetty näköisnäyttelijä tässä pilassa) elokuvasta "Jeesus".
http://www.youtube.com/watch?v=uJKye7J3-54&playnext=1&list=PL4C0764E578F0A97C
Mitä lakeja tämä parodia nyt rikkoo?
Brian Deaconin "Jeesus" oli itsessään vahingossa koominen parodia Jeesuksen elämästä, koska naivimpaa Jeesus-leffaa ei ole tehtykään. Elokuvan Jeesus on aivan naurettava kiiltokuvahahmo vailla kytköksiä todelliseen Jeesukseen, jonka taas esimerkiksi Mel Gibsonin elokuvakin esittää uskottavammin.
Jeesuksen alkuperäinen tuomio, ruoskiminen ja ristiinnaulitseminen oli parodiaa. "Juutalaisten kuningas" naulittiin ristille kahden hovimestarin ympäröimänä ja vieläpä oikein kuninkaan arvolle sopiva kruunu päässään. Roomalaiset nauttivat näytöksestä, juutalaisia Pilatuksen pikku parodia ei naurattanut juuri lainkaan.
Jeesusta saa pilkata siinä missä poliisiakin. - Råsvoleksus
lisää parodiaa kirjoitti:
Tässä irvaillaan lisää: parodian kohteena Terminator ja Brian Deaconin esittämä Jeesus-hahmo (ilmetty näköisnäyttelijä tässä pilassa) elokuvasta "Jeesus".
http://www.youtube.com/watch?v=uJKye7J3-54&playnext=1&list=PL4C0764E578F0A97C
Mitä lakeja tämä parodia nyt rikkoo?
Brian Deaconin "Jeesus" oli itsessään vahingossa koominen parodia Jeesuksen elämästä, koska naivimpaa Jeesus-leffaa ei ole tehtykään. Elokuvan Jeesus on aivan naurettava kiiltokuvahahmo vailla kytköksiä todelliseen Jeesukseen, jonka taas esimerkiksi Mel Gibsonin elokuvakin esittää uskottavammin.
Jeesuksen alkuperäinen tuomio, ruoskiminen ja ristiinnaulitseminen oli parodiaa. "Juutalaisten kuningas" naulittiin ristille kahden hovimestarin ympäröimänä ja vieläpä oikein kuninkaan arvolle sopiva kruunu päässään. Roomalaiset nauttivat näytöksestä, juutalaisia Pilatuksen pikku parodia ei naurattanut juuri lainkaan.
Jeesusta saa pilkata siinä missä poliisiakin.Jeesukselle voi nauraa parodian keinoin kaddafi Paaterolle ei, hän on jumalan yläpuolella.
DDR-Suomen nerokas johtaja. - hail hitler vaan
Råsvoleksus kirjoitti:
Jeesukselle voi nauraa parodian keinoin kaddafi Paaterolle ei, hän on jumalan yläpuolella.
DDR-Suomen nerokas johtaja.Paaterohan pyrkii Hitleriksi Hitlerin paikalle. Äijä on varsinainen tyranni.
Tosin... sillä erotuksella, että Hitler oli kyllä kieltämättä asiassaan ihan oikeassa. Paatero on väärässä, täysin väärässä.
- moikkavaa
näin ton rosvoauton viime heinäkuussa tikkakoskella :D (keski-suomessa)
- MSM83
Täällä joku on asentanut pillit autoonsa. Mutta en sano missä. Muutaman kerran luulin että poliisit meni ohi pillit päällä.
- Poliisisika haistais
Kaipa sitten sanot, kun tulevat sitä sinulta kysymään...
Mites sen bomber-pyörän kanssa kävi? SIKA siinä taisi lukea, muistaakseni. - Miesevain
Tää ei oo mikää uus juttu. Ennenki on nähty poliisiautoa muistuttava rosvoauto. Mut siin oli pillit katolla ,asia meni käräjille ja autonomistaja joutui poistamaan pillit katolta, joten paskalakkien on turha valittaa tosta autosta.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920